Ana içeriğe atla

arf

ARF GROUP TESİS YÖNETİM HİZMETLERİ BÜNYESİNDEKİ ARF AKADEMİ İLE PERSONEL KALİTEMİZİ ARTIRIYORUZ

26.06.2018 - 10:19

ARF GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI ARİF GÜLEN: “KENDİ PERSONELİMİZİ EĞİTİP DAHA NİTELİKLİ HALE GETİRMEK İÇİN ARF AKADEMİ’Yİ KURDUK.”

Hizmet sektöründe personel eğitimine çok büyük önem veren kurumların başında ARF Group geliyor. ARF Group Yönetim Kurulu Başkanı Arif Gülen, sektördeki nitelikli personel sıkıntısı ve eğitim çalışmalarıyla ilgili sorularımızı cevapladı.

Sizce Türkiye’de işsizlik sorunu mu var, iş beğenmeme sorunu mu? 
İşsizlik mutlaka var ama organize sanayilerin olduğu yerlerde işsizlikten ziyade iş beğenmeme var. İnsanlar asgari ücrete veya asgari ücretin bir tık üzerinde maaşlara çalışıyor. Bir de altı tam doldurulamayan, sosyal devlet ilkesine uysun diye çıkarılmış bir uygulama da var. İnsanları tembelliğe alıştırıyor. Adam diyor ki ‘Asgari ücretle çalışacaksam, istediğim zaman ayrılıp dinlenebileceğim, işsizlik sigortasından da belli bir süre faydalanabileceğim bir işte çalışayım.’ Ben şu an bölgenin en büyük firmalarından biri olarak güvenlikte 40-50 eksikle çalışıyorum. Diğer firmaları düşünemiyorum bile. Çünkü bizde sigortalar bire birdir. Maaşlar gününde yatar. Maaşlarımız sektöre göre bir tık yüksektir. Ama bana şu an 50 tane eleman getirin, hemen başlatacağım bir boşluk var.

İş başvuruları yok mu?
Var ama yeterli değil. Adama bakıyorsun, güvenlik kimliği almış, garsonluk yapıyor, taksicilik yapıyor. Bu işi hâlâ meslek olarak değil, geçiş süreci olarak görüyor. Polislik sınavı oluyor oraya, askerlik sınavı oluyor oraya… Her şeyi denemiş ama hiçbir şey olamamış arkadaşlarla bu mesleği çevirmeye çalışıyoruz. İdealist, ben çok iyi bir güvenlik görevlisi olacağım diyen yok.

Temizlikteki durum ne?
Temizlikte de şöyle bir tezim var benim: Ben iş adamıyım, gittiğim yerde en iyi otelde kalmak, en iyi restoranda yemek yemek istiyorum. Neden? Temiz olsun, kaliteli olsun diye. Ama tüm bu isteklerimi yerine getiren kim? Asgari ücretli temizlik görevlisi. Yani bütün beklentimiz o insanlardan ama o insanlara kıymet verilmiyor. 

Neden kıymet verilmiyor?
Asgari ücret, adı üstünde en düşük ücret demek. İlla o maaşı vereceksin diye bir şey yok. Ama o zaman Arif Bey, siz yüksek maaş verin diyebilirsiniz. Ama ben hizmet sektörüyüm. Kendi çalışanlarıma yüksek maaş veriyorum ama dışarıya hizmet verdiğim yerlerde asgari ücreti dikkate almak zorundayım. İhaleye giriyorsun, rakiplerin de giriyor. Aslında rakiplerde ve müşterilerde bu anlayışı yerine getirdiğimizde mesele kendiliğinden hallolacak. Şu an kim çocuğunun temizlik görevlisi olmasını ister? Kabul görmeyen, çaresizlikten yapılan, eğitimine önem verilmeyen ama sağlımızın, hijyenimizin ona bağlı olduğu bir sektörden bahsediyoruz.

Siz ne yaptınız peki?
ARF Akademi’yi kurduk. Kendi personelimizi eğitip daha nitelikli hale getiriyoruz. Sosyal aktivitelerle farkımızı ortaya koyup tercih edilebilirliğimizi artırıyoruz. Sirkülasyonun en az olduğu kurumlardan biriyiz. Ama Türkiye’yi bekleyen çok önemli bir sıkıntı var. Ücreti, sosyal imkânları, refahı geliştiremezsek, yakında güvenlik ve temizlik görevlisi bulamayacağız. Orta ve alt kademede nitelikli personel sıkıntısı var. Bunu sektör temsilcileri dert edinmeli. Yoksa sektörün işi kötü.

arf

Yukarı