Ana içeriğe atla

aaa

ARF GROUP’UN HEDEFİ GLOBAL BİR MARKA OLMAK

01.01.2019 - 16:41

ARF Group Yönetim Kurulu Başkanı Arif Gülen: “Global firmalardan satın alma teklifleri bize de geldi. Biz de dedik ki ‘Satmıyoruz. Biz artık tesis yönetim firması olduk.’ Sonra şunu da dedik: O zaman biz neden global olmuyoruz?”

ARF Group tanıtım videosu için tıklayın
 

NECATİ KOLA

20 yıllık geçmişi olan ARF Group, güvenlik işiyle girdiği sektörde büyük düşünen ve globalleşmenin ilk adımlarını atan yerli bir tesis yönetim firması. Firmanın hikâyesi, Yönetim Kurulu Başkanı Arif Gülen’in de hikâyesi aynı zamanda. ARF Group Başkanı Arif Gülen ile hikâyesini ve sektörü konuştuk.

 

ARF Group’un hikâyesiyle başlayalım isterseniz.

ARF Group’un hikâyesi demek, benim hikâyem demek. Hayalim polis ya da asker olmaktı. 17-18 yaşlarıma gelince, kendimde bir şey hissettim. Ya karar verenlerden olmalıydım ya da olmamalıydım. Yani polis olacaksam polis memuru, asker olacaksam da astsubay olmamalıydım. Tabii bunların hepsi nasip, kısmet. Polis ve harp akademisi sınavlarıma girdim, kazanamadım. O dönemler güvenlik görevlilerini AVM’lerde, orada, burada görüyordum. Spor akademisi sınavlarına hazırlanırken bir güvenlik şirketine müracaat ettim. Adını hiç unutmam, İlker Garzek adında emekli bir baş komiserle tanıştım. Muazzez Abacı ile gönül ilişkisi vardı. O beni geçerken görmüş. Form dolduruyordum. Benim hep yaşımdan daha boylu, poslu, sporcu bir görünümüm vardı. ‘Bu çocuğu benim yanıma getirin’ diyor. Doldurduğum form yarım kaldı. Gittim. ‘Ne yapıyorsun?’ falan dedi. 18 yaşımı tam doldurmamışım daha. Anlattım. Sporcuyum, polis veya asker olmak istiyordum ama olamadım… ‘İyi ki olmamışsın. Gel ben seni güvenlikçi yapayım.’ dedi. Hikâyemiz böyle başladı.

 

Arif Gülen

Şirket kurma serüveni nasıl gerçekleşti peki?

1997’de bir sitede güvenlik görevlisi olarak başladım bu işe. Bulunduğum yerde kendimi hep hissettirdim. Benim güvenlik görevlisi olarak serüvenim üç aydır. Ondan sonra sektörde hızla yükseldim. Yüksek maaş ve imkânlarla transfer oldum. Bazı transfer tekliflerini de kabul etmedim. En son çeşitli firmalarda bölge müdürlüğü ve bölge müfettişliği yaptım. Bu yükselişlerimde yine İlker Garzek’in rolü büyüktür. Hayatımdaki dönüm noktalarından biri de emekli jandarma tuğgeneral olan babamın dayısın oğludur. Kardeşinin cenazesinde bana dedi ki ‘Oğlum sen neden kendi şirketini kurmuyorsun?’ Hemen çalıştığım şirkete gittim, ayrılacağımı söyledim. İlk önce benim başka bir şirkete transfer olacağımı düşündüler. ‘Kendi şirketimi kuracağım’ dedim. Güldüler. Kahkahaları hâlâ kulağımda. O anı hiç unutmuyorum.

 

Arif Gülen

16-17 YILLIK MÜŞTERİLERİMİZ VAR

Sonra?

Sonra şirketimi kurdum. 2001 yılıydı. Çok hızlı bir şekilde büyüdüm. O zaman kriz vardı. Krize rağmen büyüdüm. 2002’de güvenliğini yaptığım yerler bizden temizlik de istedi. Kısa sürede sektörde ses getirdik. Şu an 16-17 yıllık müşterilerim var.

 

ARF Group bir tesis yönetim şirketi artık. Tesis yönetim, Türkiye’de yeni bir kavram. Bu anlamda siz ne gibi çalışmalar yaptınız?

Tesis yönetimiyle tanıştıktan sonra Danimarka, İngiltere ve Almanya’ya gittik. Tesis yönetiminin ne olduğunu oralardan öğrendik. Türkiye’de tesis yönetiminde bizden çok önde olan global firmaları inceledik. Ne yaptıklarıyla değil, ne yapmadıklarıyla ilgili… Ne yapmadıklarını daha ön plana çıkardık. Çünkü onların hareket kabiliyetleri bizden zayıf. Mesela, bazı global firmalar, taşıma yemeğe izin vermiyor. Biz hem taşır hem de yerinde yaparız dedik. Bazı global firmalar personel taşımacılığı yapamıyor, biz yaptık. Katma değerli hizmetler denilen ve parça başı maliyetleri çıkartılarak yapılan işler var. Etiketleme, paketleme vesaire… Global firmalar bunu yapamıyor, biz bunu da yaptık. Dolayısıyla onlar tesis yönetiminde dört-beş kalemde hizmet verirken; biz sekiz-on kalemle müşterilerimizin karşısına çıktık.

 

ARF Group

Şu an Türkiye’de tesis yönetimi tam anlaşılabilmiş durumda mı?

Türkiye’de kimse gerçek anlamda tesis yönetimi yapmıyor. Genel olarak birleştirilmiş hizmetler veriliyor. Gerçek anlamda tesis yönetimi, bir şirketin SWOT analizini yapmak, bütün entegre satın almaları ve tesis yönetimleri dahil bir bütçe oluşturmak ve hizmet vermektir. Mesela, “Yıllık 5 milyon liraya şirketinizin şu şu işlerini ve kalemlerini sizden satın alıyorum. Bu işleri ve kalemleri ben yöneteceğim. Siz kendi asli işinize dönün.” demektir. Bu işleri yıllık 5 milyon 1 liraya mal edersem 1 lira zarar ederim, 4 milyon 999 bin 999 liraya mal edersem de 1 lira kâr ederim. Bu işlerin böyle olması lazım.

 

Arif Gülen

TESİS YÖNETİMİ CİDDİ MALİYET AVANTAJI SAĞLIYOR

Peki, müşterileriniz neden tesis yönetimi hizmeti almalı?

Bir zaman, iki verimlilik, üç maliyet… Diyelim ki siz büyük bir AVM ya da tesissiniz. Muhatap sayınızı teke indiriyorsunuz. Her hizmeti farklı firmalardan aldığınızda, her firma yüksek kâr marjlarıyla hizmet veriyor. Oysa hepsini tek firmadan aldığınızda, o firma cirosu daha yüksek olduğu için kâr marjını daha düşük tutuyor. Dolayısıyla siz ciddi bir maliyet avantajı elde etmiş oluyorsunuz. Aslında tesis yönetiminde olması gereken bu.

 

Büyük bir firmasınız. Tesis yönetimini kendi şirketinizde de uyguluyor musunuz?

Biz grup şirketimizi 4 tane genel müdürle yönetiyoruz. Bu genel müdürler kuvvetler ayrılığı prensibiyle çalışıyor. Biri sadece cateringden sorumlu. Biri sadece güvenlikten. Biri sadece iş geliştirme ve pazarlamadan. Biri sadece insan kaynakları ve idari işlerden. Biz de aslında kendi içimizde bir tesis yönetimi yapıyoruz. Müşteriye sattığımız tesis yönetimini ilk önce kendi içimizde yapabilmemiz lazım. Böyle olunca herkes kendi işine yoğunlaşıyor ve başarı geliyor.

 

ARF Group

FRANKFURT’TA OFİSİMİZ VAR

Almanya’da şubeniz olduğunu biliyoruz. Son olarak bundan bahsedebilir misiniz?

Ben sadece güvenlik ya da temizlik firması olarak kalsaydım, ya satın alınacaktım ya da büyük bir firmanın alt taşeronu olacaktım. Satın alma teklifleri bize de geldi. Biz de dedik ki ‘Satmıyoruz. Biz artık tesis yönetim firması olduk.’ Sonra şunu da dedik: ‘O zaman biz neden global olmuyoruz?’ Dolayısıyla bir smart ofis açtık Frankfurt’ta… Hedeflerim büyük ve ben de global olmak istiyorum çünkü.

 

ARF Catering

ARF Group, Türkiye’nin ilk 500’ünde 178 müşteriye hizmet veriyor. Ülke genelinde 2 bin personeli var. Ankara, İzmir, Adana ve İstanbul Avcılar’da bölge müdürlükleriyle, Gebze’de ana kampüsüyle hizmet veriyor.

 

ARF Group'un Gebze Kampüsü'nde Ar-Ge mutfağı da bulunuyor. Burada yeni tatlar keşfedilip müşterilerin beğenisine sunuluyor. 

ARF Catering

arf

Yukarı