Ana içeriğe atla

aaa

ATALIAN, SİTELERİ GÜLER YÜZLÜ VE ÇÖZÜM ODAKLI PERSONELLERLE KORUYOR

14.09.2018 - 10:23

ATALIAN GÜVENLİK ŞİRKET MÜDÜRÜ BÜLENT YURDÇU, “SİTE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMANIN EN ÖNEMLİ AYAĞI, KENDİNDEN EMİN, NE YAPTIĞINI BİLEN, GÜLER YÜZLÜ VE ÇÖZÜM ODAKLI PERSONELLERLE ÇALIŞMAK YA DA YETİŞTİRMEKTİR.” DİYOR.

ATALIAN Güvenlik Şirket Müdürü Bülent Yurdçu, site güvenliğiyle ilgili sorularımızı cevapladı.

Yönettiğiniz sitelerin güvenliğini sağlarken en çok dikkat ettiğiniz hususlar neler? 
En çok dikkat ettiğimiz hususların başında, site sakinleri ve misafirlerin alınan güvenlik önlemlerinden rahatsız olmamaları gelir. Bunun yanı sıra onların güvenli bir ortamda hissetmelerini sağlamamız gerekiyor. Site güvenliğini sağlamanın en önemli ayağı, kendinden emin, ne yaptığını bilen, güler yüzlü ve çözüm odaklı personel yetiştirmektir. Ayrıca güvenlik sistem cihazlarını sürekli kontrol etmek, ulaşan her türlü bilginin de anında ilgili yönetici veya birimlere ulaştırmak çok önemlidir.

Bir sitenin güvenliğini sağlayan personellerde olması gereken esktra özellikler nelerdir?
ATALIAN için personelin çözüm odaklı olması esastır. Kendisini, karşısındaki insanın yerine koyan, iletişime açık, sakin olmayı başarabilen, güvenlik personeliyle çalışmayı arzu ederiz. Ancak her zaman bu özellikleri taşıyan personelle çalışmak mümkün olmadığı için personellerimize özellikle ‘etkili iletişim’ konusunda mutlaka eğitim verilmektedir. Sitelerde görev yapan personelin yabancı dil bilmesi tercih sebebi olarak görülse de günümüz ekonomik şartlarında yabancı dil bilen personelle çalışmak da pek mümkün görülmemektedir. Bütün bunların yanında hem sitenin hem de tesis yönetimi ve güvenlik şirketinin yüzü olan güvenlik personelinin kılık-kıyafetinin, üniformasının her zaman düzgün olması, her zaman bakımlı olmaya dikkat etmesi gerektiği hem anlatılmakta hem de sürekli kontrol edilmektedir. 

TUTANAK TUTUP YÖNETİME İVEDİLİKLE BİLDİRİYORUZ

Sitelerde güvenlikle ilgili en çok görülen vakalar neler? 
Teyit alınmadan içeri girmek isteyen ziyaretçilerle bu durumda güvenlik personeline zorluk çıkartan site sakinleri, gece yarısından sonra gürültü yapan ve yüksek sesli müzik dinleyen sakinler, tahsisli alanların dışına araç park edilmesi, yönetimce yasaklanmasına rağmen misafirlerin havuz, spor salonu gibi sosyal alanlardan yararlandırılması konusunda ısrarcı olunması… Bu gibi durumlarda öncelikle site sakini veya misafirin sakinleşmesi için gerekli davranışların sergilenmesine önem veriyoruz. Her türlü olay hakkında tutanak tutarak yönetime ve sıralı yöneticilerine ivedilikle bildiriyoruz. Özellikle hatalı park gibi konularda site sakinlerine yaptırım uygulanması için yönetimin karar alması gerektiğini iletmekteyiz.

Bir tesis ya da sitenin yönetimini A’dan Z’ye tek bir firmanın yapması, güvenlik konusunda avantajlar sağlıyor mu?  
Avantajları yanları var tabii. Özellikle firmanın farklı bölümünden gelen bir gözün, diğer birimi dışarıdan bir göz olarak denetlemesinin uygun olduğu değerlendirilmiştir. Gereken konular daha sonra departmanlar arası toplantılarda birbirlerine aktarılmaktadır.
Sitelerin güvenliğini sağlarken hangi teknolojilerden yararlanıyorsunuz?
Öncelikle yapılan risk analizine göre kamera ve CCTV sisteminden faydalanılmaktadır. Bunun yanı sıra harekete duyarlı kameralar, aydınlatma sistemlerinin kurulması site yönetimine bildirilmektedir. Bunların dışında kamera görüş açısı dışında kalan, karanlık olan bölgelerle teknik olarak problem çıkartabileceği düşünülen kazan daireleri, elektrik panoları gibi kritik yerlerin kontrolünün mutlaka yapılması sağlanmaktadır. 

arf

Yukarı