Ana içeriğe atla

arf

ÇALIŞANLARIMIZIN GELİŞİMİ İÇİN CİDDİ YATIRIMLAR YAPIYORUZ

26.06.2018 - 09:48

Securitas Türkiye İnsan Kaynakları Koordinatörü Ebru Gültekin: “Çalışanlarımızın eğitim ve gelişimi için ciddi yatırım yapıyoruz. Gelişimine katlı sağlamak isteyen çalışanlarımıza Avrupa’da ilgi alanıyla ilgili deneyim kazanma şansı sunuyoruz.”

Güvenlik sektöründe personel eğitimine büyük önem veren kurumlardan biri de Securitas Türkiye. Securitas Türkiye İnsan Kaynakları (İK) Koordinatörü Ebru Gültekin, eğitim çalışmalarıyla ilgili sorularımızı cevapladı.

 

Çalışanlarınızın mesleki ve kişisel gelişimlerini desteklemek için gerçekleştirdiğiniz programlardan bahseder misiniz?
Securitas Türkiye olarak misyonumuz, ‘bilgi lideri’ olmak. Bu nedenle çalışanlarımızın eğitim ve gelişimi için ciddi yatırımlar yapıyoruz.  Hedefimiz, alanında en iyisi olmak için çalışan, işini en doğru şekilde yapan çalışanlar oluşturmak. Securitas Türkiye Eğitim Platformu sayesinde kendi hazırladığımız 35’in üzerinde mesleki ve kişisel gelişim eğitimini bugün 13 bin 500’den fazla çalışanımızın erişimine sunuyoruz. Çok çeşitli hizmet yerlerinde görev yapıyoruz. Bu nedenle her hizmet verdiğimiz noktada eğitim ihtiyaçları farklılık gösterebiliyor.

 

İşe başlamadan önce ne tür eğitimler veriyorsunuz?
İşe girmeden önce ve göreve başladıktan hemen sonra çalışanlarımız iş sağlığı ve güvenliği (İSG) ile temel güvenlik eğitimlerini tamamlıyorlar. Özellikle işbaşı eğitimlerine katılıyorlar. Sürekli gelişim için iç eğitmenler yetiştiriyor ve 50’nin üzerinde mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerini her yıl çalışanlarımızla buluşturuyoruz. Eğitimleri sadece sınıf eğitimi ve uzaktan eğitim olarak gerçekleştirmiyoruz. Çeşitli öğrenim materyalleriyle de onları destekliyoruz. Gelişim toplantıları düzenliyoruz.

Türkiye’de başka bir güvenlik şirketinde rastlamadığımız eğitim bursu uygulamanız var. Amacı ve kimlere hangi şartlarda verildiğiyle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Gelişimine katlı sağlamak isteyen tüm çalışanlarımıza bu konuda destek olmaya çalışıyoruz. Özellikle sektöre orta kademe yönetici yetiştirmeyi amaçlayan Securitas Gelecek Nesil Şube Programı ile çalışanlarımızı yöneticilik pozisyonlarına hazırlıyoruz. Ayrıca Melker Schörling Bursu adını verdiğimiz burs programıyla çalışanlarımıza bir hafta başka bir Avrupa ülkesinde ilgi alanıyla ilgili deneyim kazanma şansı sunuyoruz. En önemli şart, yabancı dil bilgisi. Çalışanlarımız hazırladıkları özgeçmiş ve niyet mektuplarıyla başvuruda bulunuyor. Bursu kazanan çalışanlarımızdan öğrendiklerini Securitas Türkiye’deki tüm meslektaşlarıyla paylaşmalarını bekliyoruz. İdari kadroda görev yapan çalışanlarımızın da mesleki gelişimlerini İdari Kadro Eğitim Bursu ile destekliyoruz. İdari kadrolarımızda 3 ay görev yapan tüm çalışanlarımız, pozisyonlarına, kariyer ve performans hedeflerine uygun burs programlarına başvuruda bulunabiliyor. 

 

İşe yeni başlayanlara yönelik eğitim çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
İşe yeni başlayan çalışanlarımız, henüz göreve başlamadan İSG eğitimlerini tamamlıyor. Aynı zamanda Securitas Değerleri ve Etik Kodu ile Securitas Temel Oryantasyon ve Securitas Temel Güvenlik Eğitimi alıyorlar.

 

Sirkülasyonun çok olduğu güvenlik sektöründe şirketinizin gerçekleştirdiği eğitim ve gelişim programları çalışanlarınızda ne tür etkiler meydana getiriyor?
Eğitim ve gelişim programlarını tamamlayan çalışanlarımız kariyer hedeflerine daha hızlı ulaşıyor. Bu da aidiyeti sağlıyor. Bilgili ve donanımlı Securitas çalışanları işlerini en iyi şekilde yapıyor ve toplumun daha güvenli olmasını sağlıyorlar. Eğitim ve gelişim programları tüm çalışanlar arasında ortak bir kültür yaratıyor. Bu açıdan da oldukça kıymetli.

arf

Yukarı