Ana içeriğe atla

aaa

Catering

ARTUKBEY’İN 46. ŞUBESİ TUNCELİ’DE AÇILDI

10.04.2019 - 14:56

Mardin’in ünlü kahve ve kuruyemiş markası Artukbey’in 46. şubesi Tunceli’de açıldı. Munzur Çayı kenarında kahve ve kuruyemiş konseptiyle hizmete vermeye başlayan şubenin ilk ziyaretçisi ise Tunceli Valisi Tuncay Sonel oldu.

MUTFAKTA GEÇİRDİĞİM HER SAATTEN BÜYÜK KEYİF ALIYORUM

10.04.2019 - 14:18

TÜRKİYE’NİN İLK GASTRONOMİ KEŞİF PLATFORMU GASTRONOMETRO’NUN YÖNETİCİ EĞİTMEN 
ŞEFİ VEDAT DEMİR: “SAMİMİYETLE SÖYLEYEBİLİRİM Kİ MUTFAKTA GEÇİRDİĞİM HER SAATTEN BÜYÜK KEYİF ALIYORUM VE KENDİMİ ŞANSLI HİSSEDİYORUM.”

TADAL: BAHARAT VE YEMEKLİK HARÇTA GÜVENİLİR MARKA

10.04.2019 - 14:15

TADAL BAHARATLARI FİRMA SAHİBİ KERİM ŞENTÜRK: “KALİTELİ HİZMET ANLAYIŞIYLA TAMAMEN HİJYENİK ORTAMDA, OTOMATİK MAKİNELERLE DOLUM VE PAKETLEME YAPIYORUZ. ÜRÜNLERİMİZ, TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ALINAN ÜRETİM İZNİ BELGESİ VE ISO 9001:2000 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGELERİ İLE ZİNCİR MARKETLER, HİPERMARKETLER, TAVUK VE ET SATIŞ NOKTALARINDA TÜKETİCİYE SUNULUYOR.”

FRESHELD, SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLARLA SAĞLIKLI YAŞAMI DESTEKLİYOR

10.04.2019 - 14:11

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR MARKASI FRESHELD’İN KURUCUSU PELİN DURAL: “HER ŞEY ASLINDA BİR SORU İLE BAŞLADI: ‘NASIL DAHA SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR TÜKETEBİLİRİZ?’ ARAŞTIRMALARIMIZI YAPIP KOLLARI SIVADIK VE ‘SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLARLA SAĞLIKLI YAŞAMI DESTEKLEMEK’ MİSYONUYLA ŞİRKETİMİZİ KURDUK.”

BARUTHANE PİLAVCISI’NDA “BUGÜN NE YİYECEĞİZ?”

10.04.2019 - 14:08

“İŞİME SEVGİMİ, HAYATIMI VE SAYGIMI KOYUYORUM.” İFADELERİNDE BULUNAN BARUTHANE PİLAVCISI FİRMA SAHİBİ NEDİM ŞAHİN, “İNSANLARIN SEVGİSİYLE BÜYÜYORUZ. BÜYÜMEYİ HEDEFLEYEN, İLERİYİ GÖREN BİR İŞLETMECİ OLARAK BEŞİKTAŞ ŞUBEMİZİ DE AÇIYORUZ. 5 MAYIS DÜNYA PİLAV GÜNÜ’NDE AÇILIŞIMIZI YAPARAK BUGÜNÜ KUTLAYACAĞIZ.” DEDİ.

MÜŞTERİ SÜSE DEĞİL, LEZZETE BAKAR

14.03.2019 - 14:31

MİLLİ FUTBOLCU OLCAY ŞAHAN’IN ESPRİLERE KONU OLAN ‘MÜTHİŞ SOL AYAĞI’NIN ASLINDA KENDİSİNDE OLDUĞUNU SÖYLEYEN ŞEF KEMAL KABADAYI, FUTBOLCULUK HAYALLERİ KURARKEN KENDİNİ DÜĞÜN YEMEKLERİ YAPAN DEDE MESLEĞİNİN İÇİNDE BULMUŞ. KENDİSİYLE MESLEĞİNİ KONUŞURKEN EN FAZLA TEKRAR ETTİĞİ ŞEY, BAŞLIKTAKİ CÜMLE OLDU.

AŞÇILIK BENİM GENLERİMDE VAR

11.12.2018 - 11:39

‘Mutfak Dünyası’ bölümümüzün ilk konuğu, Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn Executive Chef’i Ceyhan Aşcıoğlu. Bir rivayete göre, dedesinin dedesi, Sultan Abdülhamid’in aşçılarından biriymiş. Sülalesinde aşçı olmayan yok. Soyadları da meslekten geliyor haliyle.  

 

Subscribe to Catering

arf

Yukarı