Ana içeriğe atla


BANNER

DGR’nin hedefi tesis yönetiminde ilk 5’e girmek

10.05.2019 - 09:39

DGR GROUP’UN YÖNETİM KURULU BAŞKANI BÜLENT DOĞRU: “SÜREKLİ BÜYÜYEN TESİS YÖNETİM SEKTÖRÜNDE DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL VAR. SEKTÖRE İNANIYORUZ. HEDEFİMİZ, YENİ YAZILIM VE YATIRIMLARIMIZLA İLK BEŞTE YER ALMAK.”

Tesis yönetim sektörünün önde gelen firmalarından DGR Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Doğru, sorularımızı cevapladı. 

Öncelikle DGR’yi kısaca sizden dinleyebilir miyiz?
DGR, bu sene 20. yılını kutlayan tamamen yerli bir tesis yönetim firması. 20 yıl önce sadece temizlik hizmetleri sunan bir firmayken; teknolojik ve yapısal değişimlerle tesis yönetim firmasına dönüştük. Temizlik, güvenlik, bahçe bakım, PEST kontrol (haşere, böcek, kemirgen, sürüngen ve diğer zararlı canlı türlerinin güvenle kontrol altına alınması), e-ticaret ve endüstriyel tesis yönetimi noktasında hizmetlerimiz var.

Endüstriyel tesis yönetimi nedir? Tesis yönetiminden farklı mıdır?
Türkiye’de tesis yönetimi denince akla hemen bir binanın, sitenin ya da AVM’nin yönetimi akla geliyor. Endüstrinin geliştiği ülkelere baktığınızda, endüstriyel tesis yönetiminin de geliştiğini görürsünüz. Biz de bu alanda hizmet veren bir firmayız. Endüstriyel tesis yönetimi, Türkiye’de birçok tesis yönetim firmasının olmadığı, DGR’nin olduğu alanlardan biri. Şu an 7-8 yıldır hizmet verdiğimiz Ford Otosan bünyesinde 9 farklı alanda 9 farklı iş gücü yönetiyoruz. Teknolojik altyapımızla, yazılımlarımızla bu alanda da sürekli büyümeye çalışıyoruz. 

HEDEFİMİZ, İLK BEŞTE YER ALMAK
Türkiye’de çok yeni olan tesis yönetim sektörünün geldiği noktayla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Tesis yönetimi, Avrupa çok eski sektörlerden biri. Bizde de 30-40 yıl önce temizlik hizmetleriyle başladı. Son 15 yıldaki hızlı yapılaşma ve kentsel dönüşümlerle birlikte bu sektör de değişime ve dönüşüme uğradı. Geçmişte sadece temizlik hizmeti veren firmalar, tesis yönetim şirketine dönüştü. DGR de bunlardan biri. Sektör olarak şu an belli bir noktaya geldik ama gidilecek daha çok yol var. Çünkü ülke büyüyor. Yeni yeni yatırımlar var. Tesis yönetim firmalarının hizmet verdikleri alanlara baktığımızda henüz yüzde 34-35’lerde. Bu da bize gidilecek daha çok yol olduğunu gösteriyor. Bu durum, birçok firmanın doğmasına, mevcut firmaların da daha çok büyümesine sebep olabilir. Biz de büyüyen firmalardan biri olmak için yeni yazılımlar geliştirip yeni yatırımlar yapıyoruz. Çünkü sektöre inanıyoruz. Hedefimiz, ilk beşte yer almak.

MEVCUT YAPIMIZLA BÜYÜMEK DAHA DOĞRU
Sektörün büyüklüğünü yabancı firmalar da görüyor ve yerli firmaları satın alarak ya da yerli firmalarla ortaklık kurarak Türkiye’ye giriyorlar. Size de böyle teklifler geliyor mu? 

Türkiye, büyük bir ülke. Sektörel büyüklük çok fazla. Şu an kapasitesinin yüzde 35’ine hizmet verilebilen bir büyüklükten bahsediyoruz. Dolayısıyla yabancı firmaların ilgisini çekmesi çok normal. Yabancı firmalar, Türkiye gibi bir ülkede kendi başlarına iş yapabilme potansiyelleri fazla olmadığı için, mutlaka yerli firmalarla evlilik yapmak zorunda. Biz DGR olarak iyi firmalardan biriyiz. Bugüne kadar görüşmelerimiz oldu. Bundan sonra da olacaktır. Uluslararası bir firmayla güçlerimizi birleştirmek önemli bir şey açıkçası. Fakat biz mevcut yapımızla büyümenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz ve bununla ilgili yeni bir yapılanma içindeyiz. Ama kapımızı da kimseye kapatmıyoruz. 
 

arf

Yukarı