Ana içeriğe atla

arf

EĞİTİMLİ PERSONELLERİMİZ EN BÜYÜK TEMİNATIMIZ

26.06.2018 - 10:08

MHS Özel Güvenlik’in Genel Koordinatörü Yasin Kınık: “Müşterilerimiz gibi düşünebilen, aidiyet duygusuna sahip ve verdiğimiz eğitimlerle donatılmış personellerimiz, büyüme adımlarımızdaki en büyük teminatımızdır.”

10 yılı aşkın bir süredir güvenlik sektöründe faaliyet gösteren MHS Özel Güvenlik’in Genel Koordinatörü Yasin Kınık, eğitim çalışmalarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı. 

Öncelikle firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne zaman kuruldu, şu an hangi noktada? 
MHS Grup olarak 10 yılı aşkın bir süredir hizmet vermekteyiz. Özel güvenlik dünyasına farklı bir bakış açısı getirmek amacıyla müşterilerimiz gibi düşünebilen, aidiyet duygusuna sahip ve verdiğimiz eğitimlerle donatılmış personellerimiz, büyüme adımlarımızdaki en büyük teminatımızdır. MHS Güvenlik olarak sektörel gelişiminin en büyük etkeninin personel kalite ve anlayışının üst seviyelere çekilmesi olduğunu düşünmekteyiz.

Çalışanların çoğunun güvenliği en son yapılacak iş olarak gördüğü bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Sürekliliği sağlama adına siz neler yapıyorsunuz?  
Sektördeki en büyük sıkıntı, güvenliği mesleği olarak benimsemeyen personellerdir. MHS Güvenlik olarak amacımız, sektörü meslek olarak gören ve ufak da olsa bir kariyer planı olan çalışma arkadaşları seçip eğiterek büyüme yolunda ilerlemek. 

Eğitim çalışmalarınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?
Genel olarak sektördeki güvenlik şirketlerinin verdiği eğitimin kalitesi değişse de içeriği aynı. MHS Güvenlik olarak standart verdiğimiz eğitimlerin yanında yorumsal ve canlandırmalı eğitimlerle sektörde yaşanmış ve gerçek olaylar üzerinden güvenlik personelimizin davranış kabiliyetlerini geliştirme çabasındayız. MHS Güvenlik olarak eğitimin en faydalı halinin görev yerinde verilen eğitim olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca, 5188 Sayılı Özel Güvenlik Yasası’nda bulunan, bence inisiyatif veren maddelerine karşı personelimizi bilinçlendirerek kendilerinden daha da emin olarak görev yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Güvenlik de kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılıyor. VIP güvenlik, stat güvenliği, AVM güvenliği, açık alan güvenliği, site güvenliği… Uzmanlık alanlarına göre farklı eğitimler veriyor musunuz? 
Özel güvenlik, çalışanlar gibi sektör olarak da kendi içinde bir mozaik. Hizmet verilen değişik alanlarda görevler ve tanımları aynı gibi gözükse de güvenlik görevlisinde istenilen özellikler değişebiliyor. Genel güvenlik hizmeti dışında insan ilişkileri, davranış bilimleri, öfke kontrolü, diksiyon ve empati kullanabilme yeteneği gibi özellikler, hizmet sektörü içinde çalışan güvenlik görevlilerinden ekstra istenebiliyor. Hizmet verilen projenin yaptığı iş kolu çok önemli. İş koluna göre personelimize eğitim vererek görev yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Güvenlik sektörünün mevcut durumunu ve geleceğini nasıl görüyorsunuz? 
Sektörün gelişme hızı oldukça iyi ve daha da gelişecektir. Benim düşüncem ilk olarak ‘herkes özel güvenlik görevliliği yapabilir’ düşüncesini silmekten geçmektedir. Kolay mı? Hiç kolay değil. Burada bence yapılması gereken asıl iş, işveren de dahil eğitimdir. 5188 Sayılı Özel Güvenlik Yasası hakkında bilgi, görev tanımları, eğitimleri, sınavları, şartları hizmet verdiğimiz müşterilerimize de iyice aktarılmalı bence. Bilmek zorundalar mı? Tabii ki hayır. Ancak sektörel gelişme ve ücret düşüklüğünün en büyük sebebi bu durum bence. Bu bahsettiğim durumda da biz özel güvenlik şirketlerine çok iş düşmektedir.

arf

Yukarı