Ana içeriğe atla

arf

FEDERASYONUMUZU KURUP SESİMİZİ GÜRLEŞTİRMELİYİZ

09.05.2018 - 16:00

TESHİAD BAŞKANI ZAFER MUMCULAR: “FEDERASYONLAŞARAK SEKTÖRÜN YASAL MEVZUATTAN KAYNAKLANAN SORUNLARINI KAMU YÖNETİMİNE KARŞI DAHA GÜR BİR SESLE DUYURABİLMELİYİZ.”

Tesis Hizmetleri Yönetimi İş İnsanları Derneği’nin (TESHİAD) yeni başkanı Zafer Mumcular, sorularımızı yanıtladı. 

Derneğinizle ilgili kısaca bilgi alabilir miyiz öncelikle?
TESHİAD, ülkemizde bu sektörün ilk sivil toplum kuruluşu. 1992’den bu yana sektöre hizmet veriyor. Ancak tesis hizmetleri yönetimi kapsamına baktığımızda, endüstriyel temizlikten güvenliğe, konsiyerjden enerji yönetimine neredeyse onlarca farklı hizmet saymak mümkün. İşin doğası bu olunca, sadece İş İnsanları Derneği’nin sektörün tamamını kucaklaması, geçen 26 yılda maalesef mümkün olamadı.

Peki, ne yapmak gerekiyor?
TESHİAD Yönetim Kurulu’na girdiğim ilk günden bu yana yaklaşık 7 yıldır, her platformda ısrarla vurguladığım şu oldu: Tesis hizmetleri yönetimi kapsamında hizmet üreten her iş kolunun bir ihtisas derneği olmalıydı ve bu dernekler bir federasyon çatısı altında sinerji üreterek sektörün ve iş kollarının gelişimine katkı sağlamalıydı. Bu oluşum sürecinde TESHİAD, 26 yıllık deneyimi ve kurumsal hafızasıyla ailenin büyük ağabeyi olmalı ve federasyon oluşumunda öncülük etmeliydi. Diğer ihtisas dernekleri de kendi iş kollarının sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerini hazırlamalı ve federasyon çatısı altında, birbirlerini ilgilendiren ortak sorunlara odaklanmalıydı. Ayrıca federasyonlaşarak büyüyen cüssesi sayesinde her bir dernek, sektörün yasal mevzuattan kaynaklanan eksiklerini, sorunlarını kamu yönetimine karşı daha gür bir sesle duyurabilmeliydi. Bu düşünceden hareketle TESHİAD, hedeflediğimiz federasyon kuruluşunun çok önemli bir ögesi olarak faaliyet göstermeye devam edecek.

Derneğin yeni başkanısınız. Planladığınız yapısal değişiklikler neler?
Yapısal değişiklik konusunda en büyük projemiz şüphesiz federasyonlaşma. Bunun yanı sıra yapısal gelişimden söz edebiliriz. TESHİAD olarak daha etkin bir STK faaliyeti sürdürebilmek için eksiklerimiz vardı. En büyük eksikliklerimizden biri sektörel etik manifestomuzdu. İlk icraat olarak manifestomuzu oluşturup oy birliğiyle tüm üyelerimizin imzasına açtık. Sonrasında dernek organ ve görevlilerinin görev tanımlarını hazırladık ve yayınladık. Daha önce Hizmet adı altında çıkardığımız ancak son 2 yıldır yayınlanmayan dergimizi, TESPRESS adıyla yayınlama kararı aldık. 

Sektördeki sorunlar neler?
Sektörümüz, birkaç segment dışında maalesef yasal düzenlemelerden yoksun dev bir sektör. En büyük sorunumuz, nitelikli iş gören ve orta kademe yönetici ihtiyacını sistematik olarak çözememek. Bu durumla ilgili, istediğimiz hızda gidemesek de, yürütmekte olduğumuz Ulusal Meslek Standartları çalışmamız devam ediyor. 

Çalışmalarınız ne aşamada?
Şu ana kadar yetki aldığımız 9 meslek dalından üçünün standartlarını oluşturabildik. Diğerleriyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Buna ek olarak ISSA ile yaptığımız temaslar sayesinde, orta kademe yönetici ihtiyacını karşılamak adına CIMS-Temizlik Endüstrisi Yönetim Standartları başlığı altında Proje Yöneticisi ve Operasyon Denetçisi sertifika programlarını sonbaharda ülkemizde de başlatmaya karar verdik. Hollanda merkezli SVS Enstitüsü’nün klinik hijyen eğitimlerinin de yine eş zamanlı başlatılması konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Her iki kurumla da Interclean Amsterdam 2018 Fuarı kapsamında protokol imzalamayı hedefliyoruz.

arf

Yukarı