Ana içeriğe atla

F

FM EXPO İSTANBUL BİNA TESİS VE YÖNETİM FUARI BAŞLADI

10.05.2018 - 10:13

FM Expo İstanbul Bina ve Tesis Yönetim Fuarı ve TRFMA Türkiye Tesis Yönetim Konferansı İstanbul’da başladı. Çok sayıda tesis yönetim firmasının standının bulunduğu fuara çok sayıda davetli ve ziyaretçi katıldı.

 

Türkiye'de sektörün önde gelen kurumsal ulusal ve uluslararası firmalarının buluştuğu FM EXPO İstanbul Bina ve Tesis Yönetim Çözümleri, Hizmetleri, Ekipmanları Fuarı ve Türkiye Tesis Yönetim Konferansı, İstanbul Kongre Merkezi'nde sektör temsilcilerinin katılımıyla başladı. Konferansa İstanbul Vali Yardımcısı Şahin Aslan, Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Alatlı, EuroFM Başkan Yardımcısı Goran Milanov, Demos Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Fuarı ve konferansı hakkında bilgi veren Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Alatlı, fuar alanında öncelikle bina ve tesis yönetimi yapan ulusal ve uluslararası firmaların yer aldığını belirtti.

 

Alatlı, “Bina ve tesisle uğraşan firmaları bir araya getiren bu fuar her yıl düzenlenecek. Konferansta ise sektörde bulunan firmalar ve kişiler tecrübelerini paylaşacak. Bunun dışında hizmet sağlayıcıları olan güvenlik, haşere kontrol, kimyasal ilaçlama firmaları yer alıyor. Konferansta hem yerli hem yabancı konuşmacılar sektörle ilgili sorunları tartışacaklar. Avrupa'daki standartlar, kat mülkiyeti, konut yönetimi, enerji verimliliği ve yangın güvenliği gibi pek çok konu hakkında bilgiler paylaşılacak.” ifadelerini kullandı.

 

TESİS YÖNETİMİNİN EN ZOR ALANI KONUTLAR

 

Fuarın konferans bölümünde ilk gün 7 ayrı konu tartışıldı. Günün son konusu, ‘Tesis Yönetiminin En Zor Alanı Konutlar’ idi. TSP İcru Kurulu Üyesi Berk Arıhan’ın yönettiği panelde Boğaziçi Yönetim Hukuk Müşaviri Avukat Zinnur Kaya, Koza Yönetim Genel Müdürü Levent Alatlı, ISS Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Çoban ve TFM CEO’su İsmail Ülkü, yaşadıkları sorunları dile getirerek konut yönetiminin neden zor olduğunu anlattı.

 

Avukat Zinnur Kaya, kanun ve yönetmeliklerdeki eksikliklere ve tezatlara dikkat çekti. Kat maliklerinin daire satın aldıkları apartman ya da sitenin yönetim planı hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ve bundan dolayı birçok sorunun yaşandığını dile getiren Kaya, müteahhitlerin de internetten kopyala-yapıştır ile yönetim planı yaptıklarını, kopyaladıkları metinde hiçbir değişiklik yapmadan notere onaylattıklarını, sorunların da bundan sonra başladığını ifade etti.

 

TFM CEO’su İsmail Ülkü, 1994’te bu işe başlarken annesine tesis yönetim işini anlatamadığını, o dönem annesinin anlamadığı konuyu bugün birçok müteahhit ve kat malikinin de anlamadığını söyledi.

 

ISS Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Çoban, eskiden apartmanların küçük olduğunu, çocukların akşama kadar sokakta oynadığını, hiçbir komşunun çocuklardan rahatsız olmadığını belirterek başladığı konuşmasında, günümüzde konut projeleri büyüdükçe sorunların arttığını, komşuluk ilişkilerinin olmadığını, bir site veya apartmanda kaç kişi oturuyorsa problemlerin o kadar çoğaldığını ve artık yönetim işini profesyonellerin yapması gerektiğini ifade etti.

 

Koza Yönetim Genel Müdürü Levent Alatlı da tesis yönetim konusunun daha iyi anlaşılması, gerekli standartların oluşturulması için Tesis Yönetim Derneği’nin kurulduğunu söyledi. Konuşmacılar, tesis yönetim firmalarının, apartman ve sitelerde komşuluk ilişkilerini artırıcı etkinlikler de yapması gerektiği konusunda birleşti.

 

Her panelin sonunda konuşmacılara plaketler takdim edildi.  

arf

Yukarı