Ana içeriğe atla

aaa

GÜVENLİK, CİDDİYE ALINMASI GEREKEN BİR SEKTÖR

08.10.2018 - 14:46

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİ ALANINDA GENİŞ BİR HİZMET YELPAZESİ OLAN SWAT GÜVENLİK, MÜŞTERİLERİNİN ÇÖZÜM ORTAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR. HİZMETLERİ VE PERSONEL EĞİTİMLERİ ÜZERİNE SORULARIMIZI YANITLAYAN SWAT GÜVENLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI AHMET SOYSAL, ÜLKEMİZDEKİ GÜVENLİK SEKTÖRÜNÜN DURUMUNU DEĞERLENDİREREK YENİ BİR DERNEK KURMA PLANLARI OLDUĞUNDAN DA BAHSETTİ.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Swat Güvenlik hangi alanlarda hizmet veriyor?
Swat Güvenlik, yurt dışı patentli ve özel tim anlamına geliyor. Ancak sermayemiz yerli sermaye. Sadece isim haklarını yurt dışından aldık. Yakın koruma ve kişi koruma hizmetlerimiz dışında aynı zamanda değerli eşya taşımak için zırhlı araçlarımız var. Fabrika ve sanayi siteleri güvenliği, konut güvenliği gibi hizmetler de veriyoruz. Eğitim okulumuz var, burada yakın koruma eğitileri veriyoruz. Günün 24 saati hizmetteyiz.
Hızla büyüyen ve gelişen büyük şehirler, endüstri tesisleri ve iş yerleri beraberinde yüksek riskleri de getirir.

Siz bu gibi yerlerde acil durum yönetimini nasıl sağlıyorsunuz? 
Şehrimizde gerçekten büyük yapılaşma mevcut. Bu yapılaşmada personel istihdamı da yetmiyor. Riskli projelerimizi biz zaten belirliyoruz. O riskli projelerimizde belirli ekiplerimizi görevlendiriyoruz. Olası olaylarda kişiler bellidir, olay yerine aynen intikal ederler. Gerekli tedbirleri alırlar ve daha olay yerine giderken emniyetle bağlantıyı kurarlar.
 
Personellerinize verdiğiniz eğitimlerden bahseder misiniz? 
Personellerimize öncelikle görev yeri eğitimi veriyoruz. Yani görevin statüsüne göre eğitimlerimiz oluyor. Zaten yakın korumalar ve zırhlı araçlarımızdaki ekibimiz kendi görevlerini biliyorlar. Kısacası personellerimize 15 gün boyunca, sabah 9’dan akşam 8’e kadar projede oryantasyon eğitimi veriyoruz. Bazı günler, gece nöbetindeki personellerin görev yerlerinde nasıl durmaları gerektiği ve riskleri nasıl azaltıp tedbir alabildiklerini görmeleri açısından gece derslerimiz de oluyor. 
 
Güvenlik sektöründe bir çığ açan çelik yelekleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 
Çelik yelek ve çelik montlarımız, birinci sınıf operasyonel, ergonomik açıdan yüksek dayanıklı ve kullanım konforu sağlayan bir üründür. Özellikle yaz aylarında veya sıcak bölgelerde kullanım için çok uygundur. Ürün ağırlığı vücut ölçüsüne bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 900 –bin 100 gram civarındadır. Çok hafif  ve kullanışlıdır. Üst düzey bürokrat, koruma görevlileri, siyasetçiler, kamu personeli ve iş adamları tarafından tercih ediliyor. Ön göğüs kısmında ve arka sırt kısmında hayati organların olduğu alanda koruma sağlıyor.  Dışarıdan belli olmayan, kullanıcının hareket kabiliyetini kısıtlamayan ve gömlek altına giyilebilen bir üründür.

Ülkemizde güvenlik sektörünün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Aslında güvenlik sektörü cana ve mala karşı siper olan iyi bir hizmet sektörü. Ama bunun değerini anlayan çok az kişi var. Bugün bir fabrikaya ya da siteye gidip şu kadar ücrete daha iyi bir hizmet sunalım derseniz, bu beni aşıyor diyerek kestirip atıyorlar. Hâlbuki bir fabrika sahibi gece orada yüklü miktarda parasını bırakıyor ya da site içerisinde ailenizin güvenliği söz konusu. Ağırlıklı olarak biz bütün sıkıntıları sitelerde yaşıyoruz. Çünkü kendini bilmeyen çok insan var. Sanıyorlar ki güvenlik görevlisi orada boş oturan bir insan. Ama bilmiyorlar ki sabaha kadar can ve mal güvenliğinizi koruyorlar. 5188 sayılı yasada özel güvenlik personeline yapılan, hakaret ve şiddette 657 sayılı yasaya göre işlem yapılıyor. Çünkü iç işleri bakanlığına bağlı olduğumuz için görev esnasında 657 sayılı yasaya göre hareket ediliyor. Ama kanun çıktığı zaman sancılı çıktı. Hala sancılar devam ediyor. Bu sancıların bitmesi için statülerin değişmesi lazım. Şu an özel güvenlik personeli işçi statüsünde görünüyor. Polis kolluk kuvvetlerimiz nasıl ki emniyetin statüsünde görevli memur olarak görünüyorsa özel güvenlik personelinin de bu statüde devam etmesi gerekiyor. Böylelikle hizmet akışı daha iyi olmuş olacak.

Bu sorunlara yönelik sizin yakın dönemde uygulamayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 
Evet, planladığımız bazı şeyler var. Bu planlar üzerine görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni bir dernek kurup, bu derneğin altında kanun ve yönetmeliği yeniden gözden geçirme ve özel güvenlik personellerinin emniyet statüsüne göre çalışma sistemine çevrilmesi üzerine çalışmalarımız olacak. Birde personel sicil dosyası oluşturacağız. Emniyetteki polisin nasıl sicil dosyası varsa, bir yazılım yapılıp personelleri o yazılıma kaydedip, işten çıktığı zaman nereye gitti, neden çıkarıldı gibi bilgileri görebileceğiz. Böylelikle çürük elmaları içimizden ayıklamış olacağız. 
 

arf

Yukarı