Ana içeriğe atla

F

HEM SEKTÖRÜN HEM DE ISS’İN GELECEĞİ ÇOK PARLAK

09.05.2018 - 15:36

ISS Türkiye Ceo’su Cavit Habib: “Dünya çapında çok önemli bir sektör olma yolunda ilerliyoruz. Hem sektörün hem de bizim geleceğimiz çok parlak.”

Ülkemizde tesis yönetim hizmetleri veren global şirketlerden biri, dünyanın en büyük dördüncü işvereni olan ISS. Dünya çapında yaklaşık 500 bin çalışanı var. Bu sayının 35 bini ülkemizde istihdam ediliyor. Türkiye’de 5 binden fazla müşteriye hizmet veriyor. Genel merkezi İstanbul’da. Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir’de şubeleri, Adana’da ofisi bulunuyor. ISS Türkiye Ceo’su Cavit Habib ile firmayı, hizmetlerini ve sektörü konuştuk.

Öncelikle ISS’nin Türkiye pazarına giriş hikâyesiyle başlayabilir miyiz?
2000 yılından sonra ISS, küresel büyüme politikası doğrultusunda Türkiye’ye de yatırım yapma kararı almıştı. Son derece ince eleyip sık dokudukları bir araştırma sürecinden sonra, ülkemizin en güçlü tesis yönetim şirketleri Servicemaster ile Proser’in yüzde 90’ını satın alarak ilk yatırımlarını gerçekleştirdiler. Bu aşamada ISS Türkiye organizasyonunun başına CEO olarak geçmemi istediler. Sonraki süreçte güvenlik sektöründe Etkin ve CSS şirketlerini, temizlikte Servicegroup ile Paxil şirketlerini, haşere kontrol sektöründe Terminix’i, hazır yemek üretiminde Sardunya’yı ve güvenlik-temizlik şirketi Met Tek’i bünyesine katarak büyümemizi sürdürdük. Bu yıl ülkemizde faaliyete başlamamızın 13. yıldönümünü kutluyoruz ve güçlenerek büyümeye devam ediyoruz.

ISS, sektöre ne gibi yenilikler ve farklılıklar getirdi?
1901’de kurulan ISS’in Türkiye hizmet sektörüne getirdiği en büyük farklılıklar, 117 yıllık kurumsal yaklaşım, yerel ve uluslararası gerekliliklerin de ötesine geçen kalite standardı ve “insani dokunuş” ilkesi doğrultusunda çalışanlarıyla birlikte gelişip büyüme olgusudur.


VERİM VE TASARRUF GARANTİSİ VERİYORUZ
Türkiye’de yeni bir kavram olan tesis yönetim hizmetlerinizden bahseder misiniz? ISS, tesis yönetim hizmeti alan müşterilerine ne tür avantajlar sağlıyor?
ISS Türkiye olarak ISS’in sunduğu bütün hizmetleri (tesis yönetim, güvenlik, temizlik, catering, haşere kontrol, bitki bakım) veriyoruz. Bu hizmetlerimizi aynı çatı altında birleştirerek sunduğumuz entegre tesis yönetimi faaliyetimiz, şirketlerin ana iştigal konuları dışında ihtiyaç duyduğu hizmetleri tek bir yapıdan satın alma olanağı sunuyor. Tüm hizmetleri tek bir tedarikçiden satın almak, şirketlere hem ana konularına yoğunlaşma fırsatı veriyor hem de onları ISS gibi bütün bu alanların bir numarası olan küresel bir şirketin kalite güvencesine kavuşturuyor. Bunlar kadar önemli bir husus da ISS olarak müşterilerimize verim ve dolayısıyla tasarruf garantili sözleşmeler sunabilmemizdir. Kurumsal şirketlerin ve modernleşmeyi hedefleyen şirket yapılanmalarının bizi özellikle tercih etmelerinin nedeni bunlardır.

Müşteriler hizmetleri neden ISS’ten almalı?
ISS, tüm hizmetlerinde teknoloji desteğinden en üst düzeyde yararlanması, inovasyon ve Ar-Ge başlıklarında devamlı yenilik yaratması, insan ve çevre sağlığına en uygun ürünlerle teknolojileri kullanmakta kararlı olması, işçi sağlığı ve iş güvenliği standartlarına ortalamaların çok üzerinde riayet etmesi, işinin gerektirdiği alanlarda sürekli eğittiği personel yapısıyla benzersizdir. Halen 53 ülkede 200 binden fazla müşteriye hizmet sunmasıyla gerçek bir küresel şirket olan ISS’in know-how’ı da ülkemize sunduğumuz hizmetlerdeki mükemmelliğin altını çizmektedir. İhtiyaç duyduğu hizmetleri mükemmeliyetçi, tam denetimli, kurumsal anlayış doğrultusunda net taahhütler ortaya koyan ve bunlara sonuna dek bağlı kalan, iyi yetişmiş insan gücünü ve teknolojik gelişmişliği en üst düzeyde kullanan, karşılıklı kazanma ilkesini şiar edinen bir şirketten almak isteyen herkes ISS’i tercih etmeli.

ISS Türkiye’nin şu anki potansiyeli ne? 
ISS Türkiye olarak son 13 yılda yüzde 17-20 arasında bir büyüme sağladık. Diğer 52 ISS ülkesinin ulaşamadığı, muazzam bir büyümedir bu. Dolayısıyla hem sektörün hem de bizim geleceğimiz çok parlak. Bir yandan da bu sektörün en önemli özelliği istihdam yaratmasıdır. Dünyada diğer bütün sektörler iş gücünü ve maliyeti azaltarak daha ucuz hizmet, daha ucuz ürün satma üzerine strateji geliştirirken biz daha çok istihdam sağlayarak şirketimizi büyütmenin peşindeyiz. Bu yüzden de dünya çapında çok önemli bir sektör olma yolunda ilerliyoruz.

DÜNYA ÇAPINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR SEKTÖR OLACAĞIZ
Tesis yönetim hizmetleri sektörünün Türkiye’deki durumunu ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

30 yıllık geçmişi olan bir sektörden bahsediyoruz. Dünyada tesis yönetimi sözleşme yapısı, insan adedinden ziyade hizmet standardına dayalıdır. Hizmet şirketleri, kendilerini teknoloji ve inovasyonu kullanmaya yöneltiyor, böylece kendi verimliliklerini artırırken müşteriye de ekonomik hizmet sunma olanağı yaratıyor. Türkiye bu konuda biraz geride. İnsan sayısına bağlı olarak hizmet sunma mantığı fazla aşılabilmiş değil. Türkiye’de çok hızlı büyümesinin ana nedeni, ISS Türkiye olarak bu alana yaptığımız yatırımlarla hizmet kalitemizi mükemmelleştirme yolunda aldığımız büyük mesafelerdir. Bir yandan da müşterilerimizi ve satın alma gruplarını bu konuya yöneltmeye çalışıyor, onlara bu sayede elde edecekleri verimlilik ve kârlılığı göstermeye çabalıyoruz. Tabii bir ülkenin sahip olduğu uluslararası nitelikte firma sayısı da bu kaliteyi talep etmede önemli rol oynuyor. Türkiye’de şu an beş-altı tane uluslararası marka bulunuyor. Bu markaların sayısının artması, dünya görüşünün gelişmesini ve dünyadaki tesis yönetimi anlayışı standartlarının ülkemizde de talep edilmesini hızlandıracaktır.

ŞEHİR HASTANELERİYLE DAHA DA BÜYÜYECEĞİZ
Yakın gelecekle ilgili hedefleriniz ve projeleriniz neler?

ISS’in dünya genelindeki pazar payı yüzde 1 civarındadır. Ülkemizdeki pazar payımız ise yüzde 2-3’tür. Geçtiğimiz yıllarda göstermiş olduğumuz büyüme performansını 2018-19 döneminde de göstermeyi hedefliyoruz. Özellikle 2018’de yüzde 30 büyüyeceğimizi öngörüyoruz. Bu büyümenin en önemli ayağını sağlık sektörü oluşturuyor. Hayatımızda yeni yeni yer almaya başlayan şehir hastaneleri projelerinde ISS önemli bir rol oynamaktadır. Zaten dünyada mevcut PPP projelerinde en büyük pazar payına sahip şirketlerden biridir ISS. Bu tecrübeyi ISS Türkiye’nin halihazırdaki özel sağlık sektörü birikimiyle birleştirdiğimiz zaman, şehir hastaneleri projelerinin önümüzdeki iki-üç yıl boyunca büyümemizde çok önemli bir etkisi olacağını söyleyebiliriz. Bununla ilgili olarak iç bünyemizde yeni bir yapılanmaya gittik. Tamamen yeni bir organizasyonla beraber gerekli altyapı çalışmalarına başladık. Diğer alanlarda yine aynı dikkat çekici büyümeyi sürdürüyoruz. Eğitim alanında da bazı PPP projeleri hazırlandığını biliyoruz. Bu doğrultuda da kendimizi hazırlıyoruz.
 

arf

Yukarı