Ana içeriğe atla

aaa

HER BASAMAKTA NEFES ALIP EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

09.05.2018 - 09:20

Sindire sindire büyümek istediklerini belirten Basamak Group Genel Müdürü İlknur Kılıç, bilişime yatırım yaparak hizmetleri dijital pazarda da satacaklarını söylüyor.

 

NECATİ KOLA

İnsan kaynakları, eğitim, temizlik, catering, restoran ve güvenlik alanlarında faaliyet gösteren Basamak Group, sektörde emin adımlarla ilerleyen bir firma. Basamak Group Genel Müdürü İlknur Kılıç ile firmanın hikâyesini, grubun hizmetlerini ve sektörün geleceğini konuştuk.

 

Öncelikle Basamak Group’un hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz?

Basamak Group, üç ortaklı bir firma. 2008’de kuruldu. Her ortağın farklı meziyetleri vardı. Başta bilişim sektörüyle ilgili bir şeyler yapalım diye düşündük. Fakat dünyanın o günkü durumu ve Türkiye’de bilişimin bu kadar yaygın olmaması gibi sebeplerle ‘Herkes gibi biz de hizmet satıp para kazanalım’ diyerek bu sektöre girdik. Doğru zamanda doğru insanlarla iş birliği yaptık ve 10 yılda bu noktaya geldik.

 

Basamak’ isminin bir hikâyesi var mı?

Hizmet sektörü çok farklı. Bir anda çok büyük işler alabilirsiniz. Biz dedik ki ‘Merdivenleri yavaş yavaş çıkıp sindire sindire büyüyelim. Her basamakta derin bir nefes alalım. Sistemimizi kuralım, sonra büyüyelim.’ Amacımız tabii ki merdivenin en tepesine çıkmak. Ama çıkarken ne olduğumuzu, nasıl kurgulandığımızı unutmadan… Biz her basamakta yeni şeyler öğrenerek, öğrendiklerimizi de alt kadrolara öğreterek yolumuza emin adımlarla ilerliyoruz.

 

Basamak Group

 

ASLINDA İNSAN KAYNAKLARI FİRMASIYDIK AMA…

 

Web sitenize baktığımızda temizlik ağırlıklı bir şirket olarak gözüküyorsunuz. Gerçekten öyle mi?

Temizlik ağırlıklı gözüküyoruz ama biz aslında bir insan kaynakları firmasıyız. İnsan kaynakları işimizi düzgün yaptığımız için müşterilerimiz bize ‘Bunu da siz yapın, şunu da siz yapın’ şeklinde bir yönlendirme yaparak bize farklı bir pazar açtı. Biz de bu pazara girdikten sonra sektörün çok büyük bir potansiyel barındırdığını gördük ve bu işe yoğunlaştık. İnsan kaynakları olarak sahada seçme ve yerleştirme yapan personellerimiz var. Temizlik kısmında da Türkiye’deki büyük kurumların temizlik işlerini yapan başka bir ekibimiz var. Bundan dört sene önce de catering tarafına başladık. Şu an cateringde toplu yemek hizmeti veriyoruz. Aynı zamanda Han’dan ismiyle restoranlarımız var. Ayrıca, güvenlik hizmetlerinde de faaliyet göstermeye başladık.

 

Büyüme stratejiniz ne?

Amacımız tabii ki büyümek. Ama bu büyüme kontrollü olmalı. Bir işletme büyürken, önemli olan o işletmenin ekibinin de büyüyüp gelişmesi. Bizim şöyle bir özelliğimiz var. Şirketimiz kurulduğundan bu yana merkez kadromuz genelde aynı isimlerden oluşuyor. Şirket büyürken merkez kadromuzun gelişimini de sağlıyoruz. Belli bir noktaya geldiğinizde, sizinle büyümüş, gelişmiş çok iyi takım arkadaşlarınız oluyor. Aslında büyüyebilmeniz için buna çok ihtiyacınız var. Yoksa gol atma şansınız olmuyor maalesef.

 

Yakın dönemle ilgili hedefleriniz neler?

Açıkçası hedefimiz, çok sayıda insana dokunabilmek, çok sayıda insanı istihdam edebilmek. Para, her zaman kazanılır. Para kazanmaktan çok, insan kazanmayı ve memleketimize faydalı olabilmeyi arzuluyoruz. 10 yıl sonra 10 binin üzerinde çalışanımızın olması hedeflerimiz arasında.

 

Basamak Group

 

HİZMETİ DİJİTAL PAZARDA DA SATACAĞIZ

 

Sektör nereye gidiyor?

Sektör, bilişime gidiyor. Zaten günümüzde her şey oraya gidiyor. Artık her şey dijital pazarda var. Para birimleri değişiyor, dünya değişiyor. Hizmet alım şekli değişiyor. Bizim de entegrasyonumuzu bilişimle birlikte yapmamız gerekiyor. Biraz fütürist gibi davranıp geleceği iyi okumak, iyi analiz etmek ve hizmeti de buna göre kurgulamamız lâzım.

 

Siz bunları yapmaya başladınız mı?

Biz bununla ilgili bir proje geliştirdik zaten. Hizmeti bilişim ağında da satmak için çalışıyoruz. İstanbul genelinde 6 bin tedarikçi noktamız var. Bir sistem kuruyoruz. Bir yazılım programımız var. Bu program şu an beta sürecinde. Daha açmadık. Şu an demo yapıyoruz. 2018’in sonu gibi sistemimizi açacağız ve hizmeti online olarak da satışa sunacağız. İnsanlar uygulamamıza girerek günlük ihtiyaçlarıyla ilgili hizmet talebinde bulunabilecek. Temizlik olabilir, güvenlik olabilir, catering olabilir, boya-badana olabilir…

 

Tedarikçileri nasıl topladınız?

Bu sistemin en önemli ayağı, tedarikçiler. Çünkü siz uygulamamıza girdiniz, bir talepte bulundunuz; bu talebi karşılayacak doğru tedarikçileriniz olmazsa sisteminiz çöker. Biz yaklaşık iki yıldır tedarikçi ayağıyla ilgili çalışma yapıyoruz. Bir saha ekibimiz var. İstanbul’u komple bitirdiler. Mahalle mahalle, cadde cadde, sokak sokak… O mahalledeki ya da caddedeki terzi, berber, boyacı, badanacı, temizlikçi, tamirci bizim tedarikçimiz oldu. Dönem, gerçekten bilişim dönemi. Yazılım ve kodlama dönemi. Günümüzde artık marketlerde bile yazılımlar kullanılıyor. Mesela, Amerika’da amazon.com’un marketine giriyorsunuz. Ne bir güvenlik elemanı var ne de kasiyer… Girip istediğinizi alıyorsunuz, ücret kredi kartınızdan otomatik çekiliyor. Teknoloji buna doğru giderken biz de bazı şeyleri iyi okumalıyız. Kendi sektörümüze ona göre yön vermeliyiz. Biz açıkçası Basamak Group olarak yatırımımızı ve gelişimimizi bu yönde yapıyoruz. Tabii ki mevcut işlerimize aynan devam ediyoruz ama önümüzdeki günlerde hizmet sektörünün de yelpazesinin değişeceğini düşündüğümüz için bununla ilgili çalışma başlattık.

 

Hizmet sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Çok büyüyeceğini düşünüyoruz. Yeni nesil rahatına çok düşkün. Ampulü değiştirmek veya gömleği ütülemek için bile hizmet alıyorlar. 

Son olarak, Türkiye’de ilk kez düzenlenen FM Expo İstanbul Tesis Yönetim Fuarı ile ilgili düşünceleriniz ve beklentileriniz neler?

İlk kez düzenlenen bu fuar, bizimle aynı işleri yapan firmaların ne yaptığını görmek, onların görüşlerini ve fikirleri alabilmek adına faydalı olacak. Fuara biz de katılacağız ve bu sektörde var olduğumuzu göstereceğiz.

 

Basamak Group

 

EN İYİ YAPTIĞIMIZ ŞEY İNSAN YÖNETMEK

 

Grup olarak en iyi yaptığınız şey ne?

İnsan yönetmek. Bunu çok iyi yaptığımız için, diğer işlerde de hep başarılıyız. İnsan yönetmek; temizlik yaparken de insan yönetmek, güvenlik hizmeti verirken de insan yönetmek, yemek yaparken de insan yönetmek, herhangi bir malı bir yere sevk ederken de insan yönetmek. İnsan yönetmeyi çok iyi yaptığımız için, diğer organizasyonlarda da yüzde 100 verimlilikle çalışıyoruz.

 

Basamak Group denince müşterilerinizin aklına ilk ne geliyor?

Uzun süre çalışabilen personel ve güven geliyor. Müşterilerimize uzun yıllardır güven çerçevesinde hizmet veriyoruz. Bu sektöre göre az eleman sirkülasyonu olan, personelin firmasına sıkı sıkıya bağlı olduğu ve kendini güvende hissettiği bir kurum geliyor müşterilerimizin aklına.

Basamak Group

arf

Yukarı