Ana içeriğe atla

aaa

İYON GÜVENLİK SEKTÖRÜN LİDER FİRMALARINDAN BİRİ OLACAK

13.11.2018 - 15:22

İYON GÜVENLİK FİRMA SAHİBİ İSMAİL YILDIZ: “İSTİHDAM ETTİĞİ ELEMAN SAYIMIZ VE YAYILDIĞIMIZ COĞRAFYA İTİBARIYLA TÜRKİYE’NİN SAYILI FİRMALARINDAN BİRİYİZ.  SEKTÖRÜN LİDER FİRMALARDAN BİRİ OLMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ.”

Firmayla ilgili sorularımızı cevaplandıran İyon Güvenlik Firma Sahibi İsmail Yıldız, 5188 sayılı yasayla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.
   
Firma olarak güvenlik hizmetlerinizden, firmanızın iş hacminden bahsedebilir misiniz?
2010 yılında güvenlik sektörüne giren İyon Grup, hiç taviz vermeden sürdürdüğü koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesine dayanarak 8 yıldan beri bu sektörde hizmet vermektedir. İstihdam ettiği personel sayısı ve yayıldığı coğrafya itibarıyla Türkiye’nin sayılı firmalarından biri olduğumuz inancındayız. Mevcut başarımızın temeli dürüst, ilkeli, disiplinli, seçkin ve eğitimli personel tercihimiz ve kaliteli hizmet anlayışımıza dayanmaktadır. Firma olarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde toplam 18 il ve ilçede 588 personelle görev yapmaktayız.

Firma olarak yakın dönemle ilgili hedefleriniz nelerdir?
Yapmış olduğumuz faaliyetlerle sektörün lider firmalardan biri olmayı hedeflemekteyiz. Mevcut eğitmen ve denetleme personelimizin eğitimleri için çeşitli eğitim kurumlarıyla görüşmelerimiz devam etmektedir. 
Özel Güvenlik Hizmetlerinde 5188 sayılı yasaya göre hareket ediliyor. Pek çok güvenlik şirketi, özel güvenliklerin işçi statüsünde olmasından yakınarak statü değişikliğine gidilmesi gerektiğini savunuyor.

Sizce yasa, sektörün ihtiyaçlarına ne kadar cevap verebiliyor? 
Güvenlik olgusu insanoğlunun varoluşundan bugüne gelen en önemli fiziksel ihtiyaçlardandır. Güvenlik gün geçtikçe sistemleşmiş yasalarla da desteklenerek hukuki bir boyut kazanmıştır. 5188 sayılı yasa yetersiz olduğundan faaliyetler tebliğlerle yürütülmektedir. Personel disiplin ve ceza maddeleri göreve yönelik 5188 sayılı yasaya ilave edilmelidir. 

Sektörde hizmet veren özel güvenlik firması olarak yasa değişikliği istiyor musunuz? Sizce yasaya başka ne gibi düzenlemeler getirilmeli?
Özel güvenlik görevlilerini istihdam eden şirketlerin, istihdamı gerçekten güvenliği sağlamak için değil de sadece kanuni gereklilikleri yerine getirmek için yapmaları, mevcut yasanın meslek ihtiyaçlarını karşılayamamasından kaynaklanmaktadır. Güvenlik görevlilerinin göreviyle ilgili yaptığı faaliyetler yetersiz kalmaktadır.

Sektörün ve firmanızın geleceğini nasıl görüyorsunuz? 
Sektörel bazda özel güvenlik meslek yüksekokullarının açılmasıyla eğitim ve imaj sorununun ortadan kalkacağı, sektörde işveren bazında yerli sermayeli şirketlerin güvenlik sektöründe lokomotif görevini üstleneceği, yabancı sermayeli şirketlere nazaran yerli sermayeli şirketlerin, yerli ve milli olanakları kullanarak daha başarılı olacağı, İyon Grup olarak mevcut proje potansiyelimizin yüzde 30 oranında artacağı öngörülmektedir.

arf

Yukarı