Ana içeriğe atla

arf

KLÜH, ENTEGRE HİZMET KONSEPTİ VE YÖNETİM YAPISIYLA FARK YARATIYOR

09.05.2018 - 15:55

Klüh Türkiye CEO’su Altınay Gökşin; temizlikten cateringe, güvenlikten bahçe bakımına, ilaçlamadan hastane ve personel destek hizmetlerine kadar her işin hakkını profesyonelce verdiklerini söylüyor.

 

NECATİ KOLA

Ülkemizde tesis yönetimi sektörü hızla gelişiyor. Bu gelişimde uluslararası firmaların da payı var. O firmalardan biri, Almanya merkezli Klüh. Klüh Türkiye CEO’su Altınay Gökşin ile hizmetlerini ve sektörün durumunu konuştuk.

 

Öncelikle ne tür hizmetler veriyorsunuz?
Kurumlara, şirketlere, fabrikalara, okullara, plazalara temizlik, catering, özel güvenlik, hastane, bahçe bakım ve ilaçlama hizmetlerimizle müşterilerimize entegre çözümler sunuyoruz. Ayrıca bünyemizde varolan personel destek hizmetlerimiz ile müşterilerimizin tüm operasyonel hizmetlerinde ortaya çıkan sürekli ya da part-time personel ihtiyaçlarına hızlı ve etkin çözümler de sunuyoruz. Bu personellerin bordrolandırılmasını ve yönetimini sağlıyoruz.

 

Klüh Türkiye hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Firmamız 2011’de yüzde 100 Alman sermayeli oldu. Ondan önce Türk-Alman sermayeliydi. 2014’te Almanya’daki know-how’larını buraya taşıdı. Özellikle teknik altyapıyı…

 

Almanya’daki mantalite ile buradaki mantalite aynı mı?
Zaman zaman farklılaşıyor. Mesela, bizde projelerde gün/adam hesaplanır. ‘Şu sayıda personele ihtiyacım var’ gibi. Almanya’da ise metrekare üzerinden hesaplamalar gerçekleştiriliyor... Bizde de yavaş yavaş metrekareye geçiş başladı. Türkiye’de ‘ne kadar çok deterjan kullanırsak o kadar temiz’ olur anlayışı var. Oysa belli bir dozla hem temizlik hem de tasarruf yapmak mümkün. Biz bunu yapıyoruz. Ayrıca, kullandığımız malzemeler, dünyada kabul edilmiş, onaylanmış, doğaya dost malzemeler. Önem verdiğimiz şeylerden biri de çalışanlarımızın iş güvenliği. Bu konuda çok titiziz devamlı eğitimler ve denetimler yaparak kaza riskini minimum seviyelere indirgiyoruz. Ayrıca, eleman sirkülasyonunu çok azalttık. Sektörün aksine bizde sirkülasyon çok düşük. 

 

KENDİMİZİ ELEŞTİRİP MÜŞTERİMİZE RAPORLUYORUZ


Çalışanlarınızın denetimi konusunda neler yapıyorsunuz?
Direkt bana bağlı, operasyon birimlerimizden bağımsız denetimcilerimiz var. Tarafsız bir şekilde saptanan tüm aksaklıkları raporluyorlar. Negatif durumları da yazıp direkt müşteriye gönderiyorlar. Şu eleman uyuyordu, şu kamera çalışmıyordu gibi… Yani kendi kendimizi eleştirebiliyoruz. Şirketimizde, hiçbir şey kişisel değildir. Uyuyan eleman çok hassas bir noktadaysa gerekirse işine son da verebiliyoruz. Biz bunu yapmazsak güven oluşturamayız. Bu uygulamamız müşterilerimizin çok hoşuna gidiyor. ‘Klüh işini her ayrıntısıyla kontrol ediyor’ diyorlar. Biz denetimcilerimizden yüzde 100 eminiz ama daha da emin olmak için dışarıdan bir şirketle de anlaşıyoruz. “Gördüğümüz aksaklıklara gripken müdahele edelim ki zatürreye dönüşmesin.”
 

Büyüme stratejiniz nasıl?
Büyüme stratejimiz biraz farklı. Biz işimizde çok iddialıyız ama çok hızlı büyümek istemiyoruz. Her yerde olmak yerine daha butik tarzda ilerlemek istiyoruz. Büyüme hedefimiz var ama agresif değil. Sindire sindire gidelim istiyoruz. Şu an kontrollü bir şekilde büyüyoruz ve daha büyük firmaların işlerini alıyoruz.

Uluslararası firma olmanın avantajlarını yaşıyor musunuz?
Yaşıyoruz. Diyelim ki bir firma Türkiye’ye yatırım yapacak. Belli hizmetler için uluslararası ihale açıyor. Almanya’daki merkezimize gelen ihale talebi ile ilgili bize de bilgilendirme geliyor. Ayrıca, Almanya’da Klüh ile çalışan bir firma, Türkiye’ye yatırım yaptığında bizi tercih edebiliyor. Bu anlamda uluslararası firmalarda daha hızlı büyüyoruz. Elimizdeki müşteri portföyümüzü de koruyoruz. Bu portföyü korumamız çok önemli. Müşterilerimiz de sürekli daha iyisini arıyorlar çünkü. 

 

PARLAYAN HER ŞEY TEMİZ DEĞİLDİR!

 

Hastane hizmetlerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
İstanbul, Ankara ve Konya’da büyük hastanelere catering, temizlik ve çamaşırhane hizmetleri veriyoruz. Klüh, özellikle Almanya’da hastane ve klinik hizmetleri konusunda uzman. Çin’de de en büyük iki devlet hastanesine hizmet veriyor. Klüh’ün hastane hizmetlerindeki uzmanlığını Türkiye’de de devam ettiriyoruz. Denetimlerimizden aldığımız yüksek puanlarla da bu detaycılığımızı kanıtlıyoruz. Ayrıca, hastanelerde susuz sisteme geçtik. Bu sistemi bazı şirketlerde de uyguluyoruz. Islak ve kaygan zemin, düşme riski, nemli ortam ve oluşan bakteriler gibi durumlar yaşanmıyor böylece. Deterjan kullanımını da elemanınızın eline bırakmıyor, hiçbir şeyi riske atmıyorsunuz. Biraz daha pahalı ama yüzde 100 memnuniyet sağlayan bir sistem.

 

Sizce temizlik hizmeti almak isteyen firmalar sizin gibi profesyonel şirketleri neden tercih etmeli?
Temizlik deyip geçmemek lazım. Temizlik de sürekli gelişen bir sektör. Malzemeler değişiyor, sistemler değişiyor. Süreler kısalıyor. Daha az insan kullanılıyor. Hatta Avrupa’da insansız temizliğe geçildi. Sektörde bunlar yaşanırken hâlâ bir kova, bir fırça ve bir bezle temizlik hizmeti veren firmalar var. Personel masayı da aynı bezle siliyor, telefonu da, lavaboyu da… Baktığın zaman masa parlıyor mu, parlıyor; ama temiz mi, değil! Ama biz sadece temizlikte değil, her konuda titiziz. O yüzden profesyonel firmalar tercih edilmeli. Hiç kimse temiz olmayan bir yerde çalışmak, yaşamak istemez.

 

AMACIMIZ İŞ HAYATINDA EŞİTLİK

 

Şirketinizdeki kadın-erkek çalışan dengesi nasıl?

Kadının iş hayatında başarılı olması için gereken fırsatları sağlıyoruz ama asıl amacımız ve yaptığımız özellikle ara yönetim katında kadın ve erkeğe eşit fırsatlar tanıyarak, erkeklere sağlanan her türlü iş fırsatını kadınlara da açarak iş hayatında eşitliği iç dengeyi sağlamaktır. Klüh’de çalışıp da kariyer planlaması yapan kadın çalışanlarımıza bu konuda mentörlük  yaparak, kariyer planlarını oluşturmada destek oluyor ve yeni iş sahalarında çalışma yapmalarına teşvik ediyoruz.

 

YEMEKLERİ MÜŞTERİLERİMİZİN MUTFAĞINDA YAPIYORUZ


Cateringde üretim yeriniz nerede? 
Bizim taşıma yemeğimiz yok. Yemekler hizmet verdiğimiz şirketlerin mutfaklarında yapılıyor. Catering olarak büyüyen bir trenddeyiz.

arf

Yukarı