Ana içeriğe atla

aaa

M PLUS, HİZMET VERDİĞİ PROJELERİ ŞİŞİRİLMİŞ AİDATLARDAN KURTARIYOR

10.04.2019 - 12:21

M PLUS GRUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLHAN AYDIN KARTAL: “ÇOK İYİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMASIYLA BİR PROJENİN HANGİ HİZMET KALEMLERİNE İHTİYACI OLDUĞUNU VEYA OLMADIĞINI BELİRLİYORUZ. ŞEFFAF MOBİL YAZILIMIMIZLA GELİR-GİDERLERİMİZİ İNSANLARIN DENETİMİNE AÇIYORUZ. BÜTÇELER GÜVENİLİR, ŞEFFAF, EHİL ELLERLE YAPILIRSA, O PROJE ŞİŞİRİLMİŞ AİDATLARDAN KURTULUR. “

Sektörde yılların tecrübesine sahip isimler tarafından 3 yıl önce kurulan entegre tesis yönetimi şirketi M Plus Grup, kısa sürede farkını ortaya koyarak adından söz ettiriyor. M Plus Grup Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Aydın Kartal ile şirketin geldiği noktayı, sektörü ve hedeflerini konuştuk. 

Geçen yılki röportajımızda ‘Yönetimden Fazlası’ olan sloganınızı mobil yazılımınızla destekleyerek hizmet verdiğiniz noktalarda yaşayan insanların memnuniyetlerini üst seviyelere çıkardığınızı söylemiştiniz. Başka yenilikleriniz var mı?
Hizmet verdiğimiz projelerde vatandaşlarımızın hayatını daha da kolaylaştırmak ve bizim de oraya değer kattığımızı göstermek için mobil yazılımımızdaki şeffaflığı gerçekten iyi bir noktaya getirdik. İnsanlar, mobil uygulamamız sayesinde ‘Benim param nereye gidiyor?’u en ayrıntılı şekilde görebilecek duruma geldi. Yeniliklerimiz arasına şimdi de taksitle aidat ödeme dönemi girecek. O da şundan: Bankaların faiz oranı, kat mülkiyeti kanununda belirtilen yüzde 5’lik aylık gecikme zammının neredeyse yarısı. Bunun gibi yeniliklerle vatandaşlarımıza ‘Oh be!’ dedirtecek hizmetler vermeye gayret ediyoruz.

25 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜME HİZMET VERİYORUZ
Hedeflerinizden biri de Anadolu’ya açılmaktı. Bu konuda bir gelişme oldu mu?

Evet, oldu. Diyarbakır ve Samsun’da çalışmalarımıza başladık. Oralarda da aynı şekilde şeffaf ve kaliteli hizmet veriyoruz. 

Hizmet verme açısından İstanbul ile Anadolu arasında bir fark var mı?
Diyarbakır ve Samsun’da hizmet verdiğimiz yerler, projelerin farklılıklarından tutun da insan profillerine kadar değişik gelir gruplarından oluşuyor. Biz İstanbul’daki hizmet kalitemizi buralarda da aynen uyguluyoruz. Site, apartman veya toplu yapı yönetimi, düzen ve disiplin demek. Oralarda da olabildiğince düzeni zorlamadan, geçişi iyi planlayarak yapmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar bir zorluk yaşamadık. Sanırım bundan sonra da yaşamayız. 

Şu an kaç noktada hizmet veriyorsunuz?
Yaklaşık 40 projemiz var. Büyük çoğunluğu konut olmak üzere içinde ticari alanların, açık AVM’lerin, villaların, rezidansların olduğu projeler. Bu projelerde 25 bine yakın bağımsız bölüm var.  Yaklaşık bin 250 çalışanımız buralarda istihdam ediliyor. 

Projelerinizin tamamında tesis yönetim hizmeti mi veriyorsunuz? Sadece temizlik, sadece güvenlik gibi tekil hizmet verdiğiniz noktalar da var mı?
Projelerimizin tamamında yönetim ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Şirketimizin dışarıdan personel temin ederek yaptığı bir iş yok. Hizmet verdiğimiz projeler, ya yönetimini ya danışmanlığını ya da her ikisini birden yaptığımız projelerdir.

HİZMETTEN KISMADAN TASARRUFLU OLMALIYIZ
Sektördeki rekabeti nasıl görüyorsunuz?  

Biz sektördeki bütün firmaları kardeş firmalar olarak görüyoruz. Bu nedenle birbirlerini alt etme değil de daha iyi hizmet verme anlamında bir rekabetten bahsedebiliriz. O manada da ben özellikle şunu söylemek isterim ki Türkiye’nin gelişimiyle birlikte biz de bu sektörde kendimizi geliştirmek zorundayız. İster hizmet kalitesi olarak olsun isterse bizi öne çıkaran faaliyetler konusunda olsun, yarışmakta ve rekabette hiçbir sakınca yok. Hizmet verirken firmanın güvenilir ve kaliteli bir bütçeye sahip olması, merkez ekibinin donanımlı ve güçlü olması, bunun haricinde çağımızın gereklerinden güçlü bir yazılımının olması, ama en önemlisi de güçlü bir tecrübeye sahip olması gerekiyor. Biz bunların tamamını olabildiğince M Plus’ta birleştirip bahsedilen projeye en uygun şartlarda en iyi hizmeti veriyoruz. Uygun şartı kimse yanlış anlamasın. Bir projenin en uygun aidatı anlamında söylüyorum. Firmaların hizmet karşılığı aldığı ücret anlamında söylemiyorum. Biz M Plus olarak en minimum, en ödenebilir aidatla hizmetlerin verilmesini sağlamaya çalışıyoruz. İsteriz ki sektördeki kardeş firmalar da bunları bu şekilde yapıyor olsun.

Minimum aidat için neler yapıyorsunuz?
Çok iyi bir fizibilite çalışması yapıp ‘Projenin hangi hizmet kalemlerine ihtiyacı var, hangi kalemlere ihtiyacı yok’u belirliyoruz. Belirledikten sonra bu işin takibi de önemli. Çünkü kullanılan para emanet. Yapılan iş de emanet. O yüzden hizmetten kısmadan tasarruflu olmak zorundayız. Lüzumsuz harcama kalemlerini takip etmek zorundayız. Bloklara elektrik faturaları geliyor. Birine fazla geldiğinde merak edip sebebini bulmak zorundayız. Ayrıca güvenliği, temizliği ve tüm hizmetleri ehil kişilerle yapmak zorundayız. Tüm bunları topladığınızda bütün kalemlerde tasarruf etmiş ve aidatları düşürmüş oluyorsunuz. Projeyi sahiplenerek hizmet verirseniz, hakkaniyet olarak da, minimum değer olarak da düşük bir bütçe ortaya çıkar. Biz şeffaf mobil yazılımımızla insanlara ‘Bu ay tahakkuk eden aidatlarınız bu, harcamalarımız bu’ diyerek gelir-giderlerimizi onların denetimine de açıyoruz. O zaman insanlar bize güveniyor. Bir sitede güven anlamında bir istikrar olmazsa biri gelir biri gider. Bütçeler güvenilir, şeffaf, ehil ellerle yapılırsa, o proje şişirilmiş aidatlardan kurtulmuş olur. 

PROJELERİMİZİN YÜZDE 75’İ 3. YILIMIZDA DA BİZİMLE
Gerek yönettiğiniz projeler gerekse o projelerde yaşayan insanlar hizmetlerinizden memnun mu? 

M Plus olarak şu an üçüncü yılımızdayız. Projelerimizin yüzde 75’iyle üçüncü yılımızda da çalışmaya devam ediyoruz. Peki, kalan yüzde 25 neden bizimle devam etmiyor? İşte orada da biz kendimizi sorguluyoruz. Niye iki yılın sonunda sözleşmemiz yenilenmemiş diye. Biz yürekli bir şekilde ‘O projede neyi eksik yaptık da sözleşme yenilemediler?’ diye kendimizi sorguluyoruz. 

Sizin memnun olmayıp da bıraktığınız siteler var mı?
Biz illa çok sitemiz, çok projemiz olsun derdinde değiliz. Bir projenin yönetimiyle kafamız uyuşmuyorsa, aynı yere doğru bakmıyorsak, o bizden de kaynaklanabilir, karşılıklı konuşarak ayrılabiliyoruz. Bu şekilde ayrıldığımız projeler de var. Ama projelerimizin büyük çoğunluğuyla gayet iyi anlaşarak ve oralarda yaşayan insanları da mutlu ederek çalışmaya devam ediyoruz.

arf

Yukarı