Ana içeriğe atla

aaa

SİYOMER A.Ş. PROFESYONEL YÖNETİM HİZMETİNDE UZMAN KURULUŞ

13.11.2018 - 14:28

SİYOMER GAYRİMENKUL YÖNETİM HİZMETLERİ AŞ’NİN KURUCUSU HÜSEYİN CEM ZAĞLI, UZMAN PERSONEL VE ÇÖZÜM ORTAKLARIYLA BİRLİKTE PROFESYONEL YÖNETİM HİZMETLERİ SUNDUKLARINI SÖYLÜYOR. 

Siyomer Gayrimenkul Yönetim Hizmetleri AŞ’nin kurucusu    Hüseyin Cem Zağlı’ya firmasıyla ilgili sorularımızı yönelttik. 

Firmanız ne gibi hizmetler, danışmanlıklar ve eğitimler vermekte?
Kat Mülkiyeti Kanunu’nu esas alarak apartman, site, rezidans, villa, plaza ve iş merkezlerine yönetim danışmanlığı yapmakta, profesyonel yönetim hizmetleri sunmaktayız. Anlaşmalı üniversitelerde de toplu yapı ve site yöneticiliği personel eğitimi vermekteyiz.

Konut danışmanlığı Türkiye’de ne kadar yaygın?
Çok yaygın olmasına rağmen tekel (inşaat firmalarının kendi yönetim birimlerinin olması) oluşturulması, işletme bütçelerinin doğru hazırlanmaması, aidatların yüksek olması, demirbaş avanslarının ise gelişi güzel kat maliklerinden toplanmasından dolayı sektöre olan güven maalesef yitirilmiş durumda. Zorunlu olarak profesyonel apartman ve site yönetim şirketi seçecek olan kat malikleri kurulu ve yöneticiler ise en düşük fiyat veren firmayı seçerek yanlış yapmakta ve durum daha da içinden çıkılmaz hale gelmektedir.

Danışmanlık sonrası takip ve analiziniz nasıl oluyor?
Öncelikle bir evvelki yönetimin hatalarını ve borç-alacak durumunu tespit ediyoruz. Yönetim kuruluna veya yöneticiye rapor hazırlayıp kat maliklerini bilgilendiriyoruz. Doğru bir işletme bütçesi, aidat ve demirbaş avansı belirliyor ve toplanması gereken rakamları kat malikleri ve kiracı komşularımıza tebliğ ediyoruz. Yapılması gereken tüm işleri yönetim kurulu veya yöneticiyle istişare ediyor, teklifler toplayarak iş takibini ve uygulamaları gerçekleştiriyoruz.

Danışmanlık firmaları, kat malikleri kurulunun neden ilk önceliği olmalıdır?
İşletme bütçesi hazırlanırken proje doğru etüt edilmezse, doğru aidat bulunamaz. Mesela, bina iç aydınlatma ampulü aidatla, cihaz ise demirbaş avansla ödenir. Asansör bakımı aidatla, asansörün yedek parçaları ise demirbaş avansla ödenir. Vermiş olduğum bu örnekler gibi ödemeler yapılmazsa kiracı-kat maliki haksızlıkları ortaya çıkar. Tombala çeker gibi her şey aidattan karşılanırsa hesaplar karışır, hesap vermek zorlaşır. Bu yüzden işinde prensiplerine bağlı olan, iyi organize ve koordine edebilen, dürüst, daire cari hesaplarını şeffaf şekilde web tabanlı bir programla kat maliklerine ve kiracılara açabilen, Kat Mülkiyeti Kanunu’nu bilerek uygulayan, Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu gibi yasa ve yönetmeliklere uygun hareket eden bir profesyonel şirketle çalışmak, kat malikleri kurulu ve yöneticilerin ilk önceliği olmalıdır.

arf

Yukarı