Ana içeriğe atla

aaa

SOFRA/COMPASS GROUP TÜRKİYE 5 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDECEK

16.08.2018 - 10:51

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İŞVERENLERİNDEN BİRİ OLDUKLARINI BELİRTEN SOFRA/COMPASS GROUP TÜRKİYE YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE CEO’SU NİHAT KARTAL: “2018 SONUNA KADAR 5 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM ETMEYİ HEDEFLİYORUZ.”

Sofra/Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kartal, firmayla ilgili sorularımızı cevapladı.

Öncelikle Sofra Compass Group Türkiye’nin iş hacmiyle ilgili bilgi verebilir misiniz? 
Sofra/Compass Group Türkiye olarak iş merkezleri, fabrikalar, eğitim kurumları ve sağlık kurumlarına toplu yemek ve destek hizmetleri sunuyoruz. Hizmetlerimiz, yaygınlığımız ve insan kaynağımızla sektörümüzün lideriyiz. Türkiye’nin 81 ilinde 2 bin 100 müşteriye 3 bin 650 farklı lokasyonda hizmet veriyoruz. 24 bin çalışanımızla Türkiye’nin en büyük işverenlerinden biriyiz. Günde 1,2 milyon, yılda 320 milyon öğün yemek hizmeti sağlıyoruz.

EN HIZLI BÜYÜME İŞ MERKEZLERİ VE FABRİKALARDA
İlk yarısını geride bıraktığımız 2018 yılı Sofra Compass Group Türkiye için nasıl geçiyor? 

2017’de yüzde 20 büyüme gerçekleştirmiştik. Bu büyüme oranı içinde en hızlı büyüme yüzde 60’lık payla iş merkezleri ve fabrikalarda yaşandı. İş merkezleri ve fabrikaları, sırasıyla eğitim kurumları (yüzde 30) ve hastaneler (yüzde 10) takip etti. 2018’de de hedefimiz çift haneli büyümeye devam etmek. Bu hedefimiz doğrultusunda 2018 mali yılımızın ilk 9 ayında Sofra/Compass Group Türkiye olarak yüzde 24,9 büyüme kaydettik.

İSO 500’de Türkiye’nin en büyük 2. işverenisiniz. Bu yıl kaç kişiye istihdam sağlayacaksınız?
Tüm hizmetlerimizde görev yapan toplam 24 bin çalışanımızla Türkiye’nin en büyük işverenlerinden biriyiz. 2018 yılsonuna kadar 5 bin kişiyi istihdam etmeyi hedefliyoruz. Bu noktada kadın istihdamına verdiğimiz önemin de altını çizmek isterim.

Çalışanlarınızın ne kadarı kadın?
Tüm çalışanlarımızın yüzde 38’i, yöneticilerimizin ise yüzde 52’si kadın. Bu gurur duyduğumuz bir tablo. 2021’e kadar kadın çalışan oranımızı yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Kadına meslek edindirmeyi çok önemsiyoruz ve bu konuyu sosyal sorumluluğumuz olarak belirledik. Kadın Şefler Akademisi projesini geliştirdik.

MEZUN ETTİĞİMİZ KADINLARDAN 40’INI İSTİHDAM ETTİK 
Kadın Şefler Akademisi projesini detaylandırabilir misiniz?

Bu projeyle yiyecek-içecek hizmetleri sektöründe faaliyet göstermek üzere, piyasada tercih edilecek vasıflara sahip, özgün ve profesyonel çalışma prensiplerine göre eğitim almış kadın aşçılar yetiştirilmesini, kadın istihdamının artırılmasını hedefliyoruz. Akademi, mutfakta çalışmayı arzulayan yeni mezun öğrencilerden ev hanımlarına kadar geniş yelpazede bir kadın kitlesini kucaklıyor. Mutfakta çalışmak isteyen, mutfaktaki becerilerini artırmayı amaçlayan ve kişisel becerilerini biraz daha profesyonel bir seviyeye çıkartmak isteyen kadınlar, bu projenin temel hedef kitlesi. Proje, ortalama 6 ayda, teorik ve pratik olarak verilen eğitimlerin ardından istihdamla sonuçlanıyor. Kurslara devam eden ve eğitimini başarıyla tamamlayan kadınlara grup bünyesindeki farklı projelerde iş imkânı sunuluyor. İstanbul ve İzmir’de son 2 yılda gerçekleştirdiğimiz projeden yaklaşık 250 kadın mezun oldu ve 40’ı istihdam edildi. Projeyi daha sık ve daha fazla ilde gerçekleştirebilmek için çalışmalarımız sürüyor. 

arf

Yukarı