Ana içeriğe atla

arf

YÖNETİMDE DE ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM ŞART

09.05.2018 - 16:05

Aralık 2017’de kurulan ve faaliyetlerine hızlı başlayan Tesis Yönetim Derneği’nin Başkanı Levent Alatlı, “Sadece yapıları fiziksel olarak dönüştürmek yetmiyor. Zihinlerimizi de dönüştürmek gerek.” diyor.

Kentsel dönüşümle birlikte hizmet sektörü de hızla gelişiyor. Güvenlik, temizlik, catering, peyzaj ve yönetim gibi hizmetler artık tek elden veriliyor. Tüm bunları bünyesinde toplayan ve ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlayan ‘tesis yönetimi’ ile ilgili kısa süre önce bir dernek kuruldu. Kurulur kurulmaz da FM Expo İstanbul Tesis Yönetimi Fuarı ve Türkiye Tesis Yönetim Konferansı’nı organize etti. 9-11 Mayıs 2018’de Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek fuar ve konferans öncesi Tesis Yönetimi Derneği (TRFMA) Başkanı Levent Alatlı ile konuştuk.   

Öncelikle, çok hızlı büyüyen sektörle ilgili bu derneğin geç kaldığını düşünüyor musunuz?
Çok geç kalmış bir dernek. 20-30 sene önce kurulması gerekirdi. Dernekle ilgili yıllardır toplantılar yapılıyordu. Üç-dört sene önce yapılanlara ben de katılmıştım. Biz (Koza Yönetim) de dahil olmak üzere değişik zamanlarda değişik firmalar bir araya gelmişler ama iş yoğunluğundan bir türlü kuramamışlar. 

Kuruluş nasıl gerçekleşti peki?
Her şey geçtiğimiz Ağustosta başladı. Bir firmanın fuar fikriyle bizi ziyaret etmesi, geç kalmış dernek fikrimizi öne çektirdi. Bugün 7-8 milyon nüfuslu Bulgaristan’ın 10 yıllık bir derneği var. Kentsel dönüşüm yapan, her yerde gökdelenleri ve karma projeleri olan 80 milyonluk Türkiye’nin bir derneğinin olmaması hakikaten büyük eksiklikti. Biz bu fuar fikriyle birlikte dernek oluşumunu hızlandırdık. 15 entegre tesis yönetimi firmasıyla 21 Aralık 2017’de derneğimizi kurduk.

Derneğinize üye olmanın şartları neler?
Yönetim işi yapmak ya da yönetim hizmeti vermek. Sadece temizlik, güvenlik, catering ya da peyzaj hizmeti veren bir şirket derneğimize üye olamaz. 

Derneğinizin amacı ne?
Sektörü tanıtmak, geliştirmek, bu konuda çalışan kişilere, firmalara, kuruluşlara, sektördeki herkese yardımcı olmak. Kamu kurumlarıyla işbirliği yapmak.

FUARI HER YIL TEKRARLAMAK İSTİYORUZ
Kısa sürede ne kadar yol aldınız?

Bizimle görüşen birçok kişi uzun yıllardır var olduğumuzu zannediyor. Çünkü kurumsal geçmişi olan deneyimli bir ekibiz. Kurucu firmalar sektörün önde gelen firmalarıdır. Dernekteki temsilcilerin hepsi, firmaların üst düzey yöneticileri. Öyle olunca hızlı karar alıp hızlı hareket ediyoruz. Şu anda derneğimiz, Avrupa’daki Euro FM’in Türkiye’yi temsilen üyesidir. Ayrıca Euro FM, Türkiye’deki elçisi olarak beni atadı. 
Kurulur kurulmaz sektörünüzle ilgili bir ilke imza atıp fuar ve konferans organize ettiniz.
Kuruluşumuzun hemen ardından bir fuar işbirliği anlaşması yaptık. Demos Fuarcılık ile… Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın da davetli olduğu fuar ve konferanslarımıza katılmak isteyenler, fmexpoistanbul.com, tr-fmc.org ve tr-fma.org adreslerimizden detaylı bilgi alabilir.

Fuar ve konferansın devamı gelecek mi?
Sektörümüzün bir araya geleceği, sorunlarını tartışacağı, geleceğe yönelik vizyonlarını konuşacağı bu fuarı ve konferansı her yıl tekrarlamak istiyoruz. Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz konferanslarda çok iyi konuşmacılar yer alıyor. Fakat bu kadar kısa sürede sektörümüzün bütün sorunlarını konuşmak maalesef imkansız. Dolayısıyla her yıl bu konuları değişik boyutlarıyla ele alacağız.   

Bu yılki konferanslarınız nasıl ilerleyecek?
Konferanslarımız ya davetli konuşmacılar ya panel ya da forum şeklinde olacak. Katılım ücretli. Bir günlük katılım 250 TL, üç günlük paketimiz ise 500 TL. 

HER DETAYI KONUŞMAMIZ GEREKEN BİR SAFHADAYIZ
‘Tesis yönetimi’ yeni bir kavram. Bu kavramdan ne anlamamız gerekiyor?

Aslında önce ‘tesis’in tanımını yapmak lazım. Bir arsa üzerinde bulunan binalardan, binalarla ilgili ekipmanlardan ve donanımlardan oluşan yapıya biz tesis diyoruz. Tesis, bir hastane, fabrika, okul, havaalanı, stadyum, site veya apartman olabilir. Her tesiste bulunanların bir amacı var. Apartmansa barınmak, hastaneyse sağlık, okulsa eğitim, stadyumsa spor... Dolayısıyla herkes kendi işini yapacak; ama o tesisin de yapılması gereken birçok işi var. Bakımı, güvenliği, temizliği, peyzajı, ilaçlaması, hukuki yapısı, muhasebesi... Dolayısıyla biz diyoruz ki herkes kendi işini yapsın, bu işleri de tesis yönetim firmaları yapsın. 
Hızla büyüyen sektörün problemleri de vardır elbette.
Problemlerden biri, bu sektör tam bilinmiyor. Ne olduğunu 10 kişiye sorsanız 10 ayrı tarif alırsınız. Öncelikle, sektörün ne olduğu üzerinde mutabık kalmamız gerekiyor. Bu konuda toplumun bilinçlenmesi gerekiyor. Eskiden bir yönetici, bir de görevli olur, apartman yönetilirdi. Şimdi ise 40-50 katlı, çok bloklu, içinde konut, ofis, AVM ve otel bulunan karma projelerden bahsediyoruz. Dolayısıyla, bir yönetici ve görevliyle idare edilmesi mümkün olmayan, profesyonel firmalara devredilmesi gereken yapıları konuşuyoruz. 

Tabii bunun da bir bedeli söz konusu değil mi?
Maliyet ve aidat boyutu hep tartışılıyor. Her yapının kendine göre bir masrafı elbette olacak. Bunların kendi eşdeğerleriyle doğru bir şekilde kıyaslanması, birtakım envanterlerin, istatistiklerin oluşması, sektörde standartların belirlenmesi gerekiyor. Şu an her detayı konuşmamız gereken bir safhadayız. O yüzden belli bir dönem bu yoğun konferanslarla önce kendimizi anlayacağız, ihtiyaçlarımızı belirleyeceğiz, kavramlar üzerinde mutabık kalacağız.

Yani, kentsel dönüşümün bir benzerinin sektörde gerçekleşmesi mi gerekiyor?
Evet. Sadece yapıları fiziksel olarak dönüştürmek yetmiyor. Zihinlerimizi de dönüştürmemiz gerekiyor. O yüzden yönetimde de bir zihinsel dönüşüm şart.

TRFMA’NIN KURUCU FİRMALARI
Atalian Global Services
Boğaziçi Konut Hizmet Yönetim İşletmeciliği
EFM Tesis Yönetimi ve Servis Hizmetleri
EUBSA Tesis Yönetim ve İşletme Hizmetleri
EUROSERVE Hizmet ve İşletmecilik
ISS Tesis Yönetim Hizmetleri
İş Merkezleri Yönetim ve İşletim AŞ
Klüh Profesyonel Hizmetler
Koza Yönetim ve Servis
RGM Turkey Gayrimenkul Yönetim ve İşletme
Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi
Soluto Tesis Yönetim Hizmetleri
Tepe Servis ve Yönetim
TSP Denetim Eğitim Organizasyon
YKS Tesis Yönetim Hizmetleri

EURO FM’İN TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDEN ÜYESİYİZ
Derneğinizin Türkçe ismi Tesis Yönetim Derneği. Fakat bir de TRFMA kısaltması var. İsminizle ilgili bilgi verebilir misiniz? 

Derneğimizin ismi Tesis Yönetim Derneği ama kısa adımız TRFMA. Açılımı, Turkish Facility Management Association (Türkiye Tesis Yönetimi Derneği). Derneği kurarken global boyutuyla da düşündük. Bugün Bulgaristan’daki dernek BGFMA, Almanya’daki GEFMA’dır. Baştaki iki harf ülke kodu, FMA da Tesis Yönetimi Derneği demektir. Uluslararası toplantılarda bu kodlara bakılarak kimin hangi derneği temsil ettiği rahatlıkla anlaşılıyor. 

arf

Yukarı