Ana içeriğe atla

arf

120 BİNDEN FAZLA HANEYE ENERJİ SAĞLIYORUZ

12.04.2018 - 10:04

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun, yenilenebilir enerji yatırımlarına verdikleri desteklerle 120 binden fazla haneye elektrik sağladıklarını söylüyor. Torun, desteklerin devam ettiğini belirtiyor.

Güneşin ve rüzgârın bol olduğu ülkemizde bu kaynaklardan enerji üretmeye yönelik yatırımlar gün geçtikçe artıyor. Küresel ısınmaya neden olan zararlı gazları azaltmaya yönelik yatırımları uluslararası finans kuruluşları da destekliyor. Türkiye’deki bazı bankalar, bu finans kuruluşlarıyla da işbirliği yaparak yatırımcılara büyük leasing desteği sağlıyor. Bunlardan biri de Yapı Kredi Leasing. Yapı ve Kredi Bankası kuruluşu olan Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun’a enerji leasingi ile ilgili sorularımızı yönelttik.

Enerji verimliliği yatırımlarını yaygınlaştırmak amacıyla geliştirdiğiniz leasing ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Son yıllarda güneş ve rüzgar başta olmak üzere sürdürülebilir enerji yatırımlarının artması, enerji leasingini de hızlandırdı. Yapı Kredi Leasing olarak bu alanda Dünya Bankası’nın özel sektörü destekleyen uluslararası finans kurumu IFC ve yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği fonu GGFR (Küresel Gaz Azaltma Ortaklığı) gibi uluslararası finans kuruluşlarıyla çok yakın çalışıyoruz. 2017’de 250 milyon dolarlık bir kaynağı firmalara sağladık. Enerji alanında en fazla leasing işlemini Yapı Kredi Leasing olarak gerçekleştirdik. İlgili ülkelerin ihracat kredisi kuruluşlarının (ECA) garantörlüğünde 2017’de sadece rüzgâr enerjisinde toplam 130 MW leasing işlemi yaptık. Enerji yatırımlarını desteklemeye devam edeceğiz.

Enerji finansmanı talebinde bulunan firmalarda aradığınız şartlar ve leasing süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Finanse edilecek projelerin, kredi borcunu gelirleriyle ödeme potansiyelinin yanı sıra sponsorun tecrübeli, projesine özkaynak katkısı sağlayacak finansal güce sahip olması önem taşıyor. GES (Güneş Enerjisi Santrali) ve RES (Rüzgâr Enerjisi Santrali) işlemlerine konu olan rüzgâr tribünleri ve güneş panelleri, leasingin doğasına çok uygun ekipmanlar. Enerji yatırımlarını finanse ederken projenin nakit akışına uygun geri ödeme planı oluşturmak en önemli önceliğimiz. Projenin leasing geri ödemelerini, elektrik satışlarıyla yapmasına yönelik kapalı devre proje bakış açısıyla işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Bugüne kadar enerji yatırımı yapan firmalara toplam ne kadarlık finansman desteği sağladınız? 
Şimdiye kadarki yatırımlarımıza baktığımızda; 200 MW’ı aşan GES işlemi gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Bu işlemler sayesinde 50 bini aşan haneye enerji sağladık. Özellikle geçen yıl GES işlemlerinde bir artış söz konusu oldu. Portföyümüzde yine 200 MW’ı aşan RES işlemi var. Bu işlemler sayesinde 70 bini aşan haneye enerji sağladık. Yapı Kredi Leasing olarak, Anadolu’nun birçok farklı yöresine enerji yatırımları yapmaya devam ettiğimizi görüyoruz. Ülkenin her noktasına ulaşmak ve 120 bini aşan haneye enerji sağlamak, bize enerji projeleri için ayrı bir motivasyon kaynağı sağlıyor.

Enerji verimliliğiyle ilgili finansman desteğinin yanı sıra danışmanlık hizmetiniz de var mı? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Yaygın yenilenebilir enerji portföyümüz sayesinde kazandığımız önemli bilgi birikimimizle süreçler konusunda danışmanlık da sunuyoruz. Ayrıca yeni regülasyonları takip ederek etkilerini öngörmek, finanse edeceğimiz projelerin kontrol ve gidişatını izlemek, tarafsız bir gözün görüşlerini almak adına enerji konusunda tecrübeli profesyonel teknik danışmanlarla düzenli olarak çalışıyoruz.

arf

Yukarı