Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

2017’DE 20 MİLYAR TL KREDİ HEDEFİ

10.05.2017 - 17:18

QNB Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Onur Özkan, “Kredi Garanti Fonu, KOSGEB ve yurtdışından KOBİ’ler için aldığımız uzun vadeli kaynakların da desteğiyle KOBİ’lere 2017 yılı içinde 20 milyar TL’den fazla yeni kredi kullandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Devlet destekli KOBİ kredilerinde bankanızın sunduğu hizmetlerden kısaca bahseder misiniz? KOBİ’ler hangi kredilerden yararlanma haklarına sahipler?
Kredi Garanti Fonu ve KOSGEB destekli kredilerle KOBİ’lerin büyümesini, Türkiye ekonomisine ve istihdama çok daha fazla katkıda bulunmasını sağlamak istiyoruz.
Kredi Garanti Fonu, bu yıl içinde devreye soktuğu Portföy Garanti Sistemi (PGS) ile daha hızlı ve daha fazla sayıda esnaf ve KOBİ’ye ulaşmayı hedefliyor. Firma başına 2.5 milyon TL’lik kefalet sağlayabiliyor. İşinde kalıcı başarı yakalamak isteyen ancak teminata ulaşmakta zorluk yaşayan veya işini daha büyük ölçeğe taşımak için mevcut teminatına ek teminat gereksinimi duyan KOBİ’lerin ihtiyacı olduğu anda QNB Finansbank olarak devredeyiz. Bu desteği KGF ile yakaladığımız güçlü işbirliğiyle buluşturduğumuz noktada KOBİ’lerin bu ihtiyacını hızlı, danışmanlık kimliğimizle ihtiyaca uygun, KOBİ’yi kalıcı bir başarıya taşıyan veya işini büyütmesine olanak tanıyan bir bankacılık hizmet yapısı ile buluşturduğumuz için ilginin yüksek olduğunu görüyoruz. KGF, KOBİ’lere verdiği kefalet ve üstlendiği risk ile bu işletmelerin daha çok banka kredisi kullanabilmelerini sağlıyor. Biz de QNB Finansbank olarak uzun vadeli ve cazip faizli kredilerden KOBİ’lerimizin yararlanmasını sağlıyoruz. Bu sayede hem girişimciliği destekliyor hem de istihdam artışı sağlayacak yatırımların finanse edilmesinde üstümüze düşen görevi yerine getiriyoruz.

KOSGEB kredileriyle KOBİ’ler ne gibi avantajlara sahip olabiliyor? Geri ödeme şartları hakkında bilgi verir misiniz?
QNB Finansbank KOSGEB ile imzaladığı protokolle 50 bin lira faizsiz KOBİ kredisi sağlıyor. Faizsiz 50 bin lira işletme kredisi almak isteyen işletmelerin KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve güncel KOBİ beyannamesine sahip olmaları gerekiyor.

KOBİ’lere sunulan teşvik programlarıyla 2016’da KOBİ’lere kullandırdığınız kredi miktarı hakkında bilgi alabilir miyiz? 2017 hedefleriniz nelerdir?
13 Ocak’ta  başladığımız KGF destekli kredi kaynağımızı 10 binin üzerinde müşteriyle buluşturarak 6 milyar TL’nin üzerinde hacim yakaladık. Kredi Garanti Fonu, KOSGEB ve yurtdışından KOBİ’ler için aldığımız uzun vadeli kaynakların da desteğiyle KOBİ’lere 2017 yılı içinde 20 milyar TL’den fazla yeni kredi kullandırmayı hedefliyoruz.

GALATA

Yukarı