Ana içeriğe atla

arf

2018’DE HEDEFİMİZ YAKLAŞIK 100 ŞUBE

09.03.2018 - 17:03

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, bu yıl yaklaşık 100 şube sayısına ulaşmayı hedeflediklerini belirterek “Doğacak insan kaynağı ihtiyacını da düşünerek 350-400 yeni istihdam sağlamayı planlıyoruz.” diyor.

Katılım bankacılığı sektöründe artık kamu da var. Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ile birlikte sektörün yeni oyuncusu. Hedefler büyük. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş ile 2017 performansını ve 2018 hedeflerini konuştuk. 

Vakıf Katılım’ın 2017 performans değerlendirmesini alabilir miyiz öncelikle?
Strateji ve hedeflerimiz kapsamında şubeleşme çalışmalarına 2017 yılında da ağırlık vererek 65 şube sayısına ulaştık. Müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve katılım bankacılığının tanınmasına destek olacak başta yeni ödeme sistemleri olmak üzere, pek çok alanda ürün geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Yakın zamanda hayata geçecek bu ürünlerle ‘Katılım Bankacılığında Referans Kurum Olma’ vizyonumuzu çok daha ön plana çıkarabileceğiz.
2017 yılında kira sertifikası ihraçları konusunda da hareketli bir dönem yaşadık. Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen Sermaye Piyasası Kurulu’ndan aldığımız 2 Milyar TL tutarlı ihraç tavanı kapsamında, nitelikli yatırımcılara tahsisli satış şeklinde gerçekleştirilen işlemler sonucunda 2017 yılında 1.62 milyar TL’lik kira sertifikası işlem hacmine ulaştık. Reel sektör firmalarının kira sertifikaları ihraçları ile ihtiyaç duydukları alternatif fonlara erişimini sağlayarak, firmaların ekonomik büyümeye ve istihdama katkılarını artırmak amacıyla iştirakimiz olan Katılım Varlık Kiralama şirketi üzerinden 200 milyon TL’lik “en yüksek reel sektör kira sertifikası ihracını” da başarıyla gerçekleştirdik. 

Şube açtığınız yerlerde ilgi nasıl?
Halkımızın yoğun ilgisiyle karşılaşıyoruz. Gösterilen bu teveccüh çalışma azmimizi ve inancımızı daha da güçlendiriyor. Büyüme stratejimiz ve müşterilerimize yakın olma ilkemiz doğrultusunda şubeleşme çalışmalarımıza devam edeceğiz. Müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve katılım bankacılığının tanınmasına destek olacak başta yeni ödeme sistemleri olmak üzere pek çok alanda ürün geliştirme çalışmalarımız sürüyor. 

Yeni yılda kaç şube açıp ne kadar personel almayı planlıyorsunuz? 
Kurulurken bir hedefimiz vardı. Bu doğrultuda 2018 sonunda yaklaşık 100 şubeye ulaşmayı düşünüyoruz. Doğacak insan kaynağı ihtiyacını da düşünerek 2018’de 350-400 yeni istihdam sağlamayı hedefliyoruz. 

2018 büyüme planınızda yurt dışı var mı? 
Bankacılık sektörüne yeni katılan bir oyuncu olarak bu aşamada büyüme stratejimizi yurt içinde şubeleşmek üzerine oluşturduk. Orta ve uzun vadede ise Türki Cumhuriyetler ve Afrika’da ortaya çıkabilecek fırsatları değerlendirebiliriz.

2018’de Türkiye’nin ekonomik performansıyla ilgili tahminleriniz neler?
Büyüme ve istihdam başta olmak üzere ekonominin pek çok kaleminde başarılı bir performans sergileniyor. Bu da gelecek günlere dair umut ve gayretleri her geçen gün artırıyor. 2018’de Türkiye’nin yüzde 5 büyüyeceğini düşünüyorum. Enflasyonun yüzde 9-10 ve işsizliğin yüzde 10 seviyesinde olacağını tahmin ediyorum. 

Katılım bankacılığının bankacılık sektöründeki mevcut durumu hakkında bilgi verir misiniz? 
Katılım bankaları, ülkemizde 25 yılı aşkın bir süredir faaliyet göstermelerine rağmen, sektörden alınan pay bakımından istenilen seviyede değiller. Özellikle son yıllarda sektörün büyümesi açısından siyasi otorite pek çok adım attı. Kamunun katılım bankası kurarak sektöre oyuncu olarak girmesi, bu yaklaşımın en önemli göstergesi. Hükümet, buna ek olarak BDDK ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği ortaklığıyla düzenlenen Katılım Bankacılığı Çalıştayı’nda belirlenen eylem planının hayata geçirilmesi için Katılım Bankacılığı Üst Koordinasyon Kurulu’nu kurdu. Bu eylem planı hayata geçtiğinde katılım bankacılığı sektörü istenilen seviyelere gelecektir. Plandan hareketle önümüzdeki 10 yılda sektördeki payımızın yüzde 15’lere yaklaşacağını tahmin ediyoruz. 

arf

Yukarı