Ana içeriğe atla

F

7 BANKAYLA ‘AYRICALIKLI’ İŞ BİRLİĞİ

09.05.2018 - 17:09

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 71 bin ihracatçı firmanın finansal ihtiyaçlarını karşılamak için 7 bankayla protokol imzaladı. Protokole göre, bankalar firmalara ayrıcalıklı hizmetler sunacak. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 71 bin ihracatçı firmanın finansal ihtiyaçlarını karşılamak için 7 bankayla protokol imzaladı. İstanbul Yenibosna’daki TİM Merkezi’nde gerçekleştirilen protokole imzayı TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Umut Ülbegi, Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Ersin Özoğuz ve Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz attı.
Protokollerle bankalar, ihracatçı firmalara ayrıcalıklı hizmetler sunacak, çeşitli kredi tiplerinde banka sermayeli veya Eximbank kaynaklı uygun koşullar sağlayacak. Gayrınakdi krediler anlamında teminat mektubu ve akreditif işlemlerine kolaylıklar getirilecek. Mevduat ürünleri, Hazine işlemleri, ticari kart hizmetleri, finansal kiralamalar, sigorta işlemleri gibi alanlarda da ihracatçılara önemli ayrıcalıklar tanınacak. 

FİNANSMANA ERİŞİM VE MALİYET EN ÖNEMLİ SIKINTI
İmza töreninde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, finansmana erişim ve finansman maliyetlerinin ihracatçıların en önemli derdi haline geldiğine dikkat çekti: “Bu protokollerle amacımız, firmalarımıza destek verip taşın altına elimizi koymak. Küresel piyasalar ve ülkemizde faizlerin yükseldiği bir zaman diliminden geçiyoruz. Bu durum hem yatırımı hem de ihracatımızı olumsuz etkiliyor.”
İhracatçı birliklerinin yönetimine daha fazla kadın girmesi için TİM olarak pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini ifade ettiklerini hatırlatan Büyükekşi, “Bankalar da ihracatçılara pozitif ayrımcılık yapsın.” şeklinde konuştu. 
Protokol töreninde banka yöneticileri de açıklamalar yaptı. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “İhracatçılarımızın desteklenmesi demek, dış ticaret rakamlarının yükselmesi, ülkemizin uluslararası rekabette üst seviyelere çıkması ve insanlarımızın daha fazla refah içinde yaşaması demektir.” dedi. 

ŞİRKETLER ENİNDE SONUNDA İHRACATÇI OLACAK
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, “İmzaladığımız protokolle TİM üyesi ihracatçılarımızın hep yanında olacağız.” derken;  Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Türkiye’nin temel problemleri olan kur ve cari açığın ihracatla çözülebileceğini söyledi. Utku, “İhracatı daha iyi yapmak için bütün dünyada olmayan girişimcilik ruhuna sahibiz. Bütün şirketler eninde sonunda ihracatçı olacak.” şeklinde konuştu. 
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, ihracatçıların geçmişte başarılı şekilde gösterdikleri müteşebbis ruhla yurtdışındaki fırsatları en iyi şekilde değerlendireceğini söyledi. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz ise bankacılık sektörünün katma değerli ihracat yapılması konusunda teknoloji, marka ve Ar-Ge’nin finansmanı konusunda da farklı çalışmalar yapması gerektiğini dile getirdi.
Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Ersin Özoğuz, üretimi ve istihdamı destekleyen, ihracatı güçlendiren projelerin yanında güç olmaya devam ettiklerini vurgularken; Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Umut Ülbegi de protokol kapsamında platformun gücünü Anadolu’da da daha çok KOBİ’ye ulaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

arf

Yukarı