Ana içeriğe atla

arf

AKFEN’DEN YENİLENEBİLİR ENERJİYE 1.6 MİLYAR TL YATIRIM

12.04.2018 - 10:01

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanan ve 2020’ye kadar 4 milyar TL yatırımla 1000 MW’lık ‘temiz kurulu güce’ ulaşmayı hedefleyen Akfen Yenilenebilir Enerji, Çanakkale ve Denizli’deki 4 projenin kurulumuna başlıyor.

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanan Akfen Yenilenebilir Enerji, Çanakkale ve Denizli’deki 4 projenin kurulumuna başlıyor. Toplam 1.6 milyar TL’ye mal olacak 4 projedeki 79.5 metre yüksekliğindeki 81 rüzgâr türbini Siemens Gamesa tarafından sağlanacak. Yılda 835 milyon kWh enerji üretilmesi hedeflenen projeler, bu yılın sonu itibariyle devreye girmeye başladığında 310 bin hanenin yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak.
Rüzgâr (RES), güneş (GES) ve hidroelektrik (HES) olmak üzere sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmeye odaklanan ve bu alanda 2020 yılına kadar 1000 MW’lık ‘temiz kurulu güce’ ulaşmayı hedefleyen Akfen Yenilenebilir Enerji, ilk rüzgâr projelerini Çanakkale ve Denizli’de hayata geçiriyor. Akfen Yenilenebilir Enerji ile Siemens Gamesa arasındaki imza töreni, geçtiğimiz günlerde Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. 

YERLİ ÜRETİM ÖNE ÇIKACAK
İmzalanan projeye göre, Çanakkale’de 99 MW’lık Üçpınar RES, 51 MW’lık Hasanoba RES ve 26 MW’lık Kocalar RES, Denizli’de de 66 MW’lık Denizli RES hayata geçirilecek. Bu yılın sonlarına doğru enerji üretmeye başlaması planlanan rüzgâr projeleriyle 310 bin haneye temiz enerji sağlanması hedefleniyor. Akfen Yenilenebilir Enerji şirketi çatısı altında faaliyet gösterecek ve toplam 242 MW kurulu güç kapasitesine sahip olacak 4 RES projesi, 1.6 milyar liraya mal olacak.
Toplam kurulu gücü 242 MW olan 4 rüzgar santralinde yer alacak her biri 3 MW gücündeki ve 79.5 metre yüksekliğindeki dev 81 rüzgâr türbininin kurulumu, Siemens Gamesa tarafından gerçekleştirilecek. Projede kullanılacak kule ve temel bağlantı elemanları yerel tedarikçiler tarafından Türkiye’de üretilecek. Böylece projede yerli üretimin önemli rol oynaması hedefleniyor.

ENERJİDE YATIRIM RÜZGÂRI
Konuyla ilgili konuşan Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ Genel Müdür Vekili Kayrıl Karabeyoğlu, şirket olarak 2020 yılı sonuna kadar tamamı temiz enerjiden oluşan 1000 MW’lık kurulu güce ulaşma hedefi koyduklarını belirtti.
Karabeyoğlu, “Çanakkale ve Denizli’deki projelerimizle su ve güneşten elektrik üretiminde şimdiye kadar hayata geçirdiğimiz 245 MW’lık portföyümüze ilk rüzgâr yatırımımızı, 4 RES projesiyle birden yapıyoruz. Teşvikler ve projelerle birlikte yenilenebilir enerjinin Türkiye’de bu kadar ilgi gördüğü ortamda şirket olarak hayata geçirdiğimiz temiz enerji platformumuzu yeni yatırımlarla sürekli olarak güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

arf

Yukarı