Ana içeriğe atla

aaa

ALBARAKA TÜRK HER ZAMAN KOBİ’LERİMİZİN YANINDA

10.04.2019 - 14:58

ALBARAKA TÜRK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HASAN ALTUNDAĞ: “ALBARAKA TÜRK OLARAK KOBİ’LERİMİZİN HER TÜRLÜ İHTİYACINA ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ. BANKACILIK SEKTÖRÜNDE KOBİ KREDİLERİNİN TOPLAM KREDİLER İÇİNDEKİ PAYI YÜZDE 23 İKEN, BANKAMIZDA BU PAY YÜZDE 35 CİVARINDA.” 

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, KOBİ Değer Kredisi ile ilgili sorularımızı cevapladı.  

Öncelikle, KOBİ Değer Kredis kampanyasına katılan bankanızın KOBİ’lere yaklaşım politikasıyla ilgili neler söylemek istersiniz?
Albaraka Türk olarak KOBİ’lerimizin her türlü ihtiyacına yönelik çözüm arayışı içerisindeyiz ancak en önemli ihtiyaç olan finansman seçeneklerine biraz daha fazla öncelik veriyoruz. KGF tarafından 2017’de başlatılan ve KOBİ’lerden ciddi talep gören Hazine destekli PGS konusu ile yakından ilgilendik ve alınan sonuçlar itibariyle son derece başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Bunun yanında, KOBİ’lere yönelik olarak 2018’de finansman hacmimizi, dış ticaret hizmet paketlerimiz, leasing ve DBS ürünlerimizle daha da genişlettik. 

Bankanızda KOBİ kredilerinin toplam krediler içerisindeki payı ne kadar?
Bankacılık sektöründe KOBİ kredilerinin toplam krediler içindeki payı yüzde 23 civarındayken, bankamızda ve katılım bankalarında bu pay yüzde 35 civarında. Bu durum, kurulduğumuz günden itibaren uyguladığımız reel ekonomiye dayanan iş modelimiz ve KOBİ’lerimizle kurduğumuz doğal ilişkilerin bir sonucudur. Gelecek dönemde de KOBİ’lerimize odaklanmak ve bu alanda büyümek istiyoruz.

KOBİ Değer Kredisi’nden faydalanmak için hangi şartlar gerekiyor?
Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş, yurtiçinde veya Türkiye’deki serbest bölgelerde faaliyet gösteren ve mevzuattaki KOBİ tanımına uyan gerçek ve tüzel kişi işletmeler faydalanabilmektedir.

KOBİ Değer Kredisi’ni hangi şirketlere veriyorsunuz? 
Bankamız, KOBİ Değer Kredisi limit tahsisinde öncelikle ihracatçı veya hammadde alımı olan imalatçıları tercih etmektedir. Bunun dışında mal alım-satım için finansman ihtiyacı olan KOBİ’ler de öncelikli tercih ettiğimiz firmalar arasındadır.

Kredinin kâr oranları, vadesi ve ödeme kolaylıkları neler?
KOBİ Değer Kredisi’nin aylık kâr payı oranı yüzde 1,54 ve vadesi 36 ay olarak belirlenmiştir. Firmalar opsiyonel olarak 6 ay ödemesiz dönem kolaylığından faydalanabilmektedir.

Bir firma en çok ne kadar kredi kullanabilir?
Firmaların kredi kullanma limiti cirolarına göre belirlenmektedir. 0-3 milyon ciro arasındaki bir KOBİ 250 bin TL, 3-25 TL cirosu olan KOBİ 500 bin TL üst limite kadar kredi kullanabilmektedir. 25-125 milyon TL ciro aralığında olan firmalar 2 ana kategoride değerlendirilmektedir. İlgili KOBİ firması imalatçı ya da ihracatçı ise 5 milyon TL üst limite kadar kredi kullanabilmektedir. İmalatçı ya da ihracatçı olmayan KOBİ’lerin üst kredi limiti 2,5 milyon TL’dir. 

Daha önce kredi kullanan ve henüz borcunu bitirmeyen KOBİ’ler, bu kampanyadan yararlanabilecek mi? 
KGF nezdinde ihracatçı veya imalatçı bir KOBİ’nin toplam üst limiti 25 milyon TL, diğer KOBİ’lerin toplam üst limiti 12 milyon TL’dir. Bu limitlere göre daha önceden kredi kullanan ancak limitini doldurmayan firmalar daha önce kullanmış olduğu kredilerin ödemesi bitmese dahi kullanımdan yararlanabileceklerdir. 

Bu kampanyadan hangi tarihe kadar faydalanılabilir?
KOBİ Değer Kredisi-2 kampanyasının süresi bir yıldır. Ancak KGF yönetimi süreyi kısaltabilmekte veya uzatabilmektedir.

arf

Yukarı