Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Avivasa BES’te lider

15.12.2016 - 16:56

AvIvaSA olarak, toplam 18 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektöründe, devlet katkısı dAhil 11,3 milyar TL ile fon büyüklüğünde lider konumda olduklarını vurgulayan Kurdaş, “Türkiye’de 2 bini aşkın kurum BES’te bizi tercih ediyor. Yurt genelindeki en büyük kurumsal satış ekibine sahibiz” dedi.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, 2023 yılında bireysel emeklilik pazarının 400 milyar TL’nin üzerinde bir büyüklüğe ulaşacağının öngörüldüğünü ifade ederek, “Sektörün beklediği birtakım gelişmelerin de gerçekleşmesiyle 2023 hedeflerinde BES’e ayrılan payın büyük oranda gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Bireysel emeklilik sistemi geçtiğimiz birkaç yıla bakıldığında her yıl yaklaşık 1 milyon net yeni katılımcı kazanıyor. 18 yaş altı nüfusa ilişkin kararın ve Otomatik Katılımın hayata geçmesi durumunda bu noktada yakalanan ivmenin önemli derecede artacağını düşünüyoruz. Özellikle Otomatik Katılım uygulaması kamunun ülkemizdeki tasarruf oranını yukarı çekmek adına ön plana aldığı önemli reform niteliğinde” dedi. 

10 YILLIK DÖNEMDE 90 MİLYAR TL TASARRUF
Otomatik Katılımı, geniş kitlelerin kolay bir biçimde BES’e dahil olmalarını ve ülkemizde tasarruf açığının azaltılmasını sağlayacak önemli bir uygulama olarak değerlendirdiklerini söyleyen Kurdaş, “Bu uygulama, toplumdaki tasarruf kültürünü canlandırmaya katkı sağlayarak uzun vadeli tasarrufların artırılmasına, bireylerin daha iyi bir gelecek kurmalarına ve Türkiye’nin finansal istikrarına olumlu etki edecektir. Otomatik katılımın hayata geçmesi ile birlikte sisteme kademeli olarak 13 milyon kişinin katılması bekleniyor. Bu düzenlemeyle 10 yıllık dönemde 90 milyar TL’lik tasarruf oluşturulması öngörülüyor” diye konuştu.
Kurdaş, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümetimizin yeni yılla birlikte uygulamaya koyacağı Otomatik Katılım ile Bireysel Emeklilik sisteminde olumlu bir yeni adımın atılmış olduğunu düşünüyoruz. Otomatik Katılım sistemi;  ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, İtalya gibi birçok ülkede uygulanıyor ve hiçbir ülkede, yüzde 25 gibi yüksek bir devlet katkı payı bulunmuyor bunu da çok önemsiyoruz. Otomatik Katılım sözleşmelerine yüzde 25 devlet katkısının yanında sisteme girişte bir defaya mahsus bin TL verilecektir. Emeklilik hakkının kullanılması halinde ise, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikimin yüzde 5’i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacaktır.”

“OTOMATİK KATILIMDA HAZIRLIKLARI TAMAMLADIK”
AvivaSA olarak, Otomatik Katılım uygulaması için hazırlıkları tamamladıklarına değinen Kurdaş, “Ama sistemin tam olarak oturması biraz zaman alacak gibi görünüyor. İşleyiş mekanizmasının netleşeceği ikincil mevzuatın ve yönetmeliklerin çıkmasını bekliyoruz. Hazine de bu konuda yoğun mesai harcıyor. Aralık ayının ortasına doğru, bu yönetmeliklerin ve detayların çıkmasını bekliyoruz. Ama biz mevcut durum üzerinden alt yapı hazırlıklarımızı tamamladık. Yüzlerce şirketle görüşüyoruz, çalışmalar yürütüyoruz. Kurumların, şirketlerin, sektördeki tüm paydaşların bilgiye ihtiyacı var, bu konuda herkes bilgi toplamaya çalışıyor. Sektörde belki de ilk defa bu kadar yoğun bir bilgilenme talebi var. İnsan Kaynakları zirveleri gibi çeşitli etkinliklerde yer alarak ve eğitimler vererek, karar alıcıların sorularını yanıtlamaya çalışıyor, onlara çözümler sunuyoruz. 
Otomatik katılım için özel oluşturduğumuz uzman saha ekibi, hızlı ve kolay İK çözümleri sunan platformumuz, her zaman her yerden ulaşılabilir yaygın satış kadromuz ve özel kurumsal hizmet merkezimiz işverenlerin ve katılımcıların işini kolaylaştırmak için hazır bekliyor. Hissedarlarımız Sabancı Holding’in güvencesi ve İngiliz ortağımız Aviva’nın yıllardır İngiltere’de edindiği otomatik katılım tecrübesi de bizi daha güçlü kılıyor” şeklinde konuştu. 
AvivaSA olarak, toplam 18 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektöründe, devlet katkısı dâhil 11,3 milyar TL ile fon büyüklüğünde lider konumda olduklarını vurgulayan Kurdaş, “Türkiye’de 2 bini aşkın kurum BES’te bizi tercih ediyor. Yurt genelindeki en büyük kurumsal satış ekibine sahibiz” dedi. 

AVRUPA VE TÜRKİYE EMEKLİLİK DÖNEMİ TASARRUF AÇIĞI RAPORU
BES ve Otomatik Katılımın sağlayacağı en büyük faydanın, ülkemizin, Avrupa’nın ve belki de dünyanın yaşadığı emeklilik dönemi tasarruf açığına sunacağı katkı olacağını düşündüklerini söyleyen Kurdaş, “AvivaSA olarak bu konuda sorumluluk aldık ve ortağımız Aviva’nın, Deloitte işbirliğiyle, Avrupa’nın, Türkiye dahil seçilmiş 9 ülkesinde gerçekleştirdiği ‘Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı’ araştırmasının sonuçlarını açıkladık. Emeklilik tasarruf açığı tüm Avrupa için sorun… Türkiye’nin her yıl kişi başı 3.200 Euro, toplamda ise 125,2 milyar Euro ek tasarruf yapması gerekiyor. Bu rakam, GSYİH’nin yüzde 19’una denk geliyor. 125,2 milyar Euro ile ülkemiz, emeklilik tasarruf açığında 5.sırada ama GSYİH ile kıyaslandığında açığı en fazla olan ülke. 2010 yılında yapılan aynı araştırmada ise, ülke olarak yapmamız gereken yıllık ek tasarruf 91 milyar Euro; kişi başına düşen tasarruf açığı ise 2.400 Euro çıkmıştı” diye konuştu. 
Araştırmanın, emeklilik dönemi tasarruf açıklarının kıta genelinde toplam 2 trilyon Euro’ya dayandığını gösterdiğine işaret eden Kurdaş, şöyle devam etti: “ Emeklilik tasarruf açığı veren ülkeler arasında ilk sırayı 461 milyar Euro ile Almanya alırken, İngiltere, 365 milyar Euro’luk açıkla ikinci ve Fransa ise 241 milyar Euro ile üçüncü sırada yer alıyor. 2010 yılında yapılan araştırmada emeklilik dönemi tasarruf açığı kıta genelinde toplam 1,9 trilyon Euro çıkmıştı. Almanya’nın açığı 468, 8 milyar Euro, İngiltere’nin açığı 379 milyar Euro ve Fransa’nın açığı ise, 243,5 milyar Euro çıkmıştı.” 

yurtiçi

Yukarı