Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

BİR DEVRİN BAŞLANGICI ‘KAREKODLU ÇEK’

07.03.2017 - 12:19

Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, “Karekodlu Çek SİSTEMİ ticari hayatımızda bir devrin başlangıcı oldu. Artık tüm çeklerin üzerinde bir karekod olacak. Karekod, bu çekin Findeks sistemine yani kanundaki tanımıyla Karekodlu Çek Okutma ve Bilgi Paylaşım Sistemi’ne kayıt edilmesine imkan verecek” dedi.

‘Karekodlu Çek Sistemi’ nasıl işliyor ve bu sistemin getirdiği avantajlar nelerdir?
Karekodlu Çek Sistemi sayesinde tıpkı bankalar gibi çek kabul eden taraflar da çeki keşide eden kişi veya şirketin geçmiş çek ödeme performansını izleyebiliyor. Bu yolla çeki kabul edip etmeme kararını kişinin çek ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak verebiliyor. 
Araştırmalarımız karşılıksız çek keşide eden kişilerin yüzde 80’inin geçmiş 1 yılda en az 1 kere karşılıksız çek keşide ettiğini gösteriyor. 
Sistemi kullanmak isteyenlerin akıllı cep telefonlarına Findeks Mobil Uygulaması’nı indirmesi gerekiyor. Bu uygulamayı indirip, tamamen ücretsiz bir şekilde Findeks üyeliği tamamlandıktan sonra, çekin üzerindeki karekod uygulama aracılığı ile okutularak keşidecinin çek geçmişine erişilebiliyor. Ayrıca bu aşamada çekin hangi bankaya ait olduğu, çek keşidecisinin kimlik bilgileri ve çek numarası da karekodlu çek aracılığı ile kullanıcının karşısına getirilerek çek üzerinde sahtecilik amaçlı tahrifat olup olmadığının kontrolü de sağlanabiliyor. Bunlarla birlikte çek tahsil edilmiş veya tahsilat ya da teminat amacıyla bir bankaya verilmişse bu konuda da raporu alan kişi bilgilendirilerek ikiz çek sahteciliği için kısmi bir koruma sağlanmış oluyor. 

Karekodlu Çek Sistemi’nin hayatımızda neleri değiştirdiğinden bahseder misiniz?
Karekodlu Çek Sistemi ticari hayatımızda bir devrin başlangıcı oldu. Nitekim artık tüm çeklerin üzerinde bir karekod olacak. Karekod, bu çekin Findeks sistemine yani kanundaki tanımıyla Karekodlu Çek Okutma ve Bilgi Paylaşım Sistemi’ne kayıt edilmesine imkan verecek. Üzerinde karekod olan çek, Findeks Mobil Uygulamasına okutulduğunda herhangi bir onaya gerek olmaksızın çek keşidecisinin çek geçmişi görüntülenerek çek kabul veya red kararı verilebilecek. Bu yönüyle bakıldığında artık çekleri kabul ederken çek araştırması yapmaya ihtiyaç kalmayacak. Ayrıca çek keşidecisi açısından da bilgiler raporlanacağı için keşide etmiş olduğu çekleri ödüyor olmasının önemi daha da artacak. Diğer yandan Karekodlu Çek Sistemi riski azaltırken yeni satış imkanlarını da gündeme getirecek. Yani önceden tanışmadıkları için çekle ticaret yapamayan tarafların birbirine olan güveni sağlanabilecek.

Karekodlu Çek’in ücreti ne kadar olacak?
Karekodlu Çek Raporu’nun fiyatı sadece 60 kuruş olarak belirlendi. Arkası yazılan bir çekin tutarının ortalama 29 bin TL olduğu düşünüldüğünde sadece 60 kuruşa oluşabilecek büyük maddi zararlardan korunmak mümkün hale geliyor.

Findeks olarak yeni projelerinizden kısaca bahseder misiniz? Yeni yatırımlarınız neler olacak?   
Kredi Kayıt Bürosu’nun finansal hizmet platformu Findeks, reel sektörün tüm alacak riskini etkin yönetebilmesi için hazırlanmış ve bu amaca yönelik olarak yeni ürün ve hizmetlerle geliştirilmeye devam ediyor. KKB olarak Findeks markası ile bankacılık sektöründeki tecrübelerimizi reel sektöre aktarmaya ve bunlara yönelik çözüm ve servisleri reel sektörün hizmetine sunmaya devam edeceğiz.

yurtiçi

Yukarı