Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Bir enerji finansörü: DenizLeasing

08.11.2017 - 14:21

Yenilenebilir enerji alanlarında finansman sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen DenizLeasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, Enerji Ekipmanları Leasingi’nin avantajlarından bahsetti.

TÜM YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANLARINA FİNANS SAĞLANIYOR 
Bir enerji finansörü olarak hangi projelere leasing yoluyla finansman sağlıyorsunuz? 

Bir enerji finansörü olarak yalnızca güneş enerjisi değil, aynı zamanda rüzgar, biokütle, biogaz ve diğer yenilenebilir enerji alanlarında da finansman sağlamak amacıyla çalışmalarımız sürmektedir. Güçlü sponsor tarafından finanse edilen, doğru EPC firma tarafından üstlenilen, fizibilitesi bağımsız teknik danışmanlarca onaylanmış ve mevzuata uygun projeleri fizibilite vadeleri doğrultusunda finanse etmekteyiz. 

Enerji Yatırımları Leasing’ine dahil olan ekipmanlardan bahsedebilir misiniz?
Yatırımlar kapsamındaki tüm ekipmanlar leasing yoluyla finanse edilebilmektedir. Örneğin güneş enerjisi santralleri için panelden invertera, trafodan izleme ekipmanlarına çok sayıda proje bileşeni leasing konusudur. Yine rüzgar enerjisi alanında da uygun yatırımcılar için türbinden kanat sistemlerine, elektrik aksamından kuleye kadar finansman imkanımız mevcuttur. 

120 AYA VARAN VADELER
Enerji Yatırımları Leasingi ödeme seçeneklerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Vadeler fizibiliteler doğrultusunda, ilgili projenin nakit ihtiyaçları (OPEX) gözetilerek hesaplanmaktadır. Vadeler elektrik üretimi için gerekli alım garantileri kapsamında 120 aya kadar çıkabilmekte olup proje finansmanı ilkelerimiz çerçevesinde vade proje özelinde kararlaştırılmaktadır.

DENEYİMLİ KADRONUN ÖNEMİ BÜYÜK
Enerji Ekipmanları Leasingi’nin avantajları nelerdir?

Öncelikle ekipman özelinde KDV avantajından söz edilebilir. Ancak bunun dışında operasyon, kurulum ve hatta EPC sözleşmelerinin finansal ve hukuki açıdan incelenmesi, sigorta, teknik açıdan projenin değerlendirilmesi gibi avantajlarımız da bulunmaktadır. Uzun vadeli finansman için enerji konusunda deneyimli kadronun da önemi büyüktür. Deneyimli kadrolarımız ile yatırımcılarımıza doğru teminat yapısı ile doğru projenin yeterli vadede finansmanı konusunda hizmet vermekteyiz. 

GALATA

Yukarı