Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

ÇEKLE ÖDEMEDE GÜVEN ARTACAK

24.02.2017 - 15:36

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Murat Bilgiç, “Ellerinde karekodlu çek bulunan hamillerin sorgulama yapma alışkanlarının artması ile birlikte, geçmiş çek ödeme performansı olumsuz olan keşidecilerin çeklerinin kabul görmeyeceği ve bu sayede çekle gerçekleştirilen ödemelere karşı duyulan güvenin daha da artabileceğini öngörüyoruz” dedi.

‘Karekodlu Çek Sistemi’ nasıl işliyor ve bu sistemin getirdiği avantajlar nelerdir?
Karşılıksız çek sayısının azaltılması, çekle gerçekleştirilen ödemelerin daha güvenli hale getirilmesi ve çek sahteciliğinin önüne geçilmesi hedeflenerek 2015 yılının Haziran ayı itibarıyla standart çeklere ek olarak Findeks’in “Karekodlu Çek Sistemi” de ticari hayata dahil oldu. Çek üzerindeki karekod, keşideciye, çek hesabının bulunduğu bankaya ve çek yaprağına ilişkin bilgiler içeriyor. Karekodlu çek uygulaması için Findeks’e üye olup Findeks Mobil Uygulaması’nı akıllı cep telefonlarına indiren kullanıcılar çek ödeme performanslarına ilişkin özet rapor aracılığıyla hamili bulundukları çek üzerindeki karekodu tarayıp çekin gerçek olup olmadığı, çek keşidecisinin daha önceki tarihlerde keşide ettiği çeklerin karşılığının ödenme durumu gibi bilgilere erişebiliyorlar. İş Bankası olarak biz de müşterilerimize 2015 yılından bu yana karekodlu çek hizmeti veriyoruz.

6728 sayılı yasa gereği 31 Aralık 2016 sonrası basılan tüm çeklerde karekod kullanımının zorunlu hale gelmesiyle birlikte de keşidecilerin çek ödeme performansları çok daha şeffaf ve pratik bir şekilde sorgulanabilir oldu.

Karekodlu çek uygulamalarının hayatımızda neleri değiştirdiğinden bahseder misiniz?
Daha önce de belirttiğimiz gibi çeklerde karekod kullanımı, 31.12.2016 tarihi itibarıyla yasal zorunluluk haline geldi. Zorunlu hale gelmesine yönelik uygulama çok kısa bir süre önce olduğu için şu an itibariyle net değişim performanslarından bahsetmek çok mümkün değil. Bununla birlikte Findeks Mobil Uygulaması aracılığıyla kullanıcıların ulaşabildikleri Karekodlu Çek Raporu sayesinde keşidecinin önceki dönemlerde keşide ettiği çeklerin karşılığının ödenme durumu bilgisine ulaşılabildiğinden karşılıksız çek almak gibi olumsuz durumların azalması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde ellerinde karekodlu çek bulunan hamillerin sorgulama yapma alışkanlarının artması ile birlikte, geçmiş çek ödeme performansı olumsuz olan keşidecilerin çeklerinin kabul görmeyeceği ve bu sayede de çekle gerçekleştirilen ödemelere karşı duyulan güvenin daha da artabileceğini öngörüyoruz.

Çeklerde Karekod Uygulamasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu tebliğ tahsilatta güvenlik sorunlarına ne oranda çözüm kazandıracak?  
Karekodlu çek uygulamasının çalıntı ya da sahte çekler karşısında fayda sağlayacak bir sistem olduğunu düşünüyoruz. Mahkeme kararıyla tedbir uygulanmış olan bir çek ya da hatalı bilgilerle üretilen sahte bir çekle ilgili bilgiler çek sorgu sistemi sayesinde kolaylıkla öğrenilebiliyor. Bu uygulama ile birlikte özellikle KOBİ’lerin çekle vadeli mal alım yaptıkları, tüm ticari işletmeler için çekin yalnızca bir ödeme aracı değil aynı zamanda bir borçlanma aracı da olduğu gerçeğinden hareketle çekler üzerine getirilen bu sorgulama sisteminin ticaretteki çek olgusunu çok daha güvenli kıldığını ifade edebiliriz. Bu kapsamda karekodlu çek uygulamasından faydalanmak isteyen tüm müşterilerimizi şubelerimize bekliyoruz. 

GALATA

Yukarı