Ana içeriğe atla


BANNER

DIŞ TİCARET DESTEK PAKETİ...

17.11.2016 - 14:02

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban, “KOBİ’lerin dış ticaret hacmini geliştirmelerine destek amaçlı ihracatçı KOBİ’lere yönelik Dış Ticaret Destek paketi ürünümüzü geçtiğimiz yıl hizmete aldık. Bu pakette, bir KOBİ’nin dış ticarete ilişkin ihtiyaç duyduğu tüm enstrümanlar mevcut” dedi.

Bankanızın işlerini büyütmek isteyen KOBİ’lere sunduğu ‘İhracat Kredileri’ hizmetlerinde diğer bankalarla kıyaslandığında ayrıcalıklı çözümlerinden bahseder misiniz?
KOBİ’lerimizin kurumsallaşmasında ihracat hayati önemde. Banka olarak bunu biliyoruz. KOBİ’lerimizin dış ticaret hacmini geliştirmelerine destek amaçlı ihracatçı KOBİ’lere yönelik Dış Ticaret Destek paketi ürünümüzü geçtiğimiz yıl hizmete aldık. Bu pakette, bir KOBİ’nin dış ticarete ilişkin ihtiyaç duyduğu tüm enstrümanlar mevcut. Bu paket hazırlanırken tüm banka örneklerini inceledik. Yaptığımız benchmarking analizleri de gösteriyor ki, bankamızın Dış Ticaret Destek paketi, içerdiği hizmetler açısından sektördeki en geniş kapsamlı paketlerden biri. Bu paket vasıtasıyla, dış ticaret yapan tüm KOBİ’lerin çok daha uygun maliyetlerle yaygın bir ürün yelpazesine kavuşmaları mümkün olacak.
2014 yılından itibaren de Eximbank SÖİK kredisi kullanmak isteyen müşterilerimiz bu hizmeti bankamız aracılığıyla sağlayabiliyor. Eximbank SOİK aracılığıyla işletmeler çok daha uygun kar payı oranlarıyla ihracat kredisi kullanabiliyor.

İhracat kredileri hizmetlerinizden yararlanan KOBİ’leri ne gibi avantajlar bekliyor?
Türkiye’nin dünyaya açılan yıldızlarına, ithalat ve ihracata özel fiyat ve avantajlar sunarak dış ticaret işlemlerinde onlara destek oluyoruz. Bu kapsamda müşterilerimize Dış Ticaret Destek paketi ürünümüzü öneriyoruz. Dış Ticaret Destek paketimizi kullanacak müşterilerimize yurtdışı havale işlemlerinde cazip fiyatlar sunarken, güçlü ve geniş muhabir ağımız ile hızlı hizmet veriyoruz. Ayrıca, ihracat akreditiflerinde taslak vesaik üzerinde inceleme ve hızlı dönüş imkânı sağlıyoruz. Finansal hizmetlerimizin yanında, Alo Dış Ticaret Destek Hattı ile de ücretsiz dış ticaret danışmanlığı desteği veriyoruz. Dış ticaret hattımız sayesinde, müşterimiz olsun olmasın, tüm KOBİ’lerimiz, akıllarına takılacak her türlü soruyu danışma imkanı buluyor.

İhracat kredileri anlamında 2016 yılı performansınızı rakamsal verilerle özetler misiniz? Bu alanda gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz yeni hizmetleriniz neler olacak?  
Şimdiye kadar Eximbank SÖİK kredilerini, yalnızca USD para cinsinden kullandırabiliyorduk. Eximbank ve TKBB ile görüşmelerimizde, TL ve EUR para cinsinden de kredi kullandırmaya yönelik çalışmalar devam ediyor. 2017 yılında Eximbank SÖİK kredisini TL ve EURO para cinsi ile müşterilerimize kullandırmayı planlıyoruz.

 

arf

Yukarı