Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

E-fatura karşılığında kredi!

19.01.2018 - 10:27

“Ödemelerin bankamıza yapılması konusunda ana firmayla anlaşması durumunda, tedarikçilere e-fatura karşılığı kredi kullandırabiliyoruz” diyen QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, “Ayrıca bu ürünü sübvanse ederek cazip faiz oranları ile destekliyor, e-fatura karşılığı kredi ürünümüzün tedarikçi finansmanı alanında önemli bir yeri olacağına inanıyoruz” dedi.

“Tedarikçi finansmanı, ana firmalara düzenli olarak mal veya hizmet sağlayan tedarikçilerin, bu firmalara gerçekleştirdikleri satışlardan kaynaklanan vadeli alacaklarını iskonto ederek, ihtiyaç duydukları anda likiditeye kolay ve uygun faiz oranları ile kavuşmalarını sağlayan bir finansman modelidir” açıklamasını yapan QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, “Aslında bu ürün, hem tedarikçiler hem de ana firmalar için büyük avantajlara sahip. Daha çok finansal yapısı güçlü, mal/hizmet alımı yapan firmalar ve tedarikçilerine yönelik olan bu ürün sayesinde tedarikçiler, uygun fiyatla finansman sağlarken, nakit akışını etkin olarak yönetebilir, ek bir teminata ihtiyaç duymadan ana firmanın kredibilitesi ile hızlı finansman sağlayabilirler. Ana firmalar ise; tedarikçilere sağlanan finansman kolaylığı sayesinde, daha uygun fiyatla mal alabilir, ödeme vadelerini uzatarak, işletme sermayesi ihtiyacını düşürebilirler. Bu sayede tedarikçiler ile uzun vadeli, kalıcı iş ilişkisi kurabilirler. Bunlara ek olarak söyleyebileceğimiz en büyük avantajlardan biri de, tahsilatların elektronik ortamda yapılması ile operasyonel verimlilik sağlanması. Ana firmalar, hem QNB Finansbank KOBİ internet şubesi hem de ödeme ve tahsilat platformumuz Finans Yıldızı aracılığıyla, tedarikçi finansmanı kapsamında fatura yükleme ve akıbet gözlem işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler” dedi. 

PEK ÇOK AVANTAJINA RAĞMEN TEDARİKÇİ FİNANSMANI TÜRKİYE’DE OLMASI GEREKEN NOKTADA DEĞİL!
Bu avantajlara rağmen tedarikçi finansmanın, Türkiye’de olması gereken noktanın gerisinde kalan bir ürün olduğunu söyleyen Tan, “Avrupa ortalamasına baktığımızda, KOBİ finansmanının büyük çoğunluğunu tedarikçi finansmanının oluşturduğunu görüyoruz. KOBİ’lerin ana finansman ürününün tedarikçi finansmanı olması, hem ana firma hem tedarikçi tarafında sağlıklı bir büyümeyi beraberinde getirecek ve süreklilik sağlayacaktır.
Ek olarak firmalardan alım yapan uluslararası ve yerli kurumsal şirketlerin, üretim kalitesinin sürekliliğini ve hatta giderek artan bir kalitede üretim yapmasını sağlamak gibi bir görevinin olduğunu düşünüyorum. Bu kurumsal firmalar, nitelikli tedarikçilerden düzenli mal/hizmet alımı yaparak tedarikçilerine sürekli nakit akışı yaratıp onları desteklerlerse, sağlıklı bir tahsilat döngüsü oluşmasına büyük katkı sağlamış olurlar” dedi. 

GALATA

Yukarı