Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Esnafın arkasındaki güç…

06.09.2017 - 11:16

KOBİ’lerin sermaye ihtiyaçlarına odaklandıklarını belirten QNB Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Onur Özkan, KOBİ’lere 2017 yılı içinde 20 milyar TL’den fazla yeni kredi kullandırmayı hedeflediklerini dile getirdi.  

“QNB Finansbank olarak KOBİ ve Tarım Bankacılığı alanındaki örnek hizmetlerimizi esnek ürünlerle de destekliyor, yaptığımız işbirlikleri ile tarım sektörü de dahil olmak üzere KOBİ’ler için uygun kaynaklar yaratıyoruz” açıklamasında bulunan QNB Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Onur Özkan, “Tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin desteklenmesi için EFSE ile yaptığımız işbirliği doğrultusunda 2016 yılının başından itibaren yaklaşık 2 bin adet krediyi finanse ettik. Fonun yarısı kalkınmada öncelikli bölgeler için kullanıldı. Mikro ve küçük işletmelere finansal destek olma becerimizi daha da güçlendiren EFSE ile yaptığımız bu işbirliğimiz 2017’de de devam ediyor. 2017 için 20 milyon USD’lık ek bir kaynak daha yarattık. Nisan ayından bu yana yaklaşık 200 müşteride 7 milyonu aşkın bir kullandırım sağladık” dedi. 
QNB Finansbank olarak girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi ve KOBİ’lerin büyümesini desteklemek üzere ‘COSME’ kredisi ile KOBİ’lerin ihtiyaçlarına cevap verdiklerini belirten Özkan, “COSME kredisini, cirosu 2 milyon TL’den, çalışan sayısı ise 10’dan az olan firmalara sunabiliyoruz. Üç yıl içerisinde 30 bin müşteriye 750 milyon TL kredi kullandırmayı hedefliyoruz. İlk kullandırımımızı 2016 yılının Kasım ayında gerçekleştirdik. Kasım ayından bu yana 130 milyonu aşkın bir kullandırımımız oldu” dedi. 

KADIN GİRİŞİMCİYE DESTEK
“Türkiye ekonomisinde ve kalkınmada önemli rol üstlenen kadın girişimcilerimizin yanında yer alıyor ve önemli sorunlardan biri olan sermaye ihtiyacına odaklanıyoruz” diyen Özkan, “Bu kapsamda Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı çerçevesinde 200 milyon TL’lik fonu kadın müşterilerimizin hizmetine sunduk. 2017 yılının ikinci çeyreğinde de aynı şekilde kadın girişimcilerimize ek bir fon sunmayı planlıyoruz” dedi. 

2017 HEDEFİMİZ 20 MİLYAR TL ESNAF VE KOBİ KREDİSİ
“Kredi Garanti Fonu, KOSGEB ve yurt dışından KOBİ’ler için aldığımız uzun vadeli kaynakların da desteğiyle KOBİ’lere 2017 yılı içinde 20 milyar TL’den fazla yeni kredi kullandırmayı hedefliyoruz” açıklamasını yapan Özkan, “Verdiğimiz kredilerle KOBİ’lerin büyümesini, Türkiye ekonomisine ve istihdama çok daha fazla katkıda bulunmasını sağlamak istiyoruz” dedi.
QNB Finansbank olarak sektörde KGF desteğiyle kredi kullandırımı konusunda iddialı olduklarını dile getiren Özkan, bu doğrultuda Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli kredi kaynağını Ocak ayından bu yana 25 binin üzerinde müşteriyle buluşturarak, yaklaşık 11 milyar TL hacim yakaladıklarını belirtti. 
“Kredilerin yanında ‘işimizin sadece rakamlarla değil insanlarla’ olduğunu da unutmadan, dış ticaret, nakit akışı yönetimi ve yatırım gibi uzmanlık gerektirecek konularda KOBİ’lere ürün ve danışmanlık desteği vermeye devam edeceğiz” diyen Özkan, “Amacımız işinde kalıcı başarı yakalamak veya işini daha büyük ölçeğe taşımak isteyen KOBİ’lere hızlı ve etkin çözümler üretmek, bu sayede ekonomiye canlılık katmak” dedi. 

yurtiçi

Yukarı