Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Gülhan: Karekodlu çek ticarette güveni artıracak

28.02.2017 - 10:39

Türkiye Finans’ın Şubat 2016’da müşterilerine sunduğu karekodlu çek, 1 Ocak’tan itibaren zorunlu hale geldi. Türkiye Finans Genel Müdür Yardımcısı Vekili Cengiz Gülhan, uygulamayla ticarette güvenin artacağını söyledi.

Türkiye’de tüm bankalarda, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren karekodlu çek uygulaması başladı. Ticaretin daha güvenli hale geleceği karekodlu çekle banka müşterileri, keşidecinin geçmiş ödeme performansına tek tıkla ulaşabiliyor. Müşterilerine Şubat 2016’dan beri bu hizmeti veren Türkiye Finans Katılım Bankası’nın, bireysel ve tüzel çek karnesi kullanan tüm müşterileri, bu üründen yararlanabiliyor.

Çek yaprakları üzerindeki karekod sayesinde ayrıca bir onay verilmesine gerek kalmadan Elektronik Raporlama Sistemi (ERS) üzerinden keşideciye ait çek raporunun alınabileceği uygulamayla ticaret, daha güvenli hale geliyor.

Ticari Bankacılık İş Ailesinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Vekili Cengiz Gülhan, ticaretin yüzde 25’inin çek üzerinden oluştuğunu belirterek, “Karşılıksız çeklerin piyasadaki olumsuzluğunu giderebilmek için Türkiye Finans Katılım Bankası’nın Şubat 2016’da vermeye başladığı hizmet, yılbaşından itibaren zorunlu hale geldi” dedi. Uygulamanın hedefinin ticareti daha şeffaf ve güvenli hale getirmek olduğunu ifade eden Gülhan, şunları söyledi: “Ticaretin daha güvenli hale gelmesi, hacmi artıracak; bu da üretim ve istihdamın verilerini olumlu etkileyecektir. Çek hamilleri, akıllı telefonlarına yükleyecekleri Findeks uygulaması aracılığıyla çeki düzenleyen keşidecinin ödeme geçmişini çekin üzerindeki karekodu okutarak öğrenebilecekler” diye konuştu.

GALATA

Yukarı