Ana içeriğe atla

autorola

Hem alıcıya hem de tedarikçiye avantaj sağlayan sistem

19.01.2018 - 10:28

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, Tedarikçi Finansmanı Uygulamasının hem alıcı hem de tedarikçi firmalara gerek finansman, gerek rekabet, gerek operasyonel kolaylık gerekse verimlilik noktasında çeşitli avantajlar sunduğundan bahsetti.

“Esnaf ve KOBİ müşterilerimize üretim, kalite ve verimliliklerini artırmalarına destek olacak programlar sunuyor, bilgi teknolojisinin olanaklarını kullanarak müşterilerimize özel, işlevsel, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak çözümler geliştiriyoruz” diyen Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “Başta esnaf ve KOBİ’ler olmak üzere tüm ticari işletmelere sağladığımız finansal desteğe rakamsal açıdan baktığımızda 2016 yıl sonunda 152,6 milyar TL olan ticari kredi büyüklüğümüzü 2017 üçüncü çeyrekte 173,3 milyar TL seviyesine ulaştırarak nakdi ticari kredilerde özel bankalar arasındaki birinciliğimizi sürdürüyoruz. Ticari kredilerimizin yüzde 30,4’ünü KOBİ kredileri oluşturuyor. 2017 yılı üçüncü çeyrek itibariyle, KOBİ müşterilerimizin nakdi krediler toplamı 52,7 milyar TL’dir” dedi. 

BİN 342 YURT İÇİ ŞUBESİ İLE TÜRKİYE’NİN EN YAYGIN ŞUBE AĞINA SAHİP ÖZEL BANKASI
“Bankamız aktif büyüklüğü, krediler ve mevduat gibi temel kriterlerde Türkiye’nin en büyük özel bankası olduğu gibi, bin 342 yurt içi şubesi ile Türkiye’nin en yaygın şube ağına sahip özel bankası konumunu da sürdürüyor. Bu nedenle, birbirinden farklı ihtiyaçlara sahip geniş bir müşteri kitlesine hizmet veriyoruz” açıklamasında bulunan Şimşek, “Ülkemizin her köşesinde ve her büyüklükteki KOBİ müşterilerimize yönelik stratejimiz uzun soluklu işbirliği ve finansal çözüm ortaklığı temeli üzerine kuruludur. Buna bağlı olarak, müşterilerimize geleneksel ürünlerden risklerini azaltacak ve işlem otomasyonu sağlayacak yenilikçi çözümlere uzanan geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti:
“Müşterilerimize likidite alanında katma değer sağlayacak çözümler de son yıllarda giderek önem kazanıyor. Bu kapsamda ürünlerimiz arasında yer alan Tedarikçi Finansmanı Uygulaması, mal ve hizmet sunan tedarikçi firmalar ile güçlü alıcılar arasındaki ticari ilişkiden yararlanılarak, vadeli mal/hizmet satışlarından doğan alacakların vade beklenmeksizin iskonto edilmesi suretiyle müşterilerimize tahsilat imkanı sunuyor. Finansman ve nakit akış sistemi olan Tedarikçi Finansmanı Uygulaması’ndan vadesinden önce alacağını tahsil etmek isteyen ve bu şekilde finansman sağlayan tedarikçi firmalar faydalanabiliyor.    
Tedarikçi Finansmanı Uygulaması hem alıcı hem de tedarikçi firmalara çeşitli avantajlar sunuyor. Tedarikçi firmalar açısından baktığımızda vadeli fatura alacaklarını iskontolu alarak kredi kullanmadan da finansman imkanına ulaşabiliyorlar. Bu durum aynı zamanda firmaların nakit akışı ve bilanço yönetimine olumlu katkı sağlıyor. Tedarikçi Finansmanı Uygulaması alıcı firmalara da, tedarikçilerine olan vadeli alacakları uygun koşullarda iskontolu olarak alma imkanı sunarak rekabet avantajı yaratıyor. Ayrıca hem alıcı hem de tedarikçi firmalar tahsilatların elektronik ortamdan yapılması ile operasyonel kolaylık ve verimliliğin yanı sıra takip ve raporlama imkanına da kavuşuyorlar.”

KOBİ BANKACILIĞI’NA YÖNELİK ÇALIŞMALARA YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİLECEK
Son olarak Şimşek, “2018 yılında da KOBİ Bankacılığı’na yönelik çalışmalarımıza dijital alanda yeniliklerle birlikte yoğun bir şekilde devam edip, KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarına özel ürün ve kampanyalarımız ile kendilerini buluşturacağız. KOBİ’lerimizin işlerine destek vermeye her zaman olduğu gibi kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

autorola

Yukarı