Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

İlk 5 yıllık piyasa sendikasyon kredisini Aklease temin etti!

19.01.2018 - 10:33

Aklease, değişik vade ve para birimlerinde toplam 110 milyon dolarlık sendikasyon kredisini, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri, KOBİ’ler ve dış ticaretin finansmanında kullanacak.

Ak Finansal Kiralama A.Ş. (Aklease), toplamda 110 milyon dolarlık sendikasyon kredi anlaşması imzaladı. Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) tarafından düzenlenen sendikasyon kredisine, FMO ile birlikte Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Güneydoğu Avrupa Yeşil Enerji Fonu (GGF) ve Uluslararası Kalkınma için OPEC Fonu (OFID) katıldı. İşlemin diğer katılımcıları ise Hollanda Kalkınma Bankası’nın sendikasyonlar platformu yoluyla katılan diğer kurumsal yatırımcılar oldu.  
Sağladıkları bu yeni kaynak sayesinde hem yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarını finanse etmeye devam edeceklerini hem de ithalatın finansmanında kullanılacak dilim ile dış ticareti finanse etmeyi sürdüreceklerini ifade eden Aklease Genel Müdürü Şenol Altundaş şöyle devam etti: “Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ile iş birliğimiz sayesinde; FMO, EBRD, GGF ve OFID gibi sağlam finans kurumlarının ve diğer yatırımcıların katkısıyla 110 milyon dolara ulaşan, Türkiye leasing sektörünün ilk 5 yıllık piyasa sendikasyonu kredisini temin ettik. Bu uzun vadeli fon kaynağı, uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye ve Akbank iştiraki olan şirketimize olan güvenini teyit ediyor. Aklease olarak 1988’den bugüne sektörümüzdeki öncü konumumuzla, kurumsal segmentten KOBİ’ye kadar tüm yatırımcılara finansman desteği sağlıyoruz. Müşterilerimizin yatırımlarında kullanabilecekleri çok geniş ve çeşitli fonlama ağına sahibiz. Türkiye’de ana yatırım kalemi olan makine-ekipman yatırımlarının finansmanı yanı sıra, uzman kadromuz ile yenilenebilir enerji yatırımları ve büyük altyapı yatırımlarında da projelerin finansmanına uygun, uzun vadeli ve rekabetçi fonlara erişim imkanımız sayesinde müşterilerimize uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynaklarla leasing imkanı sunabiliyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 120 mw GES, 60 mw RES finansmanı yaptık ve yenilenebilir enerji konusundaki mevcut projelerde yer almaya devam ediyoruz.”

GALATA

Yukarı