Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

İLKLERE İMZA ATAN BANKAYIZ

12.06.2017 - 12:31

QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, tüm alanlarda sektör büyümesinin üzerinde büyümeyi hedeflediklerini vurgulayarak, “Özellikle kurumsal ve ticari bankacılık ve proje finansmanı alanında büyümek ve dış ticaret işlemlerinde payımızı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, 2001 ekonomik krizi sonrasında Türk bankacılık sektörü üzerinde köklü değişikliklerin sözkonusu olduğunu söyleyerek, “Yaşanan krizlerin ardından el konulan bankaların tasfiye edilmesi, banka birleşmeleri ve bazı bankaların satılması faaliyetlerine bağlı olarak 2000 yılı sonunda 79 olan banka sayısı hızlı bir düşme trendine girdi. 2015 yılı sonunda toplam banka sayısı 47’ye düştü. Sektörde yaşanan banka birleşmeleri ve özellikle 2004 sonrası artan yabancı sermaye girişi neticesinde büyük bankalar aktif büyüklükteki paylarını artırdı. Bankalar işletme ve personel giderlerinde önemli tasarruflar sağladı ve operasyonel verimliliklerini büyük ölçüde artırdı” dedi.
Son 10 yılda finans sektörünün yapısal düzenlemelerle ekonomiyi sağlam bir şekilde destekleyen güçlü bir yapı kazandığına değinen Güzeloğlu, “Tüketici kredileri ve ticari kredilerdeki hızlı büyüme, banka aktiflerini yükseltti. Böylece bankalar reel sektörün finansmanında daha çok rol aldı ve Türk ekonomisinin büyümesinde önemli rol oynadı” diye konuştu.

“ÇOK KISA SÜREDE 5. SIRAYA YÜKSELDİK”
1987 yılında kurulan Finansbank AŞ’nin üstün hizmet anlayışı, yenilikçi ve proaktif yaklaşımı ile yaptığı çalışmalarla 2004 yılında, bankacılık sektörü için çok kısa denebilecek bir sürede aktif büyüklüğü sıralamasında özel bankalar arasında 5. sıraya yükseldiğine işaret eden Güzeloğlu, “Finansbank AŞ’nin aynı yıl, 200 milyon dolar tutarındaki sermaye benzeri krediyi alan ilk Türk bankası olması, yurtdışı piyasalar tarafından kendisine duyulan güvenin bir göstergesi oldu. 2005 yılında 7 yıl vade ile 500 milyon dolar tutarındaki Türkiye’de gerçekleştirilen en yüksek tutarlı sigortasız seküritizasyon kredisine imza atan Finansbank AŞ, uluslararası piyasalardaki itibarını artırarak devam ettirdi. Bireysel bankacılık alanında da ilklere imza atmaya devam eden bankamız Ekim 2012’de tüm hizmetlerini sadece dijital kanallar üzerinden sunan ve Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası olan Enpara.com’u kurdu” şeklinde konuştu.
Finansbank AŞ’nin, 2015 yılında çocuk odaklı topluma katkı ve toplumsal gelişim platformu ‘Minik Eller Büyük Hayaller’i kurduğunu belirten Güzeloğlu, şöyle devam etti: “Bankamız, 2016 yılının Haziran ayında Ortadoğu ve Afrika bölgesinin lider finansal kuruluşu olan Katar’ın en büyük bankası Qatar National Bank S.A.Q (QNB Group) tarafından satın alındı. QNB grubu bu yatırımla birlikte Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı hissedarlı bankalar arasında yabancı hissedarının kredi notu en yüksek olan banka haline gelmiş oldu.”

“SEKTÖRÜN ÜZERİNDE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYORUZ”
QNB Finansbank olarak tüm alanlarda sektör büyümesinin üzerinde büyümeyi hedeflediklerini vurgulayan Güzeloğlu, “Özellikle kurumsal ve ticari bankacılık ve proje finansmanı alanında büyümek ve dış ticaret işlemlerinde payımızı artırmayı hedefliyoruz. Birçok sektörde olduğu gibi, Türkiye’de de bankacılık sektöründeki teknolojik yatırımların arttığını, her yeni teknolojinin bankacılık sektöründe karşılığını bulduğunu görüyoruz. Müşteri neredeyse QNB Finansbank olarak biz de orada olmak zorundayız” dedi.

yurtiçi

Yukarı