Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Kadın çiftçiler, Şekerbank’ın desteğiyle girişimci oluyor…

08.11.2017 - 14:24

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan ve Şekerbank’ın da desteği ile yürütülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı”nın 2017 yılı kazananları belli oldu.

2015 yılından bu yana yürütülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı”na bu yıl 16 ilden bin 270 proje katıldı. Birbirinden değerli ve üretime katkı sağlayacak projeler arasından birincilik ödülü Kahramanmaraş’tan Sultan Kaçamaz’ın “Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi” projesinin oldu. Şekerbank, 44 projeye toplamda 155 bin TL destek sağladı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı ve Şekerbank’ın desteği ile son üç yıldır sürdürülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında 2017’nin en iyi projeleri ödüllendirildi. 
“Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” ödül töreni, Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ne özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ev sahipliğini yaptığı törende, kadın çiftçilere ödüllerini Emine Erdoğan verdi.

 “AİLE ÇİFTÇİLİĞİ BANKACILIĞI KAPSAMINDA 82 BİN ÇİFTÇİ AİLESİNE ULAŞTIK”
Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, törenin açılışında yaptığı konuşmasında 64 yıl önce sürdürülebilir tarımın ve kırsal kalkınmanın finansmanı için kurulmuş olan Şekerbank’ın bugün de aynı misyonla Türkiye’nin dört bir yanındaki üretenleri desteklediğini belirtti. “Tarım bankacılığı Şekerbank’ın genlerinde var” diyen Taze, “Köyden kente göçü önlemek amacıyla hayata geçirdiğimiz ve bugüne kadar 82 bin çiftçi ailesine ulaştığımız Aile Çiftçiliği Bankacılığı kapsamında kırsaldaki girişimci ve proje üreten kadın çiftçilerimizi destekliyoruz. Kırsal kalkınmaya dayalı sürdürülebilir ekonomik büyüme için çalışmaya ve kırsaldaki kadın girişimcilerimizin projelerini hayata geçirmelerine destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

16 İLDEN BİN 270 PROJE KATILDI 
Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Kars, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun ve Tokat olmak üzere 16 farklı ilden bin 270 kadın çiftçinin projeleriyle katıldığı “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı”nın 2017 yılı birincisi Kahramanmaraş’tan Sultan Kaçamaz oldu. Kaçamaz, bölgede yetişen sumak bitkisinden elde edilen baharatın kullanımına yönelik “Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi” projesiyle bu yılın Türkiye birincisi seçildi. Program kapsamında Türkiye ikincilik ödülü Batman’dan “Çıtır Çileğim” projesi ile 26 yaşındaki Lale Basut’a verildi. Programın Türkiye üçüncülük ödülü ise Samsun’dan “Ayşe Hanım’ın Çiftliği” projesi ile Ayşe Akkuş’un oldu. 
Bu yılın jüri özel ödülü ise Aydın’dan Hafize Altınay’a gitti. Altınay, bölgede üretilen kestanenin işlenmesi için tesis kurulmasını önerdiği “Dağların Ekmeği Ballandı” projesiyle jüri özel ödülünün sahibi oldu. 
Şekerbank, program kapsamında seçilen Türkiye birincisi projeye 40 bin TL, ikinci projeye 30 bin TL, üçüncü projeye ise de 25 bin TL destek sağladı. Banka, Jüri Özel Ödülü kapsamındaki projeye ise 20 bin TL destek sunarken, dereceye giremeyen kadınlara da biner TL’lik altın hesabı açtı. “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında son üç yılda toplam 2 bini aşkın proje değerlendirilirken; Şekerbank, ödüllendirilen projelere toplamda 350 bin TL finansal destek sağladı.

KADIN ÇİFTÇİLERE UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ 
Şekerbank’ın “Aile Çiftçiliği Bankacılığı” kapsamında, kırsal kalkınmayı destekleyerek köyden kente göçü önlemek amacıyla dahil olduğu program kapsamında, bugüne kadar 2 bini aşkın girişimci kadın çiftçi desteklendi. Programa dahil olan kadın çiftçilere KOSGEB ve İŞKUR iş birliği ile istihdama yönelik, sertifikalı, 4 gün süreli (32 saat) uygulamalı girişimcilik eğitimi verildi.
Kadın çiftçiler eğitimler sonrasında proje geliştirerek programa katıldı. Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden, rol model olabilecek kadın çiftçiler, girişimcilik fikirlerini, özel danışmanlar aracılığıyla projelendirdi.
Eğitimlerin ardından 16 farklı ilde düzenlenen törenler ile sertifikalarını alan kadın çiftçilerin girişimcilik fikri ile geliştirdiği projeler; proje pazarlarında halkın, kalkınma ajansları ile kamu ve özel sektörden tüm kurumların beğenisine sunularak, her ilin birincilerine ve dereceye giren kadınlara ödülleri bu törenlerde verildi. 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kadınlara yönelik başlatılan program, ilk defa uluslararası platformda da sesini duyurarak 2016 yılı “Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri”nde Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden iki ulusal projeden biri oldu.

yurtiçi

Yukarı