Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Karekodlu çek basan ilk katılım bankasıyız

24.02.2017 - 15:26

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “2015 Haziran’da duyurulan sisteme altyapı çalışmalarımızı hızla tamamlayıp 2015’in son çeyreğinde geçtik. Katılım bankaları arasında Karekodlu çek basan ilk banka olduk” dedi.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, karekodlu çek sisteminin bankaların Kredi Kayıt Bürosu’na sağlamış oldukları veriler üzerinden çalışan ve dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanmış bir sistem olduğunu söyleyerek, “Bankaların sağladığı datalar KKB’de toplanarak çok büyük bir çek datası oluşturuyor ve bu sayede sistem, güncel olarak tüm keşideciler için çek raporu üretebiliyor. Bunu yaparken de son derece pratik bir sistem olan karekod okuyucu kullanılıyor. Sistemin özel uygulaması olan Findeks ile okutulduğunda, çekin keşidecisinin onayı gibi engeller olmadan ekrana keşidecinin çek raporunu, yani geçmiş dönem çek ödeme performansını getiriyor. Bu bilgilerin içinde son 1 ay, son 3 ay gibi kırılımlarda keşide edilen çeklerin ödeme bilgisinden tutun, ibrazında ödenen, gecikmeli ödenen, hiç ödenmeyen çeklere ait adet ve hacim bazında yüzdelerine kadar geniş bir yelpazede bilgiler yer alıyor” dedi.

“MÜŞTERİLERİMİZİ KAREKODLU ÇEKE YÖNLENDİRDİK”
Karekodlu çekin aslında 1,5 senedir piyasada olan bir ürün olduğuna değinen Utku, “2015 Haziran’da duyurulan sisteme altyapı çalışmalarımızı hızla tamamlayıp 2015’in son çeyreğinde geçtik. Katılım bankaları arasında Karekodlu çek basan ilk banka olduk. Bu süre zarfında da müşterilerimizi karekodlu çek tercih etmeleri için yönlendirdik. Çünkü standart çek piyasada zayıf ve riskli bir ödeme aracı olarak algılanmaktayken, Karekodlu çek zaman içerisinde prestijli ve itibarlı müşteriler tarafından tercih edilecek ve keşidecisine piyasadan daha uygun fiyat, vade ve yüksek hacimde iş yapma imkanı sağlayacaktı. Nitekim öyle de olmaya başladı. Çünkü bu sistemde çeki alacak kişi, keşidecinin çek raporunu, yani geçmiş ödeme performansını göz önünde bulundurarak çeki alıp almamaya; hatta vade, indirim gibi şartlara karar veriyor. Yani çek artık sadece çek olmaktan çıkıp, bir bakıma ticaretin şartlarına da etki eden yeni bir ödeme aracı haline geliyor” diye konuştu.

Utku, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diğer yandan çek kullanan gerçek ve tüzel kişiler için de piyasa artık daha farklı olacak. Çekin yazılması durumu eskiden beri ticari anlamda olumsuz bir gösterge olmuştur. Fakat bu kayıtlar şimdiye kadar sadece bankaların erişimine açık olduğu için, firmaların bankalar nezdindeki itibarı sözkonusuydu. Karekodlu çekle birlikte çek ödeme geçmişinin artık kamu nezdinde bir bilgi haline gelmesiyle birlikte karşılıksız çek müşteriler için artık hem finansal itibar hem piyasa itibarı anlamında ciddi bir olumsuzluk teşkil ediyor.”

“GÜVENLİK ANLAMINDA BİRÇOK YENİLİK SUNUYOR”
Karekodlu çekin güvenlik anlamında da birçok yenilik sunduğuna işaret eden Utku, “Çekte sahteciliği (tahrifat, ikiz çek gibi)  tamamen çözmesi mümkün olmasa da, özellikle karekodlu çek raporundaki bilgilerle elinizdeki çekin bilgilerini karşılaştırıp, herhangi bir tutarsızlık halinde çekin sahte olduğu hükmüne varabilirsiniz. Bunun yanı sıra ikiz çek durumlarında da sistemin karekodlu çek raporu vermeyip hata vermesiyle bir problem olduğunu anlamak mümkün” şeklinde konuştu.

GALATA

Yukarı