Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Katılım Bankacılığında bir ilk: fonlu çek uygulaması

13.12.2017 - 13:54

KOBİ’lerin ödemeleri ve tahsilatları için hızlı ve güvenli pek çok çözüm sunduklarını belirten Türkiye Finans Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Murat Akşam, katılım bankacılığında bir ilk olan fonlu çek uygulaması hakkında bilgi verdi.

KOBİ’lere sunmuş olduğunuz nakit yönetimi çözümlerinizden ve kısaca bahseder misiniz?
Türkiye Finans KOBİ’lerin ödemeleri ve tahsilatları için hızlı ve güvenli pek çok çözüm sunuyor. Katılım bankacılığında bir ilk olan fonlu çek, karekodlu çek, elektronik çek transferi sistemi, doğrudan tahsilat sistemi, ticari kart, kıymetli mal ve para taşıma hizmeti, findeks paketleri ile risk yönetimi, toplu EFT/havale sistemleri, ekstre gönderim uygulaması gibi hizmetlere ek olarak; KOBİ’lerin günlük hayatlarında en sık ihtiyaç duydukları diğer pek çok işlem için onların yanındayız. SGK ödemeleri, fatura ödemeleri, vergi tahsilatları, motorlu taşıtlar vergisi, kiralık kasalar, Western Union, cari hesaplar, GSM TL Yükleme hizmetlerimiz mevcut. 

Peki, bu çözüm KOBİ’lere ne gibi avantajlar sağlıyor?
Katılım bankacılığında benzersiz bir hizmet olan fonlu çek; ödeme tarihinde keşidecinin cari hesabında yeterli bakiye bulunmaması durumunda, fonlama limiti dahilinde çek bedelinin Türkiye Finans tarafından ödendiği, çek keşidecisinin ise önceden belirlenmiş uygun kar payı ve taksitle finansman sağladığı bir ödeme yöntemidir. Bu hizmeti sayesinde şirketler keşide ettikleri çeklerin gözden kaçması ya da günlük ödeme planı içinde ödenmeme riskini yok edebilir ve nakit akışını daha iyi planlayabilir.
Doğrudan Tahsilat Sistemimiz ise çok sayıda müşteri ile çalışan ya da bayilik sistemi olan firmaların peşin/vadeli tahsilatlarını hızlı ve garantili yapmasına olanak sağlıyor. Tahsilatlar Türkiye Finans garantisi altında otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Otomatik muhasebe kayıtları ile şirketlerin operasyonel iş yükü, çek-senet takip maliyetleri ve hata payı azalıyor.

Bankaların kattığı yenilikçi ürünler, sunduğu dijital hizmetler ve mobil uygulamalar, nakit yönetimi değerlendirmesinde oldukça etkili oluyor. Bu noktada bankanızın bu konudaki çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?
Finansal sektördeki düzenlemeler, işlem maliyetleri ve operasyonel yükün azalması, müşteriye kolaylık sağlamakta ve buna bağlı olarak ATM, mobil, telefon ve internet bankacılığı ile sistem entegrasyonu olan altyapıların kullanımıyla şube dışı bankacılık giderek önem kazanmaktadır.
Türkiye Finans olarak biz de hem ticari hem de bireysel müşterilerimize son teknolojiye uygun her türlü hizmet ve ürünü sunabilmek üzere gerekli çalışmaları yürütüyoruz.  Ar-Ge projelerimizin pek çoğunun bu alanda yoğunlaştığını da söyleyebiliriz. Bugün yüzde 13 seviyelerinde olan mobil bankacılık payının ise bu gelişmelerin ışığında 2020’de yüzde 35’lere erişeceğini öngörüyoruz. 
Bu kapsamda mevcut ürünlerimiz olan Doğrudan Tahsilat Sistemi ve Siftah Kart’a ek olarak son dönemde TFXTARGET Mobil ürünümüzün lansmanını yaptık. TFXTARGET Mobil, bu anlamda dış ticaret ile uğraşan özellikle orta ve büyük ölçekli müşterilerimiz için 24 saat kur takibi ve alım-satım yapabilecekleri yepyeni bir ürün. Uygulama sayesinde şirketler hafta içi 5 gün 24 saat boyunca, dünyadaki döviz ve kıymetli maden emtia piyasalarını eş zamanlı izleyebiliyor ve 34 farklı kurdan anında işlem yapabiliyor. Dijital alanda geliştirdiğimiz ürünlere ve bu alanda yapacağımız yatırımlara önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.

GALATA

Yukarı