Ana içeriğe atla


BANNER

KATILIM BANKACILIĞININ SEKTÖRDEKİ PAYI ARTACAK

14.09.2018 - 16:45

KATILIM BANKACILIĞININ FAİZSİZ BANKACILIK PRENSİPLERİ ÜZERİNE İNŞA EDİLEN, TOPLUMUN EKONOMİK YÖNDEN GELİŞMESİNE YARDIMCI OLAN BİR FİNANSAL ÇÖZÜM MODELİ OLDUĞUNU İFADE EDEN VAKIF KATILIM GENEL MÜDÜRÜ İKRAM GÖKTAŞ, KATILIM BANKALARININ BÜYÜMESİNİN DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTTİ.

Katılım bankalarını diğer bankalardan ayıran özellikler hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? 
Katılım Bankacılığı, faizsiz bankacılık prensipleri üzerine inşa edilen, toplumun ekonomik yönden gelişmesine ve adaletli bir şekilde ilerlemesine yardımcı olan bir finansal çözüm modelidir. Katılım Bankaları tasarruf sahiplerinden topladıkları fonları, faizsiz finansman prensipleri dahilinde projelerde değerlendirerek (tüketicilere ve işletmelere fon kullandırım), oluşan kar veya zararı yine tasarruf sahipleriyle paylaşırlar.
Katılım Bankalarındaki finansman yöntemleri malı peşin alıp, vadeli olarak müşteriye satmaya dayanır. Mal satımında katılım bankalarının alacağı kar sürecin en başında tespit edilir ve borçlanan kişinin hangi tarihte ne kadar taksit ödeyeceği belirlenir. Uygulanan kar oranlarında vade sonuna kadar bir değişiklik yapılmaz ve klasik bankalardaki gibi alacaklar vadesinden önce geri istenmez.

Neden katılım bankalarına ihtiyaç duyuldu? Müşteriler neden katılım bankalarını tercih ediyorlar? 
Günümüzde global dünyanın geldiği noktada türev piyasaların aşırı büyümesi, daha fazla kazanç elde etme gayreti ile aşırı riskli enstrümanlara yatırım iştahının artması sonucunda yaşanan ciddi ekonomik krizler, girdikleri faiz yükü altında ezilen kişi ve ülkeler, temeli ekonomik sıkıntılara dayanan çatışma ve savaşlar dünya genelinde kabul gören ekonomik modellerde değişiklik yapılması ihtiyacını net bir şekilde ortaya koyuyor. 
Katılım bankaları, uyguladıkları finansman teknikleri ile ülkemizde önemli bir sorun olan kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasında da dikkate değer bir fonksiyon ifa etmektedir. Ayrıca, sanayici ve tüccarın ihtiyaç duyduğu malın alım satımına aracılık yapmak suretiyle kayıtlı ekonominin genişlemesine katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda, mali sistemden yeterince finansman desteği alamayan çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmeye, finansal kiralama yöntemiyle uygun koşullarda yatırım malları temin etmek suretiyle, üretimin ve istihdamın artışına, dış ticarete katkı sağlamaktayız.

Banka faizi ile katılım bankalarının kârı arasında ne fark var? 
Kâr payı ile faiz arasındaki temel fark, faizde anaparanın vade sonundaki kazancı taahhüt edilirken, kâr payında kazancın destek verilen projelerin verimliliğine göre oluşmasıdır.
Önemli farklardan bir diğeri ise katılım bankalarının, her türlü bankacılık işlemlerinde faiz veya belirsizlik ihtiva eden, aşırı riskli ve spekülatif işlemlere yer vermemesidir diyebiliriz. Bir de katılım bankacılığında, konvansiyonel bankalardan tamamen farklı olarak, alkollü içecek, savunma amacı taşımayan silah ve tütün ürünleri gibi toplum için zararlı bulunan alanlarda bankacılık işlemi yapılmaz. 

Türkiye’de Katılım Bankacılığının durumu nedir?
Katılım bankacılığının bankacılık sektöründeki payı şu an yüzde 5’ler düzeyinde. Türkiye Katılım Bankaları Birliği, 2025 yılında katılım bankacılığının bankacılık sektöründeki payının yüzde 15’e ulaşmasını hedefliyor. Bu da 300 milyar dolara ulaşan aktif büyüklük ve 181 milyar dolar seviyesinde katılım fonu büyüklüğü anlamına geliyor. Belirlenen hedefi gerçekleştirebilmek için ülkemizdeki potansiyelin harekete geçirilmesi kadar, yurt dışı fonların Türkiye’ye getirilmesi de önem taşıyor.
Katılım bankalarının büyümesi, ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarla ve sisteme yeni oyuncuların eklenmesiyle geometrik olarak artacaktır. Önümüzdeki dönemlerde kamu katılım bankalarının sayısının artması beklendiği gibi, özel konvansiyonel bankaların da katılım bankacılığı sektörüne ait ürünlere ilgi duyabileceği öngörülüyor. Bu durumun katılım bankalarının pazar payının artmasına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

arf

Yukarı