Ana içeriğe atla

aaa

KATILIM BANKALARININ SEKTÖRDEKİ PAZAR PAYI YÜKSELİYOR

14.09.2018 - 16:44

KATILIM BANKALARI İLE BİRLİKTE ALTERNATİF BİR YATIRIM ALANI ORTAYA ÇIKTIĞINI SÖYLEYEN KUVEYT TÜRK GENEL MÜDÜRÜ UFUK UYAN, KATILIM BANKALARININ AKTİF BÜYÜKLÜĞÜNÜN ARTTIĞINI BELİRTTİ.

Katılım bankalarını diğer bankalardan ayıran özellikler hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? 
Konvansiyonel bankacılıkta bankalar önceden belirtilen bir faiz oranına karşılık müşterilerinden fon toplamakta; karşılığında müşterilerinin ihtiyaç duydukları kredileri nakit olarak temin etmektedirler. Katılım bankacılığında uygulanan sistemde ise mudilerden fon toplama öncesinde herhangi bir getiri oranı taahhüt edilmemekle birlikte alınan ana para da garanti edilmemektedir. Söz konusu yöntem ile kullandırılan fonların amaç dışı, verimsiz ve spekülatif alanlara gitmesi önlenmekte ve kayıt dışına engel olunmaktadır. 

Neden katılım bankalarına ihtiyaç duyuldu? Müşteriler neden katılım bankalarını tercih ediyorlar? 
Katılım bankacılığını ortaya çıkaran en temel sebep faizin dinen yasak olmasıdır. Bu noktada, elinde sermayesi veya tasarrufu bulunan ancak faize karşı hassasiyeti bulunan kişi ve kurumların bu kaynakları faizli enstrümanlarda değerlendirmek istemediği için yastık altına yönelmelerinin ortaya çıkardığı ekonomik kayıp katılım bankacılığını ortaya çıkardı denebilir. 
Dünyada 60’lı, Türkiye’de ise 80’li yıllar itibarıyla kurulmaya başlanan katılım bankacılığıyla birlikte alternatif bir yatırım alanı ortaya çıktı. Bu sayede, faiz nedeniyle klasik bankalara gitmeyen fonlar ekonomiye kazandırılırken, tasarruf sahiplerinin de fonlarını faizsiz olarak güvenle saklamalarına ve değerlendirmelerine imkân tanındı.

Verdiğiniz diğer hizmetler neler? 
Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk sukuk(kira sertifikası)  işlemini yapan banka unvanına sahibiz. 2010 yılından günümüze Türk Lirası, ABD Doları, Malezya Ringiti cinsinden yurt içi ve yurt dışında toplamda yaklaşık 16 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirdik. Bunun çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımda bulunan kısmı ise yaklaşık 6.5 milyar TL. Türkiye’nin en yüksek tutarlı sukuk ihraç hacmine ulaştık.
Kuveyt Türk olarak öncü olduğumuz bir diğer alan ise altın bankacılığıdır. Yılbaşından bu yana yaklaşık 1 ton ziynet altını ülke ekonomisine kazandırdık. 2011 yılında başlattığımız “Altın Günleri” uygulamasıyla da bugüne kadar yaklaşık 14 ton altını yastık altından çıkartıp ekonomiye kazandırdık. 
Bankamızdan özel hizmet talep eden müşterilerimize, kişisel ihtiyaç ve beklentilerine göre özelleştirilmiş bankacılık, finansman ve yatırım ürünleri sunuyoruz. 
Klasik katılım bankacılığı ürünlerimizle de müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak için çaba sarf ediyoruz. Gayrimenkul finansmanı, araç finansmanı, leasing ürünleri, kredi kartları, faizsiz sigorta, POS ve BES ürün portföyümüzde yer alan temel ürünler olarak karşımıza çıkıyor. 

Türkiye’de Katılım Bankacılığının durumu nedir?
Yılın ilk altı ayında sergilenen performansa baktığımızda, katılım bankalarının, aktif büyüklüğünü yüzde 16,1 büyümeyle 25,8 milyar TL artırarak 185,9 milyar TL’ye ulaştırdığını görüyoruz. Böylece katılım bankalarının bankacılık sektöründen aldığı pazar payı yüzde 5,1 seviyesine yükselmiş oldu.  
Toplanan fonlarda yılın ilk altı ayında yüzde 18,2 büyüme sergileyen katılım bankalarının toplam fon hacmi 126,8 milyar TL düzeyindedir. Fon kullandırım tarafına bakıldığında ise altı aylık dönemde yüzde 17,4 büyüme ile 133,2 milyar TL fon kullandırım hacmine ulaşıldı. 

arf

Yukarı