Ana içeriğe atla

F

KOBİ BANKACILIĞINDA İDDİALI BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK

09.05.2018 - 17:02

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, KOBİ bankacılığında iddialı bir başlangıç yaptıklarını belirterek “Kamu projelerinde üzerimize düşen sorumluluğu alarak işletmelere destek oluyoruz.” diyor.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, KOBİ’lere yönelik finansman destekleriyle ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Son dönemde hükümetin ve bankaların en önemli gündem maddelerinden biri KOBİ’ler. Acil finansman ihtiyacı olan KOBİ’lere yönelik ‘Nefes Kredisi’ hakkında bilgi alabilir miyiz?
Nefes Kredisi; eczaneler, kooperatifler, döviz büfeleri, faktöring şirketleri ve mali müşavirler hariç tüm TOBB iştiraki oda ve borsalara kayıtlı KOBİ’lere kullandırılıyor. Nefes Kredisi sabit 0.99 kâr oranıyla ilk 6 ay anapara ödemesiz, son 12 ay eşit taksitli olmak üzere 18 ay vadeyle 200 bin TL’ye kadar kullandırılabiliyor. Şartları sağlayan her işletme, bankalar ve Kredi Garanti Fonu uygun gördüğü takdirde Nefes Kredisi’nden faydalanabilir.

Nefes Kredisi, ekonomiye nasıl bir katkıda bulunacak? 
Yüksek faizlerden endişe ederek borçlanamayan ve yatırım yapamayan KOBİ’lere can suyu olacak.

Nefes Kredisi’nin diğer kredilerden farklı ve avantajlı yönleri neler?
Nefes Kredisi öncelikle düşük kâr oranlarıyla KOBİ’lerin yatırım heveslerini artıracaktır. Aynı zamanda ilk 6 ay anapara ödemesi olmaması, yapılan yatırımın meyveleri alındıktan sonra rahatça ödeme yapılmasını sağlayacaktır. Sabit oran ve ödeme şekliyle de işlemleri kolaylaştırıcı olması, KOBİ’ler için avantajdır. Başbakanımızın talimatıyla sigorta ve benzeri yan ürünlerin zorunlu tutulmaması da maliyeti ciddi oranda düşürüyor.

Nefes Kredisi’ne başvuru yoğunluğu nasıl? 
Çok yoğun bir talep oluştuğunu söyleyebiliriz. Müşterilerin şubelerimize ulaşıp bilgi aldığını ve başvuru yaptığını görüyoruz. Başvuruların bir süre daha yoğun devam edeceğini düşünüyoruz. KOBİ’ler böylesine düşük maliyetli bir finansmana ulaştığı için mutlu ve yatırıma hevesli görünüyor. 

KOBİ’lere yönelik diğer avantajlı ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
KOBİ’lerimizle öncelikli olarak iyi ikili ilişkiler kurmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda onların mali ve sektörel şartlarına uygun ürünlerle karşılarına çıkıyoruz. Genç bir kurum olmanın verdiği teknolojik avantajları kullanarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarını, katılım bankacılığı prensiplerine uygun bir şekilde hızlı, kolay ve güvenli olarak karşılıyoruz. KOBİ bankacılığında iddialı bir başlangıç yaptık ve önümüzdeki süreçte de çok daha hızlanarak devam etmek istiyoruz.

KOBİ’LERE YÖNELİK YENİ ÜRÜNLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ
KOBİ’lere destek anlamında 2018 ile ilgili hedefleriniz neler?

2018’de Kredi Garanti Fonu, Nefes ve benzeri kamu projelerinde üzerimize düşen sorumluluğu alarak KOBİ’lere destek olmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda KOBİ bankacılığı alanında gerek ödeme sistemleri gerekse finansman ve tasarruf araçlarında yeni ürünler üzerinde çalışıyoruz. Ürünlerimizi müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre çeşitlendirmek ve dijitalleştirmek temel amacımız. Bu yıl içerisinde özellikle yatırım araçlarımızı geliştirerek müşterilerimizin temel faaliyet dışı kazançlarına da katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda sektörlere özel kart sistemleri, paket finansmanlar ve KOBİ danışmanlık hizmetleriyle iletişimimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Katılım bankacılığında referans kurum olma vizyonumuz için en büyük stratejik ortaklarımızın KOBİ’ler olduğuna inanarak çalışmaya devam ediyoruz.

arf

Yukarı