Ana içeriğe atla

GALATA TAŞIMACILIK

KOBİ’LERE İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRACAK ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ

16.07.2020 - 11:40

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, pandemi sürecinde esnaf ve KOBİ’lere sağladıkları destekler hakkında sorularımızı cevapladı. KOBİ’lere işlerini kolaylaştıracak çözümler sunduklarını belirten Onaran, “Garanti BBVA olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da KOBİ’lerin yanında olmaya ve işlerini kolaylaştırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Pandemi sürecinde esnaf ve KOBİ’lere sunduğunuz destekten bahseder misiniz?

Garanti BBVA olarak, pandemi dönemindeki kısıtlamalardan etkilenen KOBİ ve esnafımızın hayatını kolaylaştırmak ve bankacılık işlemlerini gerçekleştirirken virüsten etkilenmemeleri için bir dizi tedbiri devreye aldık. Öncelikle nakit dışı işlemler için müşterilerimizi dijital kanallara yönlendirdik. Bu dönemde esnaf, KOBİ, ticari ve kurumsal müşterilerimizin dijital kanallarımıza olan talebi arttı. Müşterilerimizin finansal işlemlerini daha hızlı yapabilmesi ve şube yoğunluğunu azaltmak adına ATM’lerden günlük minimum para çekme limitleriyle havale/eft üst limitleri belirli bir süre için artırdık. Tüm KOBİ müşterilerimiz, cep şube ve internetten yapacağı para transferi işlemlerini hazirana kadar ücretsiz gerçekleştirdi. Dijital kanallardan yapılan swift ve ileri gün ithalat bedel transferi gönderim üst limitlerini de güncelledik.

 

DİJİTAL KANALLARIMIZ KOLAYLIK SAĞLADI

Tüzel müşterilerimiz için Kasım 2019’da devreye aldığımız QR ile para çekme ve QR ile para yatırma fonksiyonlarını öne çıkararak, ATM’ye temas etmeden QR kodla para çekip yatırabileceklerini anlattık. Bunun sonucunda tüzel firmaların ATM’den yaptığı QR ile para çekme ve yatırma işlemleri 16 Mart’tan sonra yüzde 41 artış gösterdi. Aynı dönemde yaklaşık 6 bin KOBİ müşterimiz dijital kanallarımızı ilk defa kullandı. Bu müşterilerimiz para transferi işlemi yaparken yüzde 87 oranında dijital kanallarımızı tercih etti.

 

4,5 MİLYAR TL TUTARINDA KREDİYİ ÖTELEDİK

Dijital hizmetlerimizin geliştirilmesinin yanında koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerine karşı bazı ekonomik tedbirleri de uygulamaya koyduk. Pandemi dönemi özelinde, müşterilerimizin cirolarının düşmesi nedeniyle, öteleme talebi olan tüm müşterilerimizin kredilerini 6 aya kadar erteledik. Şu ana kadar bankamız KOBİ tanımına giren müşterilerimizin 4,5 milyar TL tutarında kredisini öteledik. Devlet tarafından, belirli sektörlerdeki firmalara verilen SGK ötelemesi hakkıyla ilgili ve teşvikten yararlanması konusunda KOBİ müşterilerimizi bilgilendirdik. Bunlara ek olarak Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) duyurduğu, koronavirüs salgınının işletmeler üzerindeki olumsuz ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli kredi protokolüne dahil olduk. Bu kapsamda KOBİ, kurumsal ve ticari müşterileri için “Çek Ödeme Destek Kredisi” ve “Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” paketlerini devreye aldık ve ihtiyacı olan müşterilerimizin faydalanmasını sağladık. Bu paket kapsamında banka genelinde 8 bin 400 müşterimize 6,2 milyar TL KGF kefaletli kredi kullandırıldık.  

 

KOBİ’LERE DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Garanti BBVA olarak bu zor dönemde de esnafımızın da yanında yer aldık. Özellikle kredi ödemelerinde kolaylık sağlayarak bu zor dönemi atlatmalarına destek olmaya devam ediyoruz. Esnafımızın ödeme güçlüğü yaşamaması için mart ayının ortasından bu yana dileyen müşterilerimize borçlarını öteleme ve erteleme seçenekleri sunuyoruz. Bunun yanında aylık yüzde 0.99 oranında çok avantajlı faizlerle yeni kredi imkânı sunarak, finansal ihtiyaçlarını gidermelerine ve bu süreci en az kayıpla atlatmalarına destek oluyoruz. QR ile Ödeme’nin yanı sıra E-Fatura ve E-imzaya yönelik geliştirdiğimiz hizmetlerimizle KOBİ’lerin dijitalleşme yolculuğuna katkıda bulunduk.

GALATA TAŞIMACILIK

Yukarı