Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

KOBİ’LERİ DÜNYA MARKASI YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

10.05.2017 - 17:19

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, “Bizden destek alan KOBİ’lerimizin kendilerini geliştirip, satış kabiliyetlerini artırarak sadece Türkiye’de değil dünyada bir marka haline gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOBİ denilince genelde küçük esnafın insanların aklına geldiğini belirterek, “Türkiye’deki toplam işletmelerin yüzde 99.8’i bu anlamda KOBİ sayılıyor. Son yaptığımız 0 faizli işletme kredi desteklerinin yaklaşık KOSGEB’e maliyeti 2.5 milyar lira olacak. Yani bunu üç yıla göre faizsiz bir şekilde bankaya parasını yatıracak. Dolayısıyla yıllık ödemesi 850 milyon lira civarında olacak. Bunu da üzerine koyduğumuz zaman bu yılki KOSGEB’in bütçesini de üzerine eklediğinizde 2017 yılı itibariyle yaklaşık 5.5 milyar lira civarında bir toplam ödemeyi 2003 yılından itibaren KOBİ’lere yapmış olacağız. KOSGEB ile asıl amaçlanan KOBİ’leri genişletmek, büyütmek, ihracat kabiliyetlerini artırmak, yurtdışına aşmak, kurumsallaştırmak, kendi markalarını oluşturmalarını sağlamak. Bizden destek alan KOBİ’lerimizi biraz daha kendilerini geliştirip, satış kabiliyetlerini artırarak belki sadece Türkiye’de değil dünyada bir marka haline getirecekler işletmelerini, biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bizim, KOBİ’lerden böyle bir ümidimiz de var. Bizim KOBİ’lerden beklediğimiz de tam olarak budur aslında. Yani yeni girişimci dediğimiz sıfırdan işe başlayan KOBİ’lerden dünyaya ihracat yapan KOBİ’ler haline gelmeleri. Bu yelpazeyle hem Türkiye’ye hem de ekonomimize büyük katkı sağlamaları” dedi.

“460 BİN KOBİ’NİN ÜZERİNDE İŞLETMEYE DESTEK SAĞLIYORUZ”
KOSGEB tarafından çıkartılan kredinin yararlarından bahseden Biçer, “Bir seferde KOSGEB bütçesinin 2,5 katı kadar bir bütçeyle sadece bir program yapıyoruz. Bu programda yaklaşık 460 bin KOBİ’nin üzerinde işletmeye destek sağlamış olacağız. 20 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar değişik seviyelerde işletmelerin ağırlığı mikro işletme diyebileceğimiz işletmelere inşallah desteğimiz olacak” diye konuştu.

“BANKALARA 100 TL’DEN FAZLA ÖDEMEYİN”
KOSGEB’in 0 faizli krediden yararlanacak olan KOBİ’lere 9 tane farklı banka alternatifi sunduğunu hatırlatan Biçer, “Kefalet yönünden Kredi Garanti Fonu ve TESKOMB da kefil olması hasebiyle protokole taraftardır. Burada bir taraftan KOBİ’lerimize, mümkün mertebe değişik banka alternatiflerini kullanmalarını öneriyoruz. Çünkü bankadan bankaya bazen şartlar değişebiliyor. Yani tanıdık bankada kredi daha kolay çıkabiliyor. Biz, bankalarla yaptığımız protokolde bankaların alabileceği masraflarını 100 TL ile sınırladık. Bankanın 100 lira dışında KOBİ’den başka bir para alamaması gerekiyor. Ama bize gelen bazı şikayetlerde bazı bankaların şubelerinden şu anda sayısı çok fazla olmasa da 100 liranın dışında masraflar istendiği şeklinde şikayetler geliyor. Bu tür kendilerinden fazla masraf isteyen işletmelerimizi olursa, mutlaka müdürlüklerimize bunları bildirsinler, biz de ilgili şubelere hatta genel müdürlüklere kadar ulaşıp bu bilgileri kendileriyle paylaşırız. Bu gibi hareketlerde bulunan, protokolün dışında hareket eden personeli ya da şubeyi bir şekilde uyarıp gereğini yapmalarını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

GALATA

Yukarı