Ana içeriğe atla

F

KOBİ’LERİMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATMAYA HAZIRIZ

09.05.2018 - 17:07

QNB Finansbank Bireysel ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın: “Şirketlere finansal çözümlerin ötesinde destek sunuyoruz. Tüm KOBİ’lerimizin gücüne güç katmaya hazırız.”

QNB Finansbank Bireysel ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, KOBİ’lere yönelik hizmetleriyle ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

“KOBİ’lerin Gücüne Güç Katıyor!” sloganını kullanan QNB Finansbank’ın işletmelere yönelik en avantajlı kredi ürünleri neler?
“İşimiz rakamlarla değil, insanlarla” felsefesiyle mikro, küçük ve orta büyüklükteki şirketlere finansal çözümlerin ötesinde destek sunuyoruz. İş hacimlerini artırmaya, bilançodaki boşluklarını düzenlemeye, doğru yatırımlar için danışmanlık yapmaya, tüm KOBİ’lerimizin gücüne güç katmaya hazırız. Küresel piyasalardaki belirsizliklerin hakim olduğu bu dönemde QNB yatırımı ile güçlenen bankamızda KOBİ’lerle kolkola çalışıyor, müşteri memnuniyeti prensibini odağımızdan çıkarmıyoruz. Bu doğrultuda sürekli kendimizi yeniliyor, KOBİ Bankacılığı’nda farklılaşmak adına ciddi hamleler yapıyoruz. KOBİ’leri desteklemek için yurt dışından da kaynaklar sağlıyoruz.

Ne tür kaynaklar bunlar?
Avrupa Komisyonu’nun KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmak için sağladığı garantörlük programının (COSME) Türkiye’deki ilk kullanıcısı olduk. Teminat göstermekte zorlanan ama büyümek isteyen KOBİ’lere bu program aracılığıyla destek verdik. Uzun vadeli yatırım yapmak isteyen ama ucuz kaynağa ulaşmakta zorlanan KOBİ’ler için de Avrupa Yatırım Bankası’ndan fonlar temin ettik. 2017’de yurtdışı kaynaklardan sağladığımız toplam 2 milyar ABD dolarını aşan finansmanla tüm müşterilerimizin kredi ihtiyaçlarını karşılayabilme konusunda piyasadaki birçok oyuncudan ayrışan bir konumda olduk.

KOBİ’lere yöneliki şube dışı hizmetlerinizden bahseder misiniz? 
KOBİ’lerin alternatif kanallardan işlemlere oldukça yatkın olduklarını gözlemliyoruz. Mesela, para transferlerinin yüzde 80’inden fazlası şube dışı kanallardan yapılıyor. Biz de tüm ürünlerimizi alternatif kanallardan sunmak konusunda öncü bankalardan birisiyiz. Şubedeki portföy yöneticilerimiz, KOBİ’leri ziyaret edip tablet üzerinden işlemlerin bir çoğunu yapabiliyor. ‘KOBİ Rahat’ destek hattımız ise hesap açılışından kredi kullandırımına kadar KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

KGF (Kredi Garanti Fonu) kredilerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz? 
2018’de KGF kapsamında tüm bankacılık sektörüne sağlanan 55 milyar TL’lik fon müşterilere şubattan itibaren sunulmaya başladı. İlgili protokolde yararlanıcı tipleri; ihracatçı, yatırımcı, kadın ve genç girişimci, tarım ve diğer (tüm firmalar) başlıkları altında değerlendirilmektedir. İşinde kalıcı başarı yakalamak isteyen ancak teminata ulaşmakta zorluk yaşayan veya işini daha büyük ölçeğe taşımak için mevcut teminatına ek teminat gereksinimi duyan KOBİ’lerin ihtiyacı olduğu anda QNB Finansbank olarak devredeyiz. Şubattan bu yana bankamıza ayrılan limit dahilinde müşterilerimize yaklaşık 1 milyar TL kullandırdık.

KGF kredisinden kimler yararlanabilir?
Yıllık cirosu 40 milyon TL’nin, çalışan sayısı da 250’nin altında olan esnaf ve KOBİ’ler bu kredilerden faydalanabilir. Ciro ve çalışan sayısı kriteri dışında kalan firmalar için de KGF’nin farklı çalışma koşulları bulunmakta.

KOBİ’lere 2017’de ne kadar destek sağladınız? 
2017 rakamlarımıza baktığımızda, KOBİ Bankacılığı’nda toplam kredilerde 35 milyar TL seviyesine ulaştık. KOBİ’lere destek olmaya, onların ileriye dönük yol haritaları oluşturmalarında hem danışman hem finansman sağlayan güçlü bir yol arkadaşı olmaya devam edeceğiz.
 

arf

Yukarı