Ana içeriğe atla

arf

KOBİ’LERİN GÜNEŞ PANELİ YATIRIMLARINA ODAKLANACAĞIZ

12.04.2018 - 10:10

2017’de 150 megavatlık güneş enerjisi finansmanı sağladıklarını belirten QNB FinansleasIng Genel Müdürü Metin Karabiber, 2018’de KOBİ’lerin çatı üstü güneş paneli yatırımlarına odaklanacaklarını söylüyor. 

Giderek artan enerji yatırımlarına destek veren finans kuruluşlarından biri de QNB Finansleasing.  QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber ile bu alandaki ürün ve hizmetlerini konuştuk. 

Avrupa’nın en büyük 50 leasing şirketi arasına giren QNB Finansleasing’ın ürün ve hizmetleri hakkında genel bilgi alabilir miyiz?
QNB Finansleasing olarak iş ve inşaat makineleri başta olmak üzere gayrimenkul, güneş enerjisi, tekstil ve metal iş kolları öncelikli sektörlerimizi oluşturuyor. Son dönemlerde yenilenebilir enerji, odak noktamız diyebilirim. 2017’de yaklaşık 150 megavatlık güneş enerjisi finansmanı sağladık. Bir önceki yılın enerji sektöründeki düzenlemeleri nedeniyle 2018’de hızlandırılmış yatırım süreçleri olmayacağı için bu açığı kapatacak yeni işler yaratıp büyütecek enerji ve motivasyon etkili olacak. Bunların en önemlisi, KOBİ ve tarım segmentinde olmasını öngördüğümüz çatı üstü güneş paneli yatırımlarının çoğalması olacaktır.

Avrupa’nın en büyük 50 leasing şirketi arasında yer almak, faaliyetleriniz açısından ekstra motivasyon kaynağı oldu mu?
Geçtiğimiz yıl Avrupa Leasing Şirketleri Federasyonu’nun ‘En Büyük 50 Leasing Şirketi’ listesine girdiğimiz için büyük mutluluk duyuyoruz. Bunun gerçekleşmesindeki en büyük etken, hızlı büyüme grafiğimiz ve hizmet kalitemiz. Bu motivasyonla 2018’de de büyüme iştah ve hedefimiz hız kesmeden devam edecek.

QNB Finansbank olarak, son zamanlarda gündemi daha fazla meşgul eden yenilenebilir enerji (rüzgâr, güneş) yatırımlarına yönelik finansman desteklerinizden bahsedebilir misiniz?
Yukarıda da ifade ettiğim gibi, 2017’de yaklaşık 150 megavatlık güneş enerjisi finansmanı yaptık. Deneyimli kadromuzun danışmanlığı ve yönlendirmesinde müşterilerimizle birlikte önemli yatırımlara imza attık. 2018 yılında ise yeni düzenlemelerle büyük ölçekli yatırım projelerinin yerini KOBİ ve tarım segmentli şirketlerin kendi enerji kaynaklarını oluşturmaya yönelik yapacakları yatırımlar alacak. Bu yatırımların ve geçmiş yıllarda tamamlanmış olan enerji projelerinin alım-satım yatırımlarının finansmanında rol oynamayı, müşterilerimize bu yönde yatırım danışmanlığı anlamında destek olmayı planlıyoruz. Yanı sıra enerji tarafında bu yıl biokütle yatırımlarının bir adım öne çıkmasını bekliyorum.

Leasing faaliyetleriniz açısından yakın dönemle ilgili projeleriniz ve hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Endüstriyel yatırımlar ile altyapı ve inşaat yatırımlarının artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Coğrafi konumu ve yüksek potansiyeliyle önemli cazibe merkezlerinden biri olarak Türkiye’de yerli ve yabancı yatırımların artarak devam edeceği şüphesiz. Biz de QNB Finansleasing olarak sektördeki etkinliğimizi ve pazar payımızı artırmaya, bu yatırımların finansmanında önemli oyunculardan biri olmaya devam edeceğiz. Bunların yanında çağımızın kaçınılmaz parametreleri hız, müşteri memnuniyeti ve dijitalleşme alanlarında da önemli altyapı ve süreç geliştirmelerimizin çoğunu 2018’de hayata geçirmeyi planlıyoruz. 

arf

Yukarı