Ana içeriğe atla

aaa

KOBİ’LERİN İHTİYACI OLDUĞU ANDA DEVREDEYİZ

16.08.2018 - 12:22

QNB FİNANSBANK BİREYSEL VE KOBİ BANKACILIĞI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ERKİN AYDIN: “TEMİNATA ULAŞMAKTA ZORLUK YAŞAYAN VEYA MEVCUT TEMİNATINA EK TEMİNAT GEREKSİNİMİ DUYAN KOBİ’LERİN İHTİYACI OLDUĞU ANDA DEVREDEYİZ.”

QNB Finansbank Bireysel ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, KOBİ kredileriyle ilgili sorularımızı yanıtladı. 

“KOBİ’lerin Gücüne Güç Katıyor!” sloganını kullanan QNB Finansbank’ın işletmelere yönelik en avantajlı kredi ürünleri neler?
“İşimiz rakamlarla değil insanlarla” felsefesi doğrultusunda esnaf ve KOBİ’lere finansal çözümlerin ötesinde destek sunuyoruz. İş hacimlerini artırmaya, işletme sermayesi teminine, doğru yatırım arayan firmalara danışmanlık yapmaya, tüm KOBİ’lerimizin gücüne güç katmaya hazırız. KOBİ’leri desteklemek için sadece yurt içinden değil, yurt dışından kaynaklar sağlamaya devam ediyoruz. Avrupa Komisyonu’nun KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmak için sağladığı garantörlük programının (COSME) Türkiye’deki ilk kullanıcısı olduk ve teminat göstermekte zorlanan ama büyümek isteyen KOBİ’lere bu program aracılığıyla destek olduk. Uzun vadeli yatırım yapmak isteyen ama ucuz kaynağa ulaşmakta zorlanan KOBİ’ler için de Avrupa Yatırım Bankası’ndan fonlar temin ettik. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan elde ettiğimiz garantörlük kapsamında kadın girişimcilere de 200 milyon TL’nin üzerinde kredi kullandırdık. 

KGF (Kredi Garanti Fonu) kredilerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz? KGF kredisi ile diğer krediler arasındaki fark nedir? 
2018’de KGF kapsamında tüm bankacılık sektörüne 55 milyar TL teminat sağlandı. Bu program kapsamında yararlanıcı tipleri ihracatçı, yatırımcı, kadın ve genç girişimci, tarım ve diğer (KOBİ ve KOBİ dışı tüm firmalar) başlıkları altında değerlendiriliyor. QNB Finansbank olarak işinde kalıcı başarı yakalamak isteyen ancak teminata ulaşmakta zorluk yaşayan veya işini daha büyük ölçeğe taşımak için mevcut teminatına ek teminat gereksinimi duyan KOBİ’lerin ihtiyacı olduğu anda devredeyiz. Şubat 2018’den bu yana müşterilerimize yaklaşık 2,5 milyar TL‘nin üzerinde kullandırım sağladık. 

KGF kredisinden kimler yararlanabilir? KGF’nin sağladığı kefalet limiti ve oranı nedir?
Yıllık cirosu 0’dan 40 milyon TL’ye kadar ve çalışan sayısı 250’nin altında olan firmalar, yani esnaf ve KOBİ’ler bu kredilerden faydalabilir. Biz de tüm müşterilerimize KGF ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde bu kredileri cazip oran ve vadelerde sunuyoruz. Yararlanıcı tiplerine göre limit ve oranları değişiyor.

KOBİ’lere finans desteğiyle ilgili 2018 hedefleriniz neler? 
Geçen beş yılda KOBİ’lerin bankacılık sektöründeki öneminin arttığını ve Haziran 2018 rakamlarına baktığımızda KOBİ kredilerinin payının yüzde 35’in üzerine çıktığını görüyoruz. KGF, KOSGEB ve yurtdışından KOBİ’ler için aldığımız uzun vadeli kaynakların da desteğiyle 2018’de bir önceki seneye oranla kredilerde yüzde 30 büyüme hedefimiz var. Geçmişte olduğu gibi müşterilerimizi yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı fonlarla ve ihtiyaçlarına uygun kredilerle desteklemeye devam edeceğiz. KOBİ’lerin gücüne güç katıp ulusarası piyasalarda ticaret yapabilmelerine imkan sağlayacağız. Önümüzdeki yıllarda da küreselleşmenin yarattığı güçlü rekabet ortamında, ulusal ekonomilerin gelişmesi ve korunması bakımından önemli bir görevi olan KOBİ’lerimize artan hizmet ve artan fon kaynağıyla hizmet vermeyi hedefliyoruz.
 

arf

Yukarı