Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

KREDİLERDE YÜZDE 17 ARTIŞ SAĞLADIK

11.04.2017 - 17:45

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “2016’da kullandırdığımız kredilerde yüzde 17 artışı başardık ve 22,7 milyar TL’ye ulaştık. Kredilerdeki bu artışımızı, topladığımız fonlardaki yüzde 14’lük artışla destekledik” dedi.

Albaraka Türk’ün yatırım ve büyüme anlamında 2016 yılında sergilediği performansı rakamsal verilerle destekleyerek özetler misiniz? 2016’da hangi yatırımlara imza attınız? 
2016 yılı, uluslararası düzeyde ezberlere dayalı ekonomik öngörülerin geçerliliğini yitirmeye başladığı, ulusal düzeyde ise ekonomimizin dayandığı sağlam temelleri korumanın, ülkemizin bekasını tehdit etmeye yönelen her türlü hain girişimin üzerinden gelinmesinde ne derece büyük bir önem arz ettiğinin anlaşıldığı bir yıl olarak hatırlanacak. 
Albaraka Türk ailesi olarak biz de, hem uluslararası finansal piyasalardaki dalgalanmaların ülkemiz ekonomisine sirayet eden olumsuz etkilerinin sınırlandırılmasında hem de ülkemizde yaşanan hain darbe girişiminin ardından başlatılan seferberliğe katılarak büyümenin sürdürülmesinde elimizden gelen tüm katkıyı sunmaya çalıştık. Bu ortamda, kullandırdığımız kredilerde yüzde 17 artışı başardık ve 22,7 milyar TL’ye ulaştık. Kredilerdeki bu artışımızı, topladığımız fonlardaki yüzde 14’lük artışla destekledik. Yatırımlarımızı, süreçlerimizi geliştirme ve dijital bankacılığı benimseme hedeflerimize yönlendirdik. Bu alandaki yatırımlarımızın meyvelerini toplamaya başladık; önümüzdeki dönemlerde daha da faydalanacağımızı düşünüyoruz.

Katılım bankacılığında pazarda yaşanan rekabet ne durumda? Albaraka Türk olarak katılım bankacılığında sektördeki konumunuz hakkında bilgi verir misiniz? 
Katılım bankacılığı pazarında, bankacılık sektöründe olduğu gibi, özellikle fon toplama alanında bir rekabet sözkonusu. Maalesef ülkemizde tasarruf oranını arzu edilen seviyelere çekebilmiş değiliz. Gerçi yeni seride tasarruf oranımız yüzde 24,8 ile, eski yöntemde yüzde 14,3 olan seviyenin çok üzerinde hesaplandı. Ancak, yeni seriye göre dahi cari açık oranımız yüzde 4 civarında. Yani, tasarruflarımız yatırımlarımızı karşılamaya yetmiyor. Kredi/mevduat oranı bankacılık sektöründe yüzde 115 seviyesine gelmiş durumda. Bu oran, mevduatlardaki rekabetin artabileceğinin önemli işaretlerinden…
Gerçi, Türk bankaları, yurtdışından sağladığı fonlamayla Türk ekonomisini desteklemeye devam ediyor. Global likidite şartlarında görülen ve artması beklenen sıkılaşma, önümüzdeki dönemde işleri bir nebze zorlaştırabilir. Ancak gerek ekonominin dayandığı sağlam temeller, gerekse Türk bankalarının uluslararası finansal piyasalara erişim yeteneği bu sorunu sürdürülebilir kılacaktır.
Bildiğiniz gibi Katılım Bankacılığı sektörüne iki kamu bankasının da girmesiyle bir bereket ve beraberinde rekabet geldi. Biz sektöre yeni oyuncuların girmesini önemsiyoruz. Rekabetin, bankalarımız için uzun vadede yararlı sonuçlar getireceğine inanıyoruz.
Önümüzdeki dönemlerde rekabetin daha yoğun olarak dijitalleşme ve fintech’lerde gelişeceğini düşünüyoruz. Burada heyecan verici gelişmeler oluyor. Albaraka Türk olarak bu alanlarda hızlı yatırım ve atılımlar yaparak rekabetten pozitif ayrışmayı hedefliyoruz.

yurtiçi

Yukarı