Ana içeriğe atla

arf

İŞ MAKİNELERİ FİNANSMANINDA ETKİN OYUNCULARDAN BİRİYİZ

09.05.2018 - 17:01

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber: “İş ve inşaat makineleri finansmanında etkin oyunculardan biriyiz. Piyasanın talepleri doğrultusunda etkinliğimizi artırmaya devam ediyoruz.”

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, iş ve inşaat makinelerinin finansmanıyla ilgili sorularımızı cevapladı.

 İş ve inşaat makineleri sektörünün mevcut durumunu nasıl görüyosunuz?
İnşaat sektörü, son 15 yıldır en canlı dönemini yaşıyor. Bu canlanmadaki en önemli etkenler ise karayolu, ulaşım hatları ve tüneller başta olmak üzere özellikle son 10 yılda ciddi anlamda yükselişe geçen AVM, gökdelen, rezidans ve sanayi bölgeleri gibi gayrimenkul yatırımları. Devletin verdiği teşviklerle kentsel dönüşüm projeleri de önemli gayrimenkul yatırımları arasında. İnşaat sektöründeki bu gelişmelerle birlikte iş ve inşaat makinesi yatırımları da önemli seviyede artış gösteriyor. Tüm gelişmelerin ışığında inşaat yatırımlarının vazgeçilmez oyuncuları olan iş ve inşaat makineleri ve ekipmanları, tüm leasing sektörü içerisinde önemli bir paya sahip. 

Leasing sektörünün ne kadarını iş ve inşaat makineleri oluşturuyor?
Toplam büyüklüğünün yüzde 25’ini oluşturuyor. Bunun en önemli sebebi ise hemen hemen tüm ekipmanlarda KDV’nin yüzde 1 olması. Kurumlar vergisine tabi tüm tüzel nitelikli firmalar bu avantajdan faydalanabilir. KDV avantajının yanında uzun vade ve esnek ödeme seçenekleri, banka limitine dokunmadan sağlanan leasing ile finansman modeli, inşaat sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden biri haline gelmiştir.

Makine ve ekipman satışı yapan firmalar genelde yabancı mı?
Genelde yabancı menşeili ama son 10 yılda yerli markaların da oyuna girmesiyle piyasada güçlü bir rekabet ortamı oluşmuş durumda. Bu da satış adetlerine olumlu yönde yansıyor, sektör kendi içinde pazarlama amaçlı farklı finansman modelleri yaratmaya başlıyor. Bunlar arasında sezonsal/esnek/düşük ödeme seçenekli, satıcı ve müşteri paylaşımlı ya da doğrudan katkı paylı finansman modelleri, sektörün vazgeçilmezleri haline gelmiştir.

QNB FinansLeasing olarak siz neler yapıyorsunuz?
İş ve inşaat makineleri finansmanında etkin oyunculardan biri durumundayız. Piyasanın talepleri doğrultusunda uygun ve hızlı finansman modellerinin oluşturulması, satıcı/distribütör firmalarla kampanya anlaşmaları ve benzeri çalışmalarla etkinliğimizi artırmaya devam ediyoruz. Ayrıca gelişen, değişen ve günden güne hızlanıp dijitalleşen günümüz şartlarına ayak uyduracak yenilikçi ve hızlı karar modelleri, otomatize süreçler ve daha kaliteli hizmet verebilmek adına birçok sistemsel ve süreçsel geliştirmeleri hayata geçiriyoruz.

2017 performansınız ve 2018 hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
2017’de 757 milyon dolarlık yeni iş hacmi yaratarak bir önceki yıla göre aktiflerimizi yüzde 65 büyüttük. Bu büyümedeki en önemli kalemlerden biri olan iş ve inşaat makineleri finansmanındaki iştahımız 2018’de de artarak devam edecek. Özellikle gündemde olan Türk Lirasını Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklik kapsamında yabancı para cinsinden yapılacak borçlanmalara getirilen yeni kısıtlamalardan sonra, KDV oranı yüzde 1 olan makine ve ekipmanların istisna kapsamında tutulmasıyla bu alandaki pazarlama faaliyetlerimizi artırarak devam ettireceğiz. Getirilen yeni kısıtlamaları fırsata çevirerek inşaat sektöründeki payımızı artıracağız.

arf

Yukarı