Ana içeriğe atla

aaa

MÜŞTERİLERİMİZE EN İYİ ÇÖZÜMÜ SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

26.06.2018 - 14:43

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun: “İmalatın her aşamasında yer alıyoruz. 2018’de de kampanyalarımızı devam ettirip müşterilerimize en iyi çözümü sunmaya devam edeceğiz.

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun, üretim makinaları ve ekipmanları leasingi ile ilgili sorularımızı cevapladı.

Üretim makinaları ve ekipmanları leasingi ürünlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz? 
Makine sektörü, sahip olduğu önemli payla Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında. Sektör, üretim yapmanın yanında inşaat, enerji, tekstil gibi sektörlere de girdi sağlayarak üretimin gelişiminde kilit rol oynuyor. 2017’de makine ve ekipmanların leasing sektörü toplam işlem hacminin yüzde 20’sini, tekstil makinelerinin yüzde 7’sini, metal işleme makinelerinin yüzde 7’sini oluşturduğunu görüyoruz. 2018’de de makine sektörünü desteklemeye, ekonominin büyümesine yardımcı olmaya devam edeceğiz.

Daha çok hangi makine ve ekipmanları finanse ediyorsunuz?
İmalatın her aşamasında yer alıyoruz. Konvansiyonel torna tezgâhlarından lazer kesim tezgâhlarına, metal işleme makinelerinden preslere kadar tüm makineleri finanse ediyoruz. Özellikle bu sektörde yeni teknolojilerin kullanılarak verimliliğin ve üretimin artırılması bizi heyecanlandırıyor. 2018’de makine sektöründeki üreticiler ve distribütörlerle yaptığımız kampanyalarımızı devam ettirip müşterilerimize olabilecek en iyi çözümü sunmaya devam edeceğiz. Rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji projelerini de desteklemeye devam edeceğiz.  

Müşterileriniz, yüzde 1 KDV avantajından nasıl yararlanabilir? 
Yüzde 1 KDV avantajından yararlanabilmek için kullanılmamış ekipmanların leasingle finansmanının yapılması yeterli oluyor.  

Üretim makinelerini ve ekipmanlarını leasing ile almak, şirketlere ne tür avantajlar sağlıyor?
Leasing ile firmalar, uzun vadeli finansman ve kira vadesi boyunca sabit taksit ödeme olanağından faydalanabiliyor. Projenin kendini geri ödemesine ve/veya şirketin genel nakit akışına uygun esnek geri ödeme planı seçeneklerini tercih edebiliyor. Yapı Kredi Leasing olarak ayrıca sezonsal ödeme planları ve satıcı iş birliklerimizle ödemesiz dönem de sunuyoruz. Sözleşme süresince ekipman mülkiyetinin leasing şirketi üzerinde kalması sayesinde firmalar, asgari teminatlarla uzun vadeli finansman imkânından yararlanabiliyor. Diğer yandan, leasing işlemine ilişkin tüm satın alma, ithalat, yükleme, akreditif, transfer gibi işlemlerin uzman kadrolar tarafından yönetilmesi sayesinde operasyonel kolaylık imkanına kavuşuyor. Ayrıca kira süresi sonunda kiralanan mal veya ekipmanı, dönem sonunda sembolik bir bedelle satın alabiliyor. Bununla birlikte KDV avantajı sebebiyle yatırımın hemen ilk gününden itibaren maliyet avantajı sağlıyorlar. İş ve inşaat makineleri leasingini tercih eden müşterilerimiz leasingin tüm avantajlarından yararlanabiliyor.

2017 nasıl bir yıldı sizin için? 2018 hedefleriniz neler? 
2017, bizim için teknoloji yatırımlarını artırdığımız bir yıl oldu. Web sitemizi kullanıcıların talep ve beklentilerini göz önüne alarak yeniledik. Finansal sonuçlarımıza baktığımızda ise 2017’de 10.8 milyar TL leasing alacağıyla yüzde 20,7 pazar payına ulaştık. Müşterilerimizle 3 bin 227 adet sözleşme yaparak 4.1 milyar TL yeni işlem hacmi yarattık ve önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 büyüdük. 2018’de de tüm faaliyetlerimizle üretim artışını desteklemeye, istihdama katkı sağlamaya devam edeceğiz.

arf

Yukarı