Ana içeriğe atla

F

NET KÂRIMIZI YÜZDE 24 ARTIRDIK

09.03.2018 - 17:02

Türkiye’nin en eski iki katılım bankasından biri olan Kuveyt Türk, 2017’yi yüksek kâr oranıyla noktaladı. Genel Müdür Ufuk Uyan, 2018’den beklentilerin de yüksek olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin en eski iki katılım bankasından biri olan Kuveyt Türk, istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Banka, 2017’yi de yüksek kârla noktaladı. Genel Müdür                Ufuk Uyan ile sektörü ve Kuveyt Türk’ün hedeflerini konuştuk.  

Öncelikle, katılım bankalarının Türkiye’deki varlık nedeni nedir?
Faizsizlik prensibidir. Bu nedenle katılım bankaları, tasarruf sahiplerinden topladıkları fonları, faizsiz finansman prensiplerine göre ticaret ve sanayide değerlendirerek oluşan kâr veya zararı tasarruf sahipleriyle paylaşır. Kâr veya zarar ortaklığıyla değerlendirilen fonlar toplanırken ‘sabit bir getiri’ taahhüt etmemek işin özünü oluşturur.
‘Faizden uzak durma’ şeklindeki dini hassasiyetle ortaya çıkan katılım bankacılığı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Geleneksel bankalara yatırılmayan fonlar, faizsiz yöntemlerle toplanıp ihtiyacı olanlara yine faizsiz yöntemlerle kullandırılıyor. Katılım bankaları sayesinde, özellikle faiz sistemine dâhil olmak istemeyenlerin atıl duran tasarrufları hem güvenle saklanıyor hem de değerlendiriliyor. Aynı zamanda kayıt dışının önüne geçiliyor. Ayrıca katılım bankaları gerçek ticareti ve yatırımları finanse ettiği için ülke ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlanıyor.

Kâr payı olarak nitelendirdiğiniz getirileri nasıl elde ediyorsunuz?
Vadeli olarak açılan katılma hesaplarına dağıtılacak kâr, bu hesaplardaki fonların kullandırılması neticesinde oluşan kâr seviyesine göre değişiyor. Söz konusu fonlar, para birimine göre TL, dolar ve Euro havuzlarında toplanıyor. Ardından fon kullanmak isteyen müşterimize, talep ettiği para cinsi ve vade grubuna göre ilgili havuzdan, ihtiyaç duyduğu malın peşin alınıp vadeli satımı suretiyle finansman sağlıyoruz. Bu işlemden doğan kârı da günlük bazda katılma hesaplarına dağıtıyoruz. Vade sonunda biriken tutar da müşterimize kâr payı olarak ödeniyor. 

Şu an bankacılık sektöründe katılım bankalarının payı ne kadar? 
Aralık 2017 verilerine göre katılım bankalarının sektör içindeki payı, toplanan fonlarda yüzde 6.1, kullandırılan fonlarda yüzde 5, toplam aktiflerde ise yüzde 4.9 oldu. Katılım bankacılığı sektörünün net dönem kârı ise yüzde 30,8 büyüyen toplam bankacılık sektörünün üzerinde bir ivme yakalayarak yüzde 43,1 arttı. 

2017’de Kuveyt Türk’ün performansı nasıl oldu?
Net kârımızı yüzde 24,4 artırarak 674 milyon TL’ye yükselttik. Fon büyüklüğümüz, yüzde 24,9 artışla 39,9 milyar TL’ye ulaştı. Garanti Fonu teminatlı fonları da etkin şekilde kullanarak 3.8 milyar TL kaynak sağladık. 2016’ya göre yüzde 35 daha fazla altın toplayarak 1.8 ton altını ekonomiye kazandırdık. Ayrıca, bugüne kadar Türkiye’de özel sektör tarafından TL cinsinden nitelikli yatırımcıya yönelik en yüksek tutarlı kira sertifikası (sukuk) ihracını gerçekleştirerek kendi rekorumuzu kırdık.

2018 hedefleriniz neler?
Türkiye’nin iki Ar-Ge merkezine sahip tek bankası olarak 2018’de de inovasyona ve dijitalleşmeye yaptığımız yatırımları sürdürerek sektörün üzerinde büyüme kaydetmeyi ve bankacılık sektöründen aldığımız payı artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca, 2018’de sektörün yüzde 15-20 büyüme yakalayacağını, kârlılıkta da 2017’ye benzer performans sergileyeceğini düşünüyoruz.

arf

Yukarı